Moje boje z Intel SSD 120GB - cz. 1
Na wstępie chciałbym podziękować za wytypowanie mnie do testów sprzętu Intela, gdzie do przetestowania otrzymałem dysk twardy Intel SSD Intel 520 120GB. Jeżeli się nie mylę to jest to dokładnie model widoczny na stronie ark.intel.com/products/66248.
Paczka dzisiaj do mnie dotarła - dobrze zabezpieczona ale, że to nie tradycyjny dysk talerzowy to o wstrząsy podczas transportu należy się mniej obawiać.
Porównałbym ten dysk do jakiegoś innego szybkiego dysku SSD jednak nie posiadam takowego i będą porównania z dyskami talerzowymi - gdzie jak odrazu można sądzić ten wypadnie o wiele lepiej. O ile lepiej to się okaże.
Zawartość opakowania
Jak dysk wygląda? Jak standardowy dysk 2,5", tyle że nie hałasuje podczas pracy i jest bardziej odporny na wstrząsy.
Opakowanie na dysk jest niewielkie i można na nim znaleźć wszystkie informacje o dysku - ale nas i tak interesuje to co jest w środku.
Zanim dysk przyszedł zastanawiałem się co Intel dodaje do zestawu... i w sumie byłem mile zaskoczony że w takim zestawie z dyskiem jest też ramka do montażu w zatoce 3,5" (czyli jak tradycyjne dyski). Niby jest to taka mało istotna rzecz, jednak gdy się spojrzy na to, że nie każdy ma możliwość montażu takiego dysku u siebie w komputerze (w mojej budzie już jest miejsce na dyski 2,5") to jest to bardzo pożądana rzecz.
W zestawie znajdziemy:
- Dysk Intel SSD 520 Series 120GB
- Koszyk do montażu dysku w zatoce 3,5"
- Tasiemka SATA
- Kabelek do zasilania dysku ze standardowego złącza 3,5"
- Komplet śrubek
- Płyta z instrukcjami i czymś jeszcze (jeszcze nie dokonałem analizy tego nośnika)
- Instrukcja oraz naklejka... SPEED DEMON
Jest to w zasadzie cały komplet potrzebny aby uruchomić dysk bez kolejnej wizyty w sklepie po tasiemkę, śrubki czy coś innego (pomijam wielu z nas tutaj, gdzie śrubki i tasiemki pewnie posiadamy w ilości takiej, że szło by ozdobić choinkę na święta...).
Sprzęt na którym będę testował dysk
Chciałbym przetestować dysk w 3 różnych konfiguracjach, jednak czy czas na to pozwoli to nie wiem jeszcze, w każdym razie jeżeli się uda to wykonam test na następujących platformach, o ile typowe testy kopiowania danych itp myślę że wykonam na wszystkich to postaram się porównać na minimum 2 maszynach pracę jako dysk systemowy. Z czego jeden tylko posiada obsługę SATA3.
Platformy testowe:
HP Compaq 6720s:
- RAM: 4GB DDR2 PC2-5300
- CPU: Intel Mobile Core 2 Duo T7300
- HDD oryginalny: Hitachi 160GB
Komputer 1:
- Płyta główna: Asrock B75M-GL
- RAM: 8GB DDR3 PC-12800
- CPU: Intel Celeron G550
- HDD oryginalny: Seagate 160GB
Komputer 2:
- Płyta główna: Gigabyte GA-G33M-DS2R
- RAM: 4GB DDR2 PC2-6400
- CPU: Intel Core 2 Quad Q6600
- HDD oryginalny: Western Digital 500GB
Waga i wymiary dysku - małe podsumowanie
Jak już wcześniej wspomniałem dysk jest w standardzie 2,5" (chyba większość jest 2,5", pomijam te na PCIex). Część osób aby zamontować dysk będzie musiało użyć szyny montażowej dostarczonej z dyskiem - u mnie akurat w obudowie jest miejsce przeznaczone na taki dysk. Użytkownicy laptopów także nie będą mieli żadnych problemów z montażem - wystarczy zamienić dyski i po kłopocie.
Oprogramowanie testowe
Nie wiedziałem co użyć, także postanowiłem wykorzystać 2 narzędzia - aby było lepiej widać pracę, czyli: ATTO Disk Benchmark 2.47 Crystal Disk Mark oraz różnych innych technik organoleptycznych.
Czas rozpocząć pracę z dyskiem...