Aplikacje szachowe na Androida i iOS — wielkie podsumowanie
Niniejszy spis aplikacji kończy 5‑częściową sagę poświęconą aplikacjom szachowym na smartfony i iPhone'y. Przedstawiam w nim kolejną „dziesiątkę” mobilnych gier szachowych, z których tylko jedna nie jest dostępna za darmo. Zwieńczeniem tego artykułu jest podsumowanie całej serii szachowej, które przedstawia się nader okazale. Zatem jedziemy z tym koksem, rozpoczynając od jednej z lepszych aplikacji szachowych w owym zestawie.
Real Chess 3D
Kartą atutową tej apki jest realistyczna grafika 3D. Oprócz tego ma wysoki wskaźnik sztucznej inteligencji, z którą można się sprawdzić na 4 poziomach trudności gry. Ponadto jak przystało na pełnowartościową aplikację szachową, umożliwia grę z wybranym przeciwnikiem online oraz można dostosować na niej wygląd deski i ustawić relaksacyjną muzykę. Żeby być obiektywnym, wypada jednak zaznaczyć, że aplikacja ma jedną rzucającą się w oczy wadę w postaci inwazyjnych reklam, które pojawiają się w wersji darmowej. Aczkolwiek perfekcyjnie dopracowana grafika 3D i wyspecjalizowany poziom gry w pełni rekompensuję tę niedogodność.
Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freemium. Download (Android | iOS)
Real Chess Master Pro Free 3D
To kolejna zacna apka z grafiką 3D, którą można użytkować za darmo. Jest bardzo podobna w użytkowaniu do wyżej opisanej — i w zasadzie różnią je tylko niuanse. Tak więc za jej siłę gry odpowiada „mocny” silnik Al — Chess Tudor — na którym można grać według 6 poziomów trudności (od podstawowego do eksperckiego). Z racji tego, że na apce nie ma możliwości gry online, rekompensuje to ona poradnikami, które pomagają analizować każdy ruch oraz urozmaicają grę codziennymi wyzwaniami. Dlatego świetne się sprawdza w codziennym treningu szachowym, a ranking zgodny z normami FIDE pomaga sprawdzać progres w grze.
Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
Senior Chess
Aplikacja ta jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona głównie dla starszych ludzi. Cechuję ją prostata i zróżnicowany poziom gry. Będzie zatem stanowić idealną rozrywkę dla mniej lub bardziej wprawionego szachowego seniora. Jest to o tyle ważne, że dla rencistów i emerytów gra w szachy stanowi świetną okazję do ćwiczenia szarych komórek i w ogóle spędzania wolnego czasu.
Poziom trudności: zróżnicowany. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 4,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
Shredder Chess
Obiecująca, ale ostatnio zaniedbana przez producenta aplikacja, a szkoda, bo mogłaby być o wiele lepsza. Jednak żeby tak się stało, interfejs użytkownika wymaga gruntownego zmodernizowania, a wiele przydatnych funkcji powinno zostać dodanych. Przykładami mogą tu być: poprawienie automatycznego zapisu zagrywek o listę pełnych ruchów w grze z dostępem losowym oraz bardziej dogłębna analiza gry. Na pewno bym tyle nie wymagał, gdyby nie to, że aplikacja nie jest darmowa. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest relatywnie droga, gdyż jej cena to ponad 30 złotych. W zamian dostajemy dobry program pozwalający na grę z niezłym przeciwnikiem. Trochę szkoda, iż „tylko” tyle, bo apka ma potencjał, żeby służyć do profesjonalnej gry w szachy.
Poziom trudności: średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 4,2/6. Licencja: Premium. Download (Android | iOS)
Szachy 1.4.0 - Łukasz Oktaba
Aplikacja ta już od kilkunastu miesięcy jest największym hitem pośród użytkowników smartfonów. Stworzył ją polski programista Łukasz Oktaba. Największymi atutami tej aplikacji jest prostota i funkcjonalność. W darmowej wersji można rozwiązać 3 wyzwania, kolejne zostaną odblokowane po obejrzeniu reklamy. Można też zapłacić 30 złotych za wersje pro całkowicie wolną od reklam. Wtedy poza klasyczną rozgrywką ma kilka dodatkowych funkcji, które uatrakcyjniają zabawę i pozwalają na doskonalenie umiejętności. W tej apce brakuje mi tylko zapisu gry oraz możliwości rozgrywania partii online dla 2 graczy. Tak czy inaczej, uważam, iż jest warta sprawdzenia.
