Minimalistyczna klawiatura bezprzewodowa. Logitech Pebble Keys 2 [Recenzja]
Dzisiaj chciałbym wam przedstawić bezprzewodową klawiaturę Logitech z linii - Pebble Keys 2, sprzęt do zadań biurowych, po który często sięgają również twórcy z Social Media. Co jest więc takiego wyjątkowego w tytułowym produkcie? Otóż wygląd, jakość wykonania oraz prostota, w którą coraz więcej użytkowników celuje, szczególnie przy zetknięciu z przekombinowanymi klawiaturami dla graczy, zalewającymi rynek od lat.
Skromnie i minimalistycznie
Urządzenie zastaniemy w kartonowym opakowaniu, chroniącym klawiaturę przed czynnikami zewnętrznymi, od nowości owinięta ekologicznym materiałem zabezpieczającym. Wewnątrz opakowania znajduje się klawiatura wraz z instrukcją uruchomienia oraz karta gwarancyjna. Urządzenie to wymaga do podłączenia jednostki obsługującej protokół łączności bezprzewodowej Bluetooth w standardzie Low Energy. Możliwe jest również podłączenie i skonfigurowanie z odbiornikiem USB Logi Bolt, którego producent nie zamieścił w nowym produkcie i musimy go nabyć osobno.
Pebble Keys 2 to standardowa klawiatura TKL, czyli pozbawiona części numerycznej. Dla większości użytkowników realizujących pracę biurową opartą na przeliczeniach będzie to ewidentny minus pod względem budowy i funkcji. Producent nie kryje tego, że jego nowe urządzenie celuje raczej w Internetowych twórców i minimalistów, poszukujących właśnie sprawdzonych rozwiązań, mobilności a przede wszystkim niskiej wagi urządzenia. Biorąc pod uwagę minimalistyczne stanowisko pracy i chęć zaoszczędzenia miejsca na biurku, klawiatura Logitech Pebble, może się okazać zbawiennym rozwiązaniem.
Klawiatura została wykonana z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, o szorstkiej fakturze. Materiał cechuje się dobrą odpornością na zginanie, a dzięki dobremu spasowaniu elementów, pod naciskiem sił zewnętrznych nic nie skrzypi i nie wygina się. Minimalizm urządzenia bierze się m.in z prostej budowy, zawierającej klasyczny układ przycisków, osadzonych na przełącznikach membranowych. Ta, niskoprofilowa klawiatura może pochwalić się okrągłymi klawiszami o lekkim wgłębieniu oraz bardzo przyzwoitym wyciszeniu. Dzięki temu, na klawiaturze pracuje się bez zbędnego hałasowania, szczególnie gdy w otwartej powierzchni pracowniczej, przyjdzie nam przepisywać całe arkusze tekstu.
Producent, rezygnując z części numerycznej, zadbał jednocześnie o wzbogacenie obecnych przycisków o nowe funkcje i rozwiązania. Tak więc uświadczymy w niej przyciski multimedialne oraz możliwe do konfiguracji w dedykowanej aplikacji, przyciski funkcyjne, makra i skróty. Pod skrótami F1, F2 oraz F3 znajdziemy także funkcję Easy-Switch umożliwiającą szybki przeskok między trzema urządzeniami, sparowanymi za pomocą łączności bezprzewodowej Bluetooth. Pozostała część przycisków została zmodyfikowana pod względem funkcji systemowych, wywoływania trybów pracy czy sterowania elementami związanymi z oprogramowaniem.
Pod względem budowy otrzymujemy prostą konstrukcję o podniesionej tylnej części obudowy i zaniżonej przedniej. Producent nie umożliwił nam regulacji kąta nachylenia w urządzeniu, więc pozostaje nam tylko domyślna wysokość. Na spodzie poza czterema stopkami antypoślizgowymi, znajdziemy zdejmowaną osłonkę, pod którą znajduje się miejsce na dwie baterie AAA. Producent od nowości dorzuca w zestawie baterie alkaliczne 24A LR03 1.5 V. Według specyfikacji, mają one pozwolić nam na pracę nawet do 3 lat działania. Na lewym boku klawiatury znajduje się suwak zasilający wraz z diodą powiadamiającą o stanie urządzenia.
