Zobacz nagranie odcinka dobreprogramy na żywo: Linux wychodzi z getta i wyjść nie może?

Linux na biurku to temat, który od lat wywołuje rumieńce napoliczkach nie tylko fanów Linuksa, ale też wszystkich tych, którzyfanów Linuksa, z ich wewnętrznym poczuciem wyższości technicznej, poprostu nie mogą znieść. Gdy Steve Ballmer nazwał na początku stuleciaten system operacyjny „nowotworem”, chodziło mu wówczas ojego wpływ na własność intelektualną, wiralną naturę licencji GPL.Określenie okazało się jednak bardziej prorocze. Podobnie jaknowotwór przez metastazę opanowuje organizm, tak Linux opanowałpraktycznie cały świat IT, jego odmiany znajdziemy w zegarkach,telewizorach, smartfonach, pralkach, robotach, serwerach webowych,klastrach obliczeniowych – i na (w najlepszym razie) kilkuprocentach komputerów PC na świecie.

Zobacz nagranie odcinka dobreprogramy na żywo: Linux wychodzi z getta i wyjść nie może?
Redakcja

Mimo ogromnych postępów, jakie od strony tak technicznej jakergonomicznej poczyniły zorientowane na desktop linuksowedystrybucje, wciąż daleko im do mainstreamu. Windows kontroluje 90%tego rynku, a nawet dla wielu związanych z Open Source deweloperównajlepszym systemem do poważnej pracy jest OS X na jakimś ładnymMaku. Kupienie komputera z preinstalowanym Linuksem graniczy z cudem,maszyn takich w sklepach nie widac, klienci oczekują Windows,sprzedawcy oferują Windows, model biznesowy sprzedaży PC uwzględniapreinstalowanie Windows ze sponsorowanym bloatware – kółko sięzamyka. Jego przełamaniu nie pomaga wielość dystrybucji, nierzadkotoczących ze sobą wojny o swoje techniczne wybory czy stosunek dolicencjonowania. Nawet jeśli pojawia się ktoś, kto próbuje narzucićswoją wizję linuksowemu światu, jak np. kontrowersyjny twórca demonasystemd, Lennart Poettering, od razu pojawiają się tacy, którzyzaczynają zbierać bitcoiny na zorganizowanie na niego zamachu.

Czy ten burzliwy, barwny i kompletnie niezgodny z korporacyjnymiwartościami świat Linuksa może zdobyć dla siebie coś więcej, niż tekilka procent desktopu, czy też na zawsze będzie tylko enklawągeeków, nerdów i starszych kobiet (zainstalowałem Linuksa mojejmamie, bardzo jej się podoba)?Czego faktycznie potrzebujecie, by porzucić Windows dla Linuksa? Amoże jest wręcz przeciwnie, może korzystacie z Linuksa, macie godość, i myślicie o przejściu na system Microsoftu – i czekacietylko na wydanie Windows 10?

O tym właśnie pomówimy wdzisiejszym odcinku dobreprogramy na żywo, który tradycyjnierozpoczynamy o 18:00. Zapraszamy do włączenia się do naszej rozmowyprzez komunikator Skype lub czat, który uruchomimy przed transmisją.Dzwońcie więc do nas w trakcie programu (nasz login na Skype todobreprogramypl). Przypominamy, że Skype dostępny jest też na Linuksa(choć to zamknięte i niewolne oprogramowanie), więc nie musicieuruchamiać Windows, by do nas zadzwonić.

Przed zadzwonieniem prosimyoczywiście o sprawdzenie konfiguracji programu, co można zrobićwykonując rozmowę testową Skype (echo123). Dla wszystkich, którzy siędo nas dodzwonią i przekażą swoje komentarze przygotowaliśmyupominki: koszulki lub kubki z logotypem naszego portalu.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (513)