Poziom trudności: podstawowy/średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: neoklasyczny. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freemium. Download (Android)
Szachy (wydane przez Big Bull Games)
Całkiem przyjemna aplikacja oferująca 10 poziomów gry — od podstawowego do niezwykle trudnego. Jest zatem przydatna dla każdego szachisty — niezależnie czy jest początkującym bądź ekspertem. Jej głównym atutem jest bardzo imponujący silnik szachowy, który uczy znanych otwarć szachowych, pokazując jak najlepiej je rozegrać. Poza tym na apce można grać online z graczami z całego świata — jako gość bez rankingu lub rankingowo po zarejestrowaniu konta w freechess.org. Z komputerem można grać w dwóch trybach gry — Blitz (błyskawicznym) oraz Standard (klasycznym). Ponadto można ustawić 3 kolory szachownicy. Do minusów bezpłatnej wersji apki można zaliczyć to, że niestety czasem się zawiesza podczas gry i posiada reklamy, które jednak nie są nazbyt intensywne. Resumując, jest to konkretna aplikacja szachowa, która zda się każdemu mobilnemu szachiście niezależnie od reprezentowanych umiejętności. Sam korzystam z darmowej jej wersji, jednak jak ktoś chce może skorzystać z płatnej za 9,99 złotych.
Poziom trudności: zróżnicowany. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freemium. Download (Android)
Szachy Darmowe
Tę futurystyczną aplikację można polecić każdemu, kto lubi szachy. Dla uczących w ćwiczeniach będzie bardzo pomocna gra z botem, który pokazuje najlepsze do rozegrania ruchy. Jedyne co mi przeszkadza, to typowe zagrywki aplikacji „free ro play”, ale twórcy muszą jakoś zarabiać. Tak czy inaczej, dla „zielonych” graczy chcących szybko nauczyć się różnych kombinacji szachowych — apka ta jest jak znalazł.
Poziom trudności: podstawowy. Wygląd: modernistyczny. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
Szachowy mistrz
Pomimo „masterskiej” nazwy aplikacja jest przeznaczona typowo dla początkujących graczy. Co jest w sumie jej zaletą, bo żeby być szachowym mistrzem, najsampierw pasuję nauczyć się podstaw królewskiej gry. Poza tym apka ma ładną grafikę, fikuśne figury i wydaje mile dla ucha dźwięki w tle. Tak więc dla szachistów z rankingiem poniżej 1500 Elo świetnie się nada.
Poziom trudności: podstawowy. Wygląd: neoklasyczny. Ocena ogólna: 4,2/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
Szachy Online
Szachy Online oferują za darmo grę z blisko 2‑milionową rzeszą zarejestrowanych graczy z całego świata lub przeciwko silnemu komputerowemu. Według mnie aplikacja jest idealnym narzędziem dla wszystkich mobilnych szachistów. Pozwala grać z innymi graczami na poziomie przez nich zdefiniowanym i do tego jest bardzo wygodna w użyciu. Dla mnie spełnia praktycznie wszystkie oczekiwania i świetnie się sprawdza w „zabiciu” wolnego czasu. Zatem dla lubiących grać online aplikacja ta stanowi absolutny mus!
Poziom trudności: podstawowy/średnio zaawansowany/profesjonalny. Wygląd: neoklasyczny. Ocena ogólna: 6/6. Licencja: Freeware. Download (Android)
WiFi Chess
Jeśli lubić grać z przypadkowymi graczami lub z przyjaciółmi online w domu, lub na zewnątrz — owa aplikacja nie powinno być wam obojętna. Albowiem pozwala grać mobilne w szachy w lokalnej sieci Wifi (lub mobilnym hotspocie) bez potrzeby korzystania z Internetu. Z wyglądu może nie jest zbyt piękna, ale dla wielu tradycjonalistów staromodny design może być nawet walorem. Duża liczba korzystających z apki graczy jest jej dodatkową zaletą.
