Jaka to melodia? – testy aplikacji do rozpoznawania piosenek
Czasem bywa, że leci konkretny utwór w radiu i chcemy wiedzieć, jak się nazywa ta piosenka. Przydatne w tej sytuacji są aplikacje do rozpoznawania piosenek. W Google Play jest kilkanaście aplikacji, które mają ułatwić życie.
Jakie aplikację będę testował ? – prezentacja uczestników
Do testów zostały wybrane trzy popularne aplikacje w Google Play. Są to:
- TrackID
- Shazam
- SoundHound
Sposób testów
W następnym podpunkcie postu będę oceniał:
- Interfejs
- Czas wyszukiwania utworu
- Wynik zgodny z prawdą
Włączałem losowo wybrane fragmenty piosenek. W „Słowie Podsumowania” przedstawię tytuły utworów, które zostały wybrane do testów i opiszę, w jakich aplikacjach zostały wykryte.
Punktacja:
- Interfejs – maksymalna ilość punktów 3pt
- Czas wyszukiwania utworu – maksymalna ilość punktów 2pt
- Wynik utworu zgodny z prawdą – maksymalna ilość punktów 5pt (po 1pt za każdą piosenkę)
Maksymalnie można zdobyć dziesięć punktów
Testy czas zacząć
Shazam
Shazam jest aplikacją, która jest dla mnie znana od czasów mojego pierwszego telefonu z Androidem. Interfejs tej aplikacji jest intuicyjny. Shazam jest aplikacją, która jest dla mnie znana od czasów mojego pierwszego telefonu z Androidem. Interfejs tej aplikacji jest intuicyjny. Umożliwia przejście do historii ostatnio wyszukiwanych piosenek. Aplikacja daje możliwość przeglądnięcia list przebojów dla Polski i dla Świata. Po wyszukaniu od razu można przejść do Spotify lub przesłuchać piosenkę za pomocą Youtube. Jeśli kogoś by kogoś reklamy denerwowały, to jest wersja Encore. Cena tej wersji to 21 zł bez grosza.
Wyszukiwania czas zacząć
Shazam wyszukał trzy utwory z pięciu.
Podsumowanie
- Interfejs – 3pt
- Czas wyszukiwania – 1pt
- Wynik zgodny z prawdą – 3pt
Razem: 7/10pt
TrackID
TrackID jest znany jeszcze za czasów telefonów Sony Ericsson. Interfejs podobnie jak w Shazam został poukładany. Wynik wyszukania jest ciut lepiej pokazany niż w Shazam. Można posłuchać za pomocą YouTube, Spotify lub kupić wyszukaną piosenkę. Dodatkową funkcją jest wyszukiwanie tekstów. Tekst jednej z piosenek został wyszukany bez problemowo.
Wyszukiwania czas zacząć
TrackID wyszukał tylko jedną piosenkę.
Podsumowanie
- Interfejs – 3pt
- Czas wyszukiwania – 2pt
- Wynik wyszukiwania – 1pt
Razem: 6/10pt
SoundHound
SoundHound dla mnie jest odkryciem. TrackID znam z urządzeń Sony, a Shazam jest przeinstalowany w moje urządzenie. Interfejs jest również poukładany podobnie jak w dwóch pozostałych konkurentach. Za pomocą tej aplikacji bezpośrednio można przesłuchać ten kawałek za pomocą Spotify lub Youtube. Podobnie jak w TrackID opcją jest wyszukanie tekstu.
Wyszukiwania czas zacząć Aplikacja wyszukała tylko jeden utwór.
Podsumowanie
- Interfejs – 3pt
- Czas wyszukiwania – 1pt
- Wynik wyszukiwania – 1pt
Razem: 5/10
Słowem Podsumowania
Przekrój aplikacji do wyszukiwania piosenek jest duży. Wybrałem trzy najpopularniejsze w Google Play. Wychodzi na to, iż wybrałem mało popularne piosenki do wyszukiwania. Utwory, jakie zostały wykorzystane:
- Taco Hemingway – "Następna Stacja" (wyszukana w Shazam i Track ID)
- Małe Miasta – "Banan" (wyszukana jedynie w Shazam)
- Osiedlowe Linie Lotnicze – "Bum-Bęc" (niewyszukana ani razu)
- Małgorzata Kożuchowska – "T jak zostaw" (niewyszukana ani razu)
- The.Madpix.Project – Wish You Were Here (wyszukana w Shazam i SoundHound)
Playlista tych piosenek jest dostępna tu, jeśli chcesz sprawdzić zgodność testów. Wszystkie przedstawione aplikacje przedstawiły prawdę, lecz Shazam w utworze Banan w jednym fragmencie pokazał inną piosenkę, lecz ponowny skan stwierdził prawdziwy wynik.
Utwory muzyczne zostały wybrane losowo przez moją osobę. Chciałem sprawdzić je w nietypowych sytuacjach. W tej bitwie wygrał Shazam, bo wykrył z tej listy najwięcej. Zapraszamy do komentowania i zwracania uwag.