W pełni funkcjonalny PC z Win 10 za 500 zł
08.07.2015 15:24
Potrzebujesz komputera głownie do przeglądania internetu, oglądania filmów, słuchania muzyki, korzystania z pakietów biurowych? A może jako multimedialne centrum rozrywi? Nie potrzebujesz żadnych Raspberry/Banana na Linuksie, chcesz mieć system Windowsa - bo najlepiej go znasz... a co powiesz jeszcze na dysk twardy SATA, zintegrowaną grafikę, napęd DVD, kartę muzyczną, 6xUSB 2.0, złącze e‑sata - a wszystko zgrabnie zamknięte w obudowie o wielkości pudełka na płyty CD (16cm x 16cm x6cm)??
Mam dla ciebie idealne rozwiązanie za nie duże pieniądze (niecałe 500 zł)
Przedstawiam Fujitsu Siemens Esprimo Q5030
Procesor: Intel® Core 2 Duo T6570 2.10 GHz
Płyta główna: Fujitsu oparta na Intel GM45
Pamięć operacyjna: 2 GB
Dysk twardy: 160 GB
Karta graficzna: Intel® GMA 4500, 256 MB
Karta muzyczna: Realtek ALC663 High Definition Audio
Karta sieciowa: Intel 10/100/1000 Mb/s
Napęd optyczny: Nagrywarka DVD-RW
Wyjścia 6 x USB 2.0
3 x audio 1 x eSATA 1 x RJ45 1 x DVI
Konfiguracja
Jak widać, sprzęt swoimi parametrami nie powala. Cóż - debiutował na rynku 6 lat temu, ale do wymienionych na początku wpisu zastosowań nadaję się znakomicie. Całość pracuje pod kontrolą Windowsa 7 (z bezpłatną roczną aktualizacją do 10). Jeżeli chcecie gołą wersję bez systemu sprzęt można nabyć za 380 zł. Co ważne, bez problemu rozbudujemy ten mały sprzęcik o dysk SSD, napęd Blu‑Ray, pamięcć RAM (do dyspozycji mamy dwa gniazda SODIMM DDR2), szybszy procesor (u mnie pracuje Intel® Core™2 Duo P8600). Wiedźmina 3 na pewno nie uciągnie, ale już pierwsza część będzie działać bez zgrzytu.
Możliwości
Jest to pełnoprawny PC z Windowsem na pokładzie. Spokojnie możemy na nim pracować, przeglądać strony internetowe, oglądać filmy. Po instalacji odpowiedniego oprogramowania posłuży nam jako centrum multimedialne. Obudowa jest niewielka, Esprimo możemy położyć pod TV i nie będzie się rzucał w oczy, podłączymy pod niego drukarkę, skaner i większość popularnych akcesori pod USB. Zainstalujemy Offica by wygodnie pracować na ulubionych arkuszach kalkulacyjnych :) Komputer może pracować zarówno w poziomie jak i pionie (przyczepiony do tyłu telewizora, monitora). Wyraźnym minusem jest brak wyjścia HDMI (jest DVI) co zmusza nas do stosowania półśrodków.
Praca
Sprzęt nie jest bezgłośny, głównie słyszymy szum wiatraczka, który chłodzi procesor i grafikę. Co ważne, obroty regulują się w zależności od obciążenia, przy oglądaniu filmów Esprimo jest cichutki. Wewnątrz obudowy cała przestrzeń wydaje się być zmyślnie wykorzystana. Mimo, iż komputer wciśnięty jest u mnie w półkę, bez specjalnej wentylacji nigdy się nie zagrzał, zresetował itp. Zapotrzebowanie na energię producent określił na 90W przy maksymalnym obciążeniu, przy codziennej pracy wartość oscyluje na poziomie 50W Daleko mu więc do Malinki - 0,4W ale wynik jak na pełnoprawny PC bardzo dobry.
Podsumowanie
Chciałem Wam zaprezentować alternatywę do popularnych płytek typu RaspberryPi czy BananaPi w postaci starszego sprzętu, ale o wciąż ogromnych możliwościach. Dużo mówi się ostatnio o Windowsie 10, który ma ukazać się na wspomnianych układach, ale nie czarujmy się, że będzie to rozwiązanie zbliżone do tego co prezentuje nam recenzowany sprzęt, czyli pełnoprawny Win 10 z całym graficznym interfejsem. Nie chcę, by ktoś poczuł się oszukany, że MS obiecał system a jest jedynie dostępne środowisko, stąd moja recenzja. 500 zł to dla jednych mało a dla innych dużo (można w tej cenie mieć nowy tablet z Windowsem), nie mniej pewne zastosowania przemawiają za Esprimo, u mnie działa bez problemu przez 2 lata i zrezygnowałem dla niego nawet z Zboxa od Zotaca. Komputer do kupienia w największym portalu aukcyjnym.