Poziom trudności: zróżnicowany. Wygląd: klasyczny. Ocena ogólna: 4,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)
summa summarum
W pięciu artykułach (I, II, III, IV, V) poświęconym aplikacjom szachowym opisałem ogółem 50 apek - 45 darmowych i 5 płatnych.
Dwie z nich dostało ocenę celującą: Play Magnus Chess (IV), Szachy Online (V);
30 bardzo dobrą: Chess wyd. BBG (I), Chess wyd. cnvcs.com (I), Chess - Analyze This (Pro) (I), Chess and Mate (I), Chess - Best Games - Tutorials (I), Chess Clock (I), Chess Coach Pro (I), Chess Free (II), Chess King (taktyka) (II), Chess King (nauczanie) (II), Chess Live (II), Chess Master 2018 (II), Chess · Play & Learn (II), Chess - play, train & watch (III), Chess Prince (III), Chess Tactics Pro (III), Chess Tactics in French Defence (III), Chess Training Free (III), CT‑ART (Szachowe kombinacje 1200-2400 ELO) (III), DroidFish Chess (IV), iChess Pro - Chess Puzzles (IV‑P), iChess Free (IV), Learn Chess (IV), Lichess (IV), Magnus Trainer - Learn & Train Chess (IV), Really Bad Chess (IV), Real Chess (IV), Real Chess 3D (V), Real Chess Master Pro Free 3D (V), Szachy 1.4.0 - Łukasz Oktaba (V), Szachy (wydane przez Big Bull Games) (V), Szachy Darmowe (V);
16 dobrą: Chess - Analyze This (Free) (I), ChessBase Online (I), Chess Coach 1.0 DT (I), Chess for Kids - Play & Learn (II), Chess Friends (II), Chess Master 3D Pro (II), Chess With Friends (III), Chezz: Play Fast Chess (III), Dr Chess (III), The King of Chess (polska nazwa - Król Szachy) (IV), Senior Chess (V), Shredder Chess (V), Szachowy mistrz (V), WiFi Chess (V);
a dwie dostateczną: Chess Free (gameone) (II), Chess Time® -Multiplayer Chess (III).
Wszystkie z nich są dostępne na smartfony z Androidem, a 27 na iPhony z ioS'em. Są to: Chess wyd. cnvcs.com (I), Chess - Analyze This (Free) (I), Chess - Analyze This (Pro) (I), Chess and Mate (I), ChessBase Online (I), Chess Clock (I), Chess Coach 1.0 DT (I), Chess for Kids - Play & Learn (II), Chess Friends (II), Chess King (nauczanie) (II), Chess King (taktyka) (II), Chess Live (II), Chess · Play & Learn (II), Chess Prince (III), Chess Tactics Pro (III), Chess Tactics in French Defence (III), Chess Time® -Multiplayer Chess (III), Chess With Friends (III), Chezz: Play Fast Chess (III), CT‑ART (Szachowe kombinacje 1200-2400 ELO) (III), iChess Free (IV), Learn Chess (IV), Lichess (IV), Magnus Trainer - Learn & Train Chess (IV), Play Magnus Chess (IV), Really Bad Chess (IV), Shredder Chess (V), WiFi Chess (V).
Jak sami widzicie, sporo tych aplikacji się zebrało — a selekcja ich była i tak wytężona, bo wybrałem je z 200 innych. Reprezentują one zróżnicowany poziom — i każdy gracz niezależnie od prezentowanych umiejętności na pewno znajdzie wśród nich jakąś fajną apkę dla siebie. Na koniec dodam, iż empirycznie i merytorycznie — czuję się uprawniony do sporządzenia tego zestawu szachowego, ponieważ przez lata grywam w szachy online na komputerze i smartfonie. W realu natomiast udało mi się ograć kilkunastu arcymistrzów szachowych i zdobyć kilka cennych pucharów na turniejach rangi ogólnopolskiej. Zresztą w najbliższych miesiącach planuję wznowić swoją karierę szachową, a w treningu pomagać mi będą niektóre programy szachowe, które zawarłem w 3‑odcinkowej serii na DobrychProgramach.
Odnosząc się do tematu aplikacji mobilnych, w niedalekiej przyszłości wydam na DobrychProgramach jeszcze zestaw apek z innymi grami logicznym np. chińskich szachów tzw. Xiangqi. Tyle w temacie. Szach i mat.