5 funkcji smartfona z których prawdopodobnie nie korzystasz

Chociaż niemalże każdy z nas jest właścicielem smartfona, to często nie zdajemy sobie możliwości z funkcji, jakie się w nim kryją. Urządzenie może znacząco ułatwić nam życie na różne sposoby, o których często nie wiemy.

5 funkcji smartfona z których prawdopodobnie nie korzystasz
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz

Ustawienie SOS

Bardzo ważną funkcją, z perspektywy życia i zdrowia użytkownika smartfona, jest możliwość ustawienia przycisku SOS, który będzie automatycznie dzwonił na numer służb ratunkowych. Zarówno telefony z systemem Android, jak i iOS pozwalają na włączenie funkcji alarmowej, o czym producenci zbyt rzadko wspominają.

O ile samo ustawienie kontaktów alarmowych jest bardzo często praktykowane przez właścicieli smartfonów, tak świadomość o istnieniu funkcji przycisku SOS jest bardzo mała. W przypadku iPhone’a możemy wezwać pomoc poprzez naciśnięcie bocznego przycisku pięć razy. Na urządzeniach z Androidem opcja może nie być dostępna, zależnie od posiadanego telefonu oraz wersji systemu.

Szybsze ładowanie

Niech rzuci kamieniem ten, kto nie potrzebował kiedykolwiek naładować awaryjnie smartfona. Wszyscy jednak wiemy, że ładowanie zajmuje nieco czasu, którego często jednak nie mamy. W takiej sytuacji najlepsze jest skorzystanie z funkcji trybu samolotowego.

Decydując się na jego uruchomienie wyłączamy wszystkie procesy, które mogłyby mieć wpływ na długość ładowania urządzenia. Oczywiście, możemy ręcznie spróbować wyłączyć niektóre z nich, jednak w samym systemie znajduje się wiele opcji, które mogą spowolnić ładowanie. Dlatego tryb samolotowy jest najłatwiejszym rozwiązaniem.

Funkcję tę użytkownicy mogą znaleźć w ustawieniach telefonu albo w menu skrótów, w tym samym miejscu, w którym znajdują się także opcje ustawień Bluetooth czy Wi-Fi.

Rozpoznawanie obrazów

Aplikacja o mylącej nazwie Google Lens może umożliwić rozpoznawanie obrazu przez smartfona. Mało kto zdaje sobie sprawę z istnienia aplikacji, nie wspominając o jej możliwościach. Z jej pomocą użytkownik może skopiować tekst ze zdjęcia, rozpoznać dany przedmiot czy zidentyfikować konkretne miejsce.

Możliwość ta wydaje się być szczególnie przydatna na zakupach. Google Lens działa na tyle dobrze, że jest w stanie rozpoznać przedmiot, czy to buty czy inne ubranie, i pokazać w jakim sklepie jest dostępne. W przypadku, gdy aplikacja nie rozpozna danej rzeczy, skupi się na pokazaniu podobnych przedmiotów.

Aplikację Google Lens możecie znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Synchronizacja z komputerem

Opcja tego rodzaju, póki co, dotyczy tylko iPhone’ów oraz smartfonów od Samsunga. W jednym i drugim przypadku użytkownik może wykorzystać swój telefon do nawiązania połączenia z systemem aby zsynchronizować dane czy korzystać z funkcji smartfona w trakcie korzystanie z komputera.

Użytkownicy Apple mogą bez problemu przesyłać dane pomiędzy iPhonem a Macbookiem, odbierać na tym drugim połączenia czy zaczynać pisanie dokumentu na jednym urządzeniu i kończyć je na drugim. W przypadku Androida niezbędna będzie jednak aplikacja Twój telefon, która pozwoli na połączenie dwóch urządzeń.

Aplikację Twój Telefon możecie znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Sterowanie gestami

Ze wszystkich podanych tutaj możliwości, ta wydaje się być najbardziej znana wśród użytkowników. O ile w przypadku urządzeń Apple gesty są niezbędne do korzystania z urządzenia, tak na telefonach z Androidem możliwe jest wybranie preferowanego stylu obsługiwania urządzenia.

Część użytkowników decyduje się na ustawienie wirtualnych przycisków, które pozwalają na zarządzanie telefonem tak, jakby posiadał je on fizycznie. To spory błąd, ponieważ decydując się na obsługę gestami możemy szybciej i bardziej intuicyjnie wykonywać wiele zadań.

Owszem, nauczenie się niektórych z nich może zająć nam kilka dni, jednak w przyszłości przełoży się to na bardziej wygodną pracę z urządzeniem. Łatwiej jest jednak, przykładowo, przesunąć palcem w prawo by wrócić do poprzedniej przeglądanej strony niż szukać przycisku cofania, który w trakcie czytania rozmaitych treści potrafi zniknąć bez powodu.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)