Tizenodnik: wieści ze świata Tizen. Numer 05.
Wieści ze świata Tizen z minionych trzech tygodni (13.01.2013 – 2.02.2014)
Urządzenia z systemem Tizen zadebiutować mają niedługo, targi MWC wszak już w tym miesiącu. Z informacji jakie krążą już od kilka tygodni, dzień 23 lutego wydawał się być tym przełomowym w całym projekcie Tizen, którego to ujrzymy chociażby pierwsze smartfony z nowym systemem (nie tylko)mobilnym. Niestety jak to już w przyrodzie i Internecie bywa, nic nigdy nie jest tak proste jakby się mogło wydawać a im bliżej tej daty tym chaos rozszerza się do rozmiarów wręcz kosmicznych. A wszystko zaczęło się od pewnego azjatyckiego bloga, który to opierając się na wypowiedzi „wysoko postawionego pracownika Samsunga”, do którego dostęp mają tylko i wyłącznie jego redaktorzy, przekazał światu, że premiera systemu Tizen została znowu opóźniona, choć na całe szczęście nie poza pierwszą połowę roku. Co ciekawe, sporo portali mobilnych podchwyciła wiadomość nie próbując w żaden sposób jej zweryfikować. Dodatkowo, aby umocnić przekaz, przytoczona została wypowiedź przedstawicieli NTT DoCoMo o wycofaniu się z rozpoczęcia sprzedaży tizenfonów w połowie stycznia. Choć sama jest jak najbardziej prawdziwa, jednak osoby które intensywnie śledzą tematykę tego projektu zauważą, że coś tu nie gra. Tak, wypowiedź nie należy do najświeższych, a jak na ironię w poprzednim numerze Tizenodnika miałem okazję opisać nieco nowszy wywiad z tym operatorem, w którym mogliśmy przeczytać o rozpoczęciu sprzedaży telefonów z Tizen OS na przełomie marca i kwietnia – i to w sytuacji gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nie minął nawet tydzień gdy Internetem zatrzęsła kolejna wiadomość, mówiąca o rozsyłaniu przez Tizen Association zaproszeń na konferencję datowaną na 23 lutego właśnie, a osoby przybyłe „będą mogły spotkać się z ekskluzywną zapowiedzią najnowszych urządzeń z Tizenem”. Tym razem kilka serwisów uznało ją jako wręcz pewna zapowiedź premiery nowego systemu. Istne pomieszanie z poplątaniem, wielki mętlik w głowie, wahanie między tragedią a euforią niczym dramat w teatrze. Jednak po opanowaniu emocji oraz korzystając z krótkiej przerwy między coraz to ciekawszymi sensacjami, spróbujmy zweryfikować to czego się na tę chwilę dowiedzieliśmy. Trudno określić, czy w tych „urządzeniach” znajdą się smartfony, jednak obecność na spotkaniu operatorów (m.in. LG U+ oraz SK Telecom) wraz z uwzględnieniem ostatnich przecieków dotyczących tizenfonów może wskazywać, że tak. Koreański serwis MovePlayer opublikował zdjęcie przedstawiające pierwszy smartfon z Tizen OS, zdradzając tym samym nazwę całej rodziny telefonów Samsunga z tym systemem.Samsung ZEQ (Zeke) a konkretnie model SM‑Z9000 to pierwszy telefon z Tizen OS. Na zdjęciu nie wygląda zbyt oryginalnie, raczej przypomina zlepek Galaxy z Ativem, co może sugerować, że okazane tu dzieło to sprytne umiejętności znawcy profesjonalnego programu graficznego typu Photoshop. Dzień później evleaks opublikował wpis wraz ze zdjęciem przedstawiającym rzekomo model SM‑Z9005.
Czy jest prawdziwe? Trudno zweryfikować, jednak evleaks nie rzadko przekazywał informacje które okazywały się mniej lub bardziej prawdziwe. Szperając głębiej, możemy natrafić na specyfikację modeli SM‑Z9000 i SM‑Z9005 (GT‑I8800 i GT‑I8805?) które przeznaczone będą na rynek europejski: 4,8‑calowy wyświetlacz HD 720p, procesor Snapdragon 800 4x2,3 GHz, wymiary 136,1 x 69,1 mm. Nie da się ukryć, że specyfikacja zgadza się z materiałami FCC na temat SC‑03F, jednak nie powinniśmy traktować jej jako pewnik. Co innego w przypadku marki ZEQ która jak się okazuje, zgłoszona do zarejestrowania została już pod koniec sierpnia (nr zgłoszenia 4020130057713). Dalej, na stronie United States Patent and Trademark Office (USPTO) marka ZEQ widnieje (wraz ze znakiem towarowym) i ma taki opis:
Mobile application software; digital cameras; mobile telephones; portable media players; portable computers; rechargeable batteries; smart phones; tablet computers; wireless headsets for mobile phones and tablet computers; battery chargers; leather cases for mobile phones, smart phones and tablet computers; flip covers for mobile phones, smart phones and tablet computers; screen protective films for mobile phones, smart phones and tablet computers; wearable digital electronic devices in the form of a wristwatch, band or bangle for use with smart phones, tablet computers and portable computers.Niestety ostatnie tygodnie przyniosły nam więcej niewiadomych niż wiadomych i do 23 lutego raczej nie ma co liczyć, że będzie lepiej. Jednak na sam koniec tej części wpisu spróbuję połączyć informację dotyczącą opóźnienia premiery systemu wraz z prezentacją rynkowych urządzeń. Załóżmy, że opóźnienie premiery jest prawdą – fakt, wiadomość przykra, tym bardziej, że to już byłaby któraś z kolei obsuwa i nie wiem na ile tym razem starczy cierpliwości operatorom komórkowym (a mam wrażenie, że jest to już rezerwa tych zasobów). Jednak czy w takim przypadku prezentacja rynkowych urządzeń w lutym nie ma racji bytu? Co ciekawe wcale nie musi być zagrożona (i pomijam tu fakt o tym co pisze na rozsyłanych zaproszeniach). Dlaczego? Dość podobną sytuację mieliśmy już w przeszłości – dokładnie we wrześniu 2011 roku. Wtedy to Samsung zaprezentował kolejną generację telefonów z rodziny Wave – z Wave 3 na czele, pracujących pod kontrolą Bada OS 2.0. Choć prezentacja była na początku września, finalna wersja systemu skompilowana została pod koniec października a sam Wave 3 do sprzedaży trafił na przełomie listopada i grudnia. To samo może stać się w przypadku Tizena. Prezentacja nie zawsze musi oznaczać rynkową premierę. Ale jak to wszystko będzie, dowiemy się za trzy tygodnie. Oby jednak wszystko potoczyło się pozytywnie i mam nadzieję, że za miesiąc będziemy martwić się tym ile to kosztować będzie tizenfon a nie kiedy i czy w ogóle go ujrzymy.
W skrócie:
Tizen-chan jest nieoficjalną maskotką stworzoną na wzór kreskówkowych postaci kawaii. Nie sposób nie zauważyć, że jest to młodziutka, nastoletnia dziewczyna której autorem jest Yosuke Kirihata, członek japońskiej społeczności Tizen (Tizen Japonia Consortium). Jak sam podaje, kolorystyka maskotki bazuje na tych będących w logo systemu. Autor zachęca także do wysyłania swoich opinii poprzez github.
Warto przypomnieć, że historia obecnej maskotki rozpoczęła się już blisko dwa lata temu. Po raz pierwszy wprowadzona została przez Yuya Adachi i Yosuke Kirihata podczas Kansai Open Source 2012, 10 listopada 2012 roku. Po kilku poprawkach, odświeżona Chan pojawiła się miesiąc temu (15 grudnia 2013) podczas Super Study Meeting 2012. Obecną wersję (tą z szarymi włosami) Yosuke Kirihata pokazał kilka dni temu. W Japonii Tizen-chan zdobi już wiele akcesoriów takich jak naklejki czy koszulki. Podoba wam się nowa maskotka?
Yuya Adachi, inżynier z Tizen Japan Consortium (TJC), autor portu Tizen OS dla ZTE Geek, opublikował na swoim blogu kilka zdjęć przedstawiających system działający na tym telefonie.
Natomiast w raporcie na stronie JIRA, Yang Cheng-Wei poinformował, że trwają prace nad przeniesieniem systemu Tizen OS 3.0 na ZTE Geek, lecz programiści borykają się z wieloma problemami. Pan Cheng-Wei opublikował także kilka zrzutów ekranu.
Tizen Association planuje otworzyć specjalne stoisko podczas targów Mobile World Congress 2014 w którym m.in. pokazany będzie ZTE Geek V975 działający pod kontrolą systemu Tizen OS.
31 stycznia zakończył się konkurs organizowany przez YoYo Games. W 15 losowaniach nagrody w wysokości 1000$ otrzymało 45 twórców gier zbudowanych w oparciu o narzędzie Game Maker. Głównego zwycięzcę poznamy 28 lutego.
Arynga, twórca oprogramowania do zarządzania systemami samochodowymi ogłosiła, że zarządzanie platformą CarSync™ zostało zintegrowane z Vector Flash (FBL). Arynga pokazało także samochód, który jest uruchamiany za pomocą systemu operacyjnego Tizen IVI. Pojazd Backend działa w oparciu o chmurę w bezpiecznym centrum danych w San Diego, natomiast interfejs wyświetlany jest w Niemczech. Walter Buga, prezes Arynga, stwierdził:
Integracja Vector FBL z Arynga CarSync, zaoferuje użytkownikom wiele korzyści tj. bardziej wydajne, niezawodne i szybsze działanie systemów wraz z aktualizacjami
14 stycznia usługa Seller Office sklepu Tizen Store została zaktualizowana. Najważniejsze zmiany to: aktualizacja oceny wieku dla aplikacji - dostępne obecnie grupy to: bez ograniczenia, 12+, 16+, 18+. Następnie, zwiększenie limitu dla nazwy aplikacji i adresu - obecnie jest to 100 znaków (w j. angielskim). Kolejna zmiana dosięgła weryfikacji podpisu autora - jeśli podpis podczas procesu weryfikacji aplikacji jest inny niż ten dodany podczas rejestracji, weryfikacja taka zostaje automatycznie odrzucona. Poprawiono także kilka błędów w systemie.
Usługa nawigacji i map Nokia HERE została wydana dla SDK Tizen w formie dodatku. Add‑on udostępnia wszystkie narzędzia i informacje potrzebne dla programistów do tworzenia nawigacji dla urządzeń z Tizen. Wydanie dodatku jest wynikiem rozpoczęcia współpracy między działem Nokii odpowiedzialnym za Nokia HERE a Tizen Association, ogłoszonym 11 listopada 2013 roku. Dodatek można pobrać z: https://developer.tizen.org/maps-powered-here-sdk-download
--------------------