Specyfikacja techniczna
Typ klawiatury | niskoprofilowa TLK |
Łączność | Bluetooth Low Energy USB Logi Bolt (do zakupu osobno) |
Kompatybilność | Windows Mac OS X Chrome OS iOS Android |
Złącza | brak |
Przełączniki | membranowe |
Zasilanie | baterie 2x AAA |
Wymiary | 279 x 124 x 16 mm |
Waga | 415 g |
Parowanie a oprogramowanie
By móc skorzystać z klawiatury, należy uprzednio odbezpieczyć część zasilającą, uprzednio wyjmując blokadę zasilania, a następnie uruchomić klawiaturę, inicjując suwak zasilania. Po tej czynności klawiatura przejdzie w tryb parowania, co zasygnalizuje dioda, pulsując nad klawiszem F1. W tym momencie należy uruchomić łączność bezprzewodową Bluetooth na komputerze, lub kompatybilnym urządzeniu. Podobnie jak w przypadku myszki Pebble, możliwe jest szybkie i sprawne sparowanie klawiatury z urządzeniami z systemów Windows, Mac OS X, Chrome OS, iOS oraz Android.
Jeżeli chcemy skorzystać z szerszych dobrodziejstw klawiatury, wydobywając jednocześnie z niej większe możliwości, będziemy zmuszeni pobrać i zainstalować dedykowane oprogramowanie producenta jakim, jest Logi Options+. Aplikacja jest lekka i bardzo intuicyjna, a przede wszystkim pozwoli nam szybko skonfigurować urządzenie pod nasze preferencje. Program został podzielony na trzy zakładki, odpowiadające po kolei ustawieniem klawiszy, skonfigurowaniem funkcji Easy-Switch oraz ustawienia ogólne klawiatury. W początkowym panelu aplikacji sprawdzimy stan naładowania akumulatora oraz tryb podłączenia.
W opcjach konfiguracji klawiatury możemy wybrać i dostosować funkcje klawiszy, wybierając między funkcją domyślną a skrótem, a także nadać jej innej wartości. Możemy także przypisać aplikacje do klawiszy, otrzymując w ten sposób spersonalizowany skrót do programów pomocowych. Funkcja Easy-Switch pozwoli na łatwe i szybkie przeskakiwanie między urządzeniami, a ustawienia programowe, umożliwią nam tworzenie kopii zapasowych ustawień lub resetowanie ich do ustawień fabrycznych.
Wrażenia z użytkowania
Klawiatura Pebble Keys 2 to idealny przykład klawiatury minimalistycznej, lecz nie pozbawionej wad. Nie każdemu przypadnie do gustu brak części numerycznej lub choćby częściowego podświetlenia klawiszy w trudnych warunkach oświetleniowych. Pod względem oferowanego zasięgu pracy w łączności bezprzewodowej jest klasycznie do 10 m. Czas pracy również jest satysfakcjonujący, gdyż osiągnięcie 3 lat na bateriach AAA przy niskim zużyciu energii, jest jak najbardziej możliwe, a w przypadku szybkiego ich wyczerpania, zawsze można przesiąść się na akumulatorki wielokrotnego użycia.
Zazwyczaj z minimalistycznych klawiatur bezprzewodowych TKL, korzystam w kooperacji z laptopem i telewizorem, zwiększając tym samym zakres ich pracy. Tu muszę pochwalić producenta za sensowne rozłożenie możliwości na trzy urządzenia jednocześnie i sprawne przeskakiwanie między nimi. Brakuje mi jednak choćby minimalnego podświetlenia, gdyż w półmroku praca na klawiaturze staje się po prostu problematyczna. Wielka szkoda, że nie udało się również wyposażyć zestawu w odbiornik USB, gdyż ten znacząco usprawniłby i ułatwił pracę z komputerem stacjonarnym PC, który po prostu nie posiada kompatybilnej karty sieciowej.
Podsumowanie
Minimalizm w klawiaturze Logitech Pebble Keys 2 w dosadny sposób daje o sobie znać. Urządzenie jest bardzo proste, o klasycznej, dobrze spasowanej obudowie, ale skrywa w sobie wiele możliwości i funkcji dodatkowych. Producent nie połasił się choćby o cząstkowe podświetlenie i zaoszczędził - podobnie jak w przypadku myszki - na dołączeniu do zestawu odbiornika USB. Z plusów niewątpliwie należy zaliczyć małe rozmiary, wagę oraz wymiary, spełniające jin‑jang biurkowych entuzjastów wygody i minimalizmu. Ostatecznie nie przeraża również cena urządzenia, która klaruje się na poziomie ~200 zł za wersję grafitową, białą lub różową.
* - sprzęt na czas testów został mi udostępniony przez producenta.