Jak wybrać procesor dla gracza - miniPoradnik
To właśnie CPU wysyła polecenia do karty graficznej, więc może ją ograniczać i to mocno, więc należałoby mieć w miarę odpowiedni CPU. Myślę, że będziemy szukać podobnie jak w przypadku karty graficznej tylko, że zamiast w grafikę Google wpisać nazwę i GPU‑z napiszemy nazwę i CPU‑z, po czym ukażą się nam takie zdjęcia. Oczywiście jest w internecie masa tabelek z specyfikacją i testów.
Aby wiedzieć co wpisać, należy mniej więcej wiedzieć czego się szuka.
Oznaczenia
Sądzę, że należałoby wyjaśnić w miarę oznaczenia, a więc w wielkim skrócie.
AMD
[list] [item]Sempron, Athlon II, Phenom II, FX, A4, A6, A8,[/item]Nazwa serii, Sempron i Athlon II nie posiadają pamięci podręcznej L3. Phenom II ma jej 6 MB, FX 8 MB i obecnie architekturę Bulldozer. Seria A to APU, czyli połączenia CPU i GPU, nie maja pamięci podręcznej L3: 4, 6, 8 im więcej tym lepszy GPU, 6 i 8 mają 4 rdzenie, 4 mają 2 rdzenie. [item]Przyrostki: Black Edition (BE), K, T, e[/item]BE jak i K oznacza, że CPU posiada odblokowany mnożnik, zaś literka T oznacza, że posiada tryb Turbo. Mała literka e oznacza model energooszczędny. [item]X2, X3, X4, X6, 4000, 6000, 8000[/item]Są to oznaczenia liczby rdzeni CPU, znaki z X są dla CPU Sempron, Athlon II i Phenom II, liczby tysięcy dla CPU FX. [item]Cyfry[/item]Liczby mogą oznaczać, ewentualnie liczbę rdzeni lub taktowanie CPU, oczywiście nie dosłownie, lecz stopniowo, na przykład 965, 970 itd...
Intel
- I3, I5, I7
- Są to nazwy serii, I3 posiada 3 MB cache L3, I5 posiada 6 MB, zaś I7 od 8MB do 15 MB, zaiste bycza rozbieżność. Przyrostki: X, K, S, T
- Przyrostek X oznacza, że jest to wysokiej klasy procesor dla entuzjastów, flagowy model. K oznacza odblokowany mnożnik, zaś S oznacza wersje energooszczędną. Cyfry
- To samo co u AMD, czyli Liczby mogą oznaczać, ewentualnie liczbę rdzeni lub taktowanie CPU, oczywiście nie dosłownie, lecz stopniowo, na przykład 965, 970 itd...W przypadku Intela równierz generację, bo jest na przykład I7 990X i I7-3960X
Jak wybrać?
Liczba rdzeni i wątków
Rdzenie oznaczone są jako cores, zaś wątki jako theards, co jest analogiczne gdyż są to ich angielskie nazwy. Tutaj zależy w co gramy, jeżeli lubimy na przykład grę Battlefield 3 to w zalecanych jej wymaganiach są wymagane 4 rdzenie, więc je wykorzysta, a kolejne, przyszłe produkcję z pewnością też, więc minimum 4 rdzenie na start. Mała anegdota, w przypadku Intela wystarczy dwu rdzeniowy CPU, gdyż ma on 4 wątki, a więc cztery rdzenie wirtualne. Mimo iż testy wykazują, że ta technologia podwajania nie daje za dużo w grach to warto wziąć ją pod uwagę, szczególnie gdy mamy jeszcze do dyspozycji opcje Turbo.
Szyna systemowa
W tym przypadku jest to HT dla AMD i QPI dla Intela. Oto jak przedstawiają się przepustowości.
Więc jeżeli decydujemy się na AMD to trzeba wiedzieć, że nie będzie miał wydajności odpowiednika Intela, różnica około 15% w wydajności.
Pamięci podręczne
Tutaj manewry mamy w przypadku pamięci L3 i to tylko u Intela, u AMD jest jej 6MB, lub jej nie ma. Z moich obserwacji testów w magazynach lub testach w internecie wynika, że procent przewagi Intela w grach jest mniejszy niż w biurze, w sensie ogólnym porównując nawet High- End Intela z jedno rdzeniowym Sempromem. O czym właśnie świadczy to, że pamięć L1 u intela jest równa 2x 32 KB na rdzeń (nie wątek), zaś AMD posiada 2x 64 KB na rdzeń. No niestety wiem, że należy wybierać pomiędzy firmą, ale różnice są znaczne pomