Konsola CMD i pliki wsadowe: ECHO, SET
07.05.2015 | aktual.: 06.03.2018 11:14
Dla tych co nie wiedzą to: Windows ma konsolę, która przyjmie odpowiednio skonstruowane polecenia i je wykona lub dostarczy nam potrzebnych informacji. Dla tych co chcą się dowiedzieć czym jest program "Wiersz polecenia" instalowany od razu w systemach Windows zapraszam tu oraz tu. My zjamiemy się obługą tego czegoś oraz plików wsadowych...
...Czym są pliki wsadowe?
Zwane również programami wsadowymi w prosty sposób można określić jako listę komend które ma wykonać wiersz poleceń. Jest możliwa interakcja z użytkownikiem jednak niewielka :)
3, 2, 1...start!...?!
Zanim zajmiemy się plikami wsadowymi chciałbym żebyście zapoznali się z podstawowymi mechanizmami działania. Uważam że najlepszym sposobem na to jest wiersz poleceń cmd. Czemu? Ponieważ możemy zobaczyć od razu czy to co wpiszemy nie "wypluje" nam błędu :) Po drugie jeżeli będziecie znali polecenia to stworzenie listy poleceń nie będzie dla was problemem :P
Uruchamiamy wiersz poleceń
Po wciśnięciu Windows oraz "R" pokaże nam się okno "Uruchamiania". W nim wpisujemy "cmd". Można również wyszukać w starcie albo wejść w starcie->wszystkie programy->akcesoria->wiersz poleceń.
Echo, echo, echo, echo....
Polecenie echo wypisuje na ekranie wiersza poleceń teskt który występuje po poleceniu. Wpisz:
ECHO Witaj świecie!
Może i w wierszu poleceń pomyślicie że to mało potrzebne jednak na pewno bardzo przydatne będzie to przy zmiennych oraz gdy będziemy już pisali pliki wsadowe i to będzie jedyny sposób na na komuniakcję z użytkownikiem - o ile będzie to potrzebne :)
Zmienne
Zmienne są ważnym elementem w karzdym jezyku programowania (jeżeli mozna tak nazwać pliki wsadowe). W DOS żeby stworzyc zmienną należy urzyć komendy SET
SET liczba=10 SET wyraz=Damian
Tak oto ustwiliśmy dwie zmienne środowiskowe. Aby sprawdzić czy wszytkojest OK, wpiszmy teraz
ECHO liczba ECHO wyraz
Coś jest nie tak? Tak :) CMD nie wykryje czy chcemy aby wyskoczyła wartość zmiennej czy to coś co chemy wypisać na ekranie. Żeby pojawiła się wartość zmiennej należy urzyć przed oraz po nazwie zmiennej znaku %. W ten sposób:
ECHO %liczba% ECHO %wyraz%
Podczas pisania zmiennych ważna jest nazwa a raczej jej niepowtarzalność. Jak wspomniałem są to zmienne środowiskowe co oznacza że są to zmienne które istnieją w systemie windows. Wpisz teraz w CMD
SET
Teraz mamy wyświetlone wszytsie zmienne środowiskowe które istnieją wraz z wartością która występuje po znaku "=". Możemu np wpisać:
ECHO %PUBLIC%
Te zmienne można zmieniać poprzez wpisanie naszą komendę SET jednak po zamknięciu wiersza poleceń wracają one do poprzedniej wersji.
Podczas tworzenia plików wsadowych ważnym jest również zwracanie uwagi na nazwy gdyż dla cmd jest różnica pomiedy "liczba=" a "liczba =". Możemy więc zrobic nazwe z imienia i nzwiska i jako wartość podać numer id. Właśnie przez to że możemy nadawać nazwy z spacją wszytsko co jest przed znakiem "=" jest uznawane za nazwę zmiennej. Za nazwę zmiennej może nam służyć również liczba
SET 007=James Bond ECHO 007 to %007%
Na pewno zwróciliście uwagę na to że w ECHO wsytępuje dwa razy napis 007 ale tylko jeden został zmaieniony na napis James Bond. Wspominałem o tym wcześniej ale napisze jeszcze raz: jeżeli chemy aby przekazać wartość zmiennej nalezy przed i po nazwie dodac znak "%"
Problem jaki możemy natrafić podczas pisania pilków wsadowych to dodawanie zmiennych. Aby np. zwiększyć zmienną o jeden nie można po prostu wpisać:
SET zmienna=1 SET zmienna=%zmienna%+1 ECHO %zmiennna%
Aby nie traktowało tego jako napis a jako wartość policzalną należy do polecenia SET uruchomić przełącznikiem /A
SET zmienna=1 SET /A zmienna=%zmienna%+1 ECHO %zmienna%
Jest jeszcze jeden trochę krótszy sposób aby zwiększyć wartość poprzez taką formę:
SET /A zmienna+=1 ECHO %zmienna%
Można w ten sposób dodawać również dwie wartości zmiennych. Jeżeli jedna z miennych nie istnieje lub jej wartość to liczba i litery to jest traktowana jako 0.
Kolejną wartością zmiennych jest możliwość podmieniania ich części.Robi się to poprzez taki wzór:
%zmienna:nap1=nap2%
gdzie zmienna to oczwyiście nazwa zmiennej a nap1 to wartość którą ma zastąpić nap2. Jeżeli jest parę wsytąpień nap1 to zostanie on zamieniony w wszytkich miejscach. Więc np:
SET zmienna=Ala ma kota i kot ma Ale ECHO %zmienna:a=e%
Można oczywiście równiez zostawić pustą przestrzeń po to żeby usunąć niechciane ciągi z napisu.
Można również wyciąć kawałek tesktu:
ECHO %zmienna:~7,10% ECHO %zmienna:~3% ECHO %zmienna:~-10%
Pierwszy przykład pokazuje typowe zastosowanie. Pierwszy parametr po "~" oznacza od której litery w ciągu ma zacząć a poprzecinku ile liter ma zostać wyświetlonych. Jeżeli opuścimy drugi parametr to oznacza to że do końca tekstu - co obrazuje drugi przykład. Można również używać znaku minusa w celu wskazania miejsca liczonego od tyłu. Pierwsza liczba to 0 co oznacza "A" (w tekscie "Ala ma kota i kot ma Ale") a -1 to "e".
Polecenie SET można uruchomić jeszcze z jednym parametrem a mianowicie z "/P". Po wpisaniu tego polecenia terminal rejestruje wszytkie znaki które wprowadzimy i przypisuje je zmiennej. Całość wygląda tak:
SET /P zmienna=
Teraz możemy wpisać wartość którą będzie przechowywała zmienna. Trzeba pamiętać o znaku "=" bo inaczej zostanie wyrzucony błąd. A co jeżeli po znaku "=" coś napiszemy?
Będzie to dobry pomysł gdy będziemy chcieli uzyskać odpowiedź od użytkownika :)
Koniec częsci pierwszej :P