Windows 10 build 16199 to już kolejna kompilacja, która wprowadziła kilka ciekawych zmian
22.05.2017 01:28
W zeszły poniedziałek Microsoft uruchomił kolejną odsłonę Bug Bash, który dedykowany został Windows 10 Fall Creators Update - czyli Redstone 3. Zwrócić ma on uwagę Insiderów na kluczowe elementy systemu, by firma mogła wyeliminować ewentualne problemy w ich działaniu. Ponadto, dwa dni później udostępniono nam nowe kompilacje (16199 oraz 15215 ), choć jak zwykle tylko na desktopie zauważymy jakiekolwiek zmiany. Smartphony wciąż otrzymują uaktualnienia o nazwie Feature 2, będące jedynie rozszerzeniem dla gałęzi Creators Update. W związku z tym wielu powątpiewa w to, czy otrzymają one dostęp do jesiennej aktualizacji.
To tyle tytułem wstępu, przejdźmy do konkretów.
Menu start, centrum akcji oraz pasek zadań
W pierwszym aspekcie zmieniło się niewiele, gdyż ograniczono się do dodania ikonek w menu podręcznym tym elementom, które wcześniej ich nie posiadały. Dzięki temu całość wygląda teraz spójniej i bardziej przejrzyście.
W drugim aspekcie pojawiło się już nieco więcej nowości, z czego większość z nich dotknęła mechanizmu My People. Zyskał nie tylko wsparcie dla znaczków powiadomień (od dawna dostępnych dla aplikacji), ale też wyświetlone nam zostaną emoji wysłane przez przypiętą do paska zadań osobę. Muszę jednak szczerze napisać, że nie u mnie to nie bardzo działa - nie otrzymuję żadnych powiadomień, ponieważ Skype odświeża się dopiero po jego uruchomieniu. Nie jestem również w stanie skorzystać z szybkiego tworzenia wiadomości z załącznikiem poprzez użycie „przeciągnij oraz upuść” na konkretnej osobie. W sumie jedyne co funkcjonuje mi tak jak powinno to wyświetlanie się kontaktów na ekranie udostępniania - szkoda tylko, że w ten sposób nie wyślemy wiadomości przez Skype, a jedynie utworzymy mail.
Na koniec wymienić warto jeszcze dwie drobne rzeczy:
[list] [item]Cortana wyświetli nam powiadomienie o nadchodzącym połączeniu, a nie jak dotychczas, o już nieodebranym;[/item][image=call-notif]
[item]Ikonka sygnalizująca uruchomiony moduł bluetooth ma teraz zdecydowanie jaśniejszy kolor. [/item][/list]
Systemowe ustawienia
System
Na wstępie należy wspomnieć o wizualnych zmianach w zakładce Informacje. Umieszczono tam podsumowanie dotychczas obecne jedynie w Windows Defender Security Center, a przy tym usunięto wyświetlanie nazwy organizacji.
W zarządzaniu pamięcią pojawił się przełącznik odpowiedzialny za automatycznie usuwanie plików znajdujących się w folderze Pobrane, jeśli nie uległy one żadnej modyfikacji przez okres 30 dni.
Poza tym, zdecydowano się skasować przełącznik odpowiedzialny za stworzenie szybkiej notatki. Microsoft twierdzi, że decyzja ta podyktowana jest jego rzadkim używaniem - co ja osobiście mogę potwierdzić.
Gaming
W zakładce Broadcasting dodano możliwość uruchomienia nadawania wyłącznie z wykorzystaniem dźwięków pochodzących z gry. Ponadto, zmieniono nazwę Audio Settings na Game DVR oraz właśnie tam (co raczej nie jest wyjątkowo zaskakujące) przeniesiono wszystkie elementy z nim związane.
Pojawiła się również nowa, tajemnicza kategoria o nazwie Game Monitor. Microsoft zaznacza jednak, że jest to jedynie zapowiedź przyszłej funkcji - w chwili obecnej możemy się dowolnie bawić przełącznikiem i niczego to nie zmieni.
Pozostałe zmiany
Pierwsza z nich tyczy się paska bocznego, na którym, prócz dotychczasowych wskazówek, wyświetlane są teraz potencjalnie przydatne filmiki. Oczywiście ich treść zależy od kontekstu, czyli aktualnie otwartej zakładki.
Drugą jest nowy skrót klawiaturowy, dostępny podczas korzystania z funkcji Narrator. Chodzi tutaj o kombinację Caps Lock + E + E, która uruchomi nam Centrum Opinii (Feedback Hub)
Ostatnia, czyli trzecia, nie jest nawet widoczna dla użytkownika, gdyż tyczy się danych migrowanych w trakcie przejścia na nowszą kompilację. Od teraz zachowywany będzie stan blokady rotacji ekranu, co może nie jest jakoś wybitnie potrzebne, niemniej dobrze, że się tym w końcu zajęto.
Poprawki
- Uaktualniono pakiet Windows Defender Security Center, przez co nie zasugeruje nam już zmniejszenia jasności w celu oszczędzenia baterii, gdy nasz sprzęt podłączony jest do ładowania;
- Windows Defender Application Guard bez problemu działać ma już na maszynach wyposażonych w dotykowe ekrany;
- Wyeliminowano błąd dotyczący koloru systemowego akcentu, który niekiedy był całkowicie ignorowany po włączeniu pełnoekranowej gry;
- Antywirusy pochodzące od zewnętrznych firm nie powinny już uniemożliwiać uruchamianie aplikacji pisanych dla środowiska Win32;
Błędy
- Nie pozbyto się błędu blokującego instalację nowych aktualizacji, choć nie pojawia się on u wszystkich Insiderów - więcej informacji tutaj ;
- Surface 3 dalej nie przejdzie przez proces uaktualnienia gdy ma wsadzona kartę SD;
- Outlook 2016 wciąż może zawiesić się podczas uruchamiania;
- Microsoft Edge czasem wyrzuci błąd o niemożności otwarcia pliku PDF - ponowna próba powinna zakończyć się sukcesem;
- Logowanie do aplikacji Facebook, Instagram oraz Messenger dalej wymaga „kreatywnego podejścia”;
- Niektóre gry (jako przykład podano Civilization VI) nie włączą się - tak samo jak Windows Mixed Reality;
- VIM (Windows Subsystem for Linux) jest uszkodzony - sprawa oczywiście badana przez Microsoft;
- Wklepanie niejakiej “choice command” zakończy się niepowodzeniem - mowa tu o systemowej linii komend
Podsumowując
Windows 10 ogarnięty jest powolną ewolucją i nie zanosi się, by miała nastąpić jakaś większa rewolucja. Nawet Project Neon ostatecznie nie okazał się być tym na co wielu konsumentów czekało. Co prawda przyniesie on pewien powiew świeżości jeśli chodzi o UX i UI, choć dla wielu osób to wciąż zbyt mało. Czy faktycznie? Wystarczy, że Microsoft porządnie weźmie się za ujednolicenie wyglądu poszczególnych elementów systemu i nawet Fluent Design będzie wystarczający oraz bardziej niż satysfakcjonujący. [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=vcBGj4R7Fo0] Pozostaje jeszcze kwestia Windows 10 Mobile, jednakże nie wiem co o nim myśleć. Niby cały czas jest aktualizowany, chociaż ciężko mówić o jakimkolwiek rozwoju. Oczywiście eliminacja niedoróbek jest bardziej niż potrzebna, lecz miło by było, gdyby wreszcie coś nowego zaimplementowali. Poniekąd całą sytuację ratuje UWP, gdyż bez tego system ten już dawno byłby martwy.