Zrób sobie podcast. Nowe narzędzie od Google
NotebookLM to narzędzie, bazujące na sztucznej inteligencji, które ułatwia zarządzanie notatkami i przetwarzanie dokumentów. Od niedawna pozwala nie tylko na tworzenie podsumowań i wyszukiwanie kluczowych informacji, ale także na tworzenie mini podcastów.
Słuchanie podcastów stało się powszechne. Nie wymaga poświęcania stu procent uwagi, może być realizowane mimochodem, w trakcie spacerowania czy prowadzenia auta, a do tego oszczędza oczy. Teraz każdy może utworzyć swój "mini podcast" na temat, który go aktualnie interesuje.
NotebookLM to narzędzie od Google, które umożliwia porządkowanie notatek. Wystarczy wgrać dokument, który chcielibyśmy przetworzyć i czekać na jego analizę przez sztuczną inteligencję. W odpowiedzi otrzymamy podsumowanie tekstu. Możemy poprosić model o wygenerowanie osi czasu, kursu przygotowującego, spisu treści i odpowiedzi na "najczęstsze pytania". Wyjaśnione są też wybrane pojęcia w formie słowniczka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opis funkcjonalności NotebookLM brzmi jak marzenie ucznia, który potrzebuje streszczenia własnych notatek. Najnowsza aktualizacja wprowadza narzędzie na kolejny poziom – pozwala na generowanie krótkich podcastów w danej tematyce.
NotebookLM – po prostu zrób swój podcast
Wystarczy wgrać określony dokument lub link do niego i wcisnąć "wygeneruj" przy funkcji szczegółowe omówienie. W odpowiedzi dostaniemy podcast, w którym dwie osoby omawiają dany tekst.
Narzędzie to ma na ten moment pewną wadę – działa tylko po angielsku. Mimo to już teraz może okazać się przydatne nawet nam Polakom, jeśli tylko posiadamy zdolność słuchania po angielsku. Rozmowa dwóch osób jest bardzo wyraźna i łatwa do zrozumienia. Wyobrażam sobie, że treści omawiane przez NotebookLM mogą być postrzegane nie tylko jako wartościowe w kontekście przyswajania informacji z dokumentów, ale także do "osłuchania się" w języku angielskim.
Nowa funkcja NotebookLM nie zastąpi jednak uczniom wszystkiego. Próba wygenerowania szczegółowego omówienia pierwszego tomu Lalki Bolesława Prusa poskutkowało siedmiominutową rozmową, która nie stanowiła streszczenia książki, a dość swobodnego "przebiegnięcia" po motywach. Co więcej, funkcja czatu, który ma umożliwić nam dopytanie o interesujące nas kwestie, nie działała idealnie.
Póki co NotebookLM jest w fazie testów i jest narzędziem darmowym. Jak będzie spisywać się w wersji pełnej i czy będzie za darmo – tego jeszcze nie wiemy. Jeśli tak by się stało, a przy okazji NotebookLM zacząłby obsługiwać język polski, byłby świetnym narzędziem dla tzw. słuchowców, czyli osób, które dobrze przyswajają treści, słuchając, a także przydałby się do zdobywania nowej wiedzy.
Poza w pełni angażującą nauką w postaci czytania, sporządzania notatek i praktykowania danej dziedziny, można by również uczyć się, słuchając "podcastu" podczas gotowania, sprzątania czy porannego spaceru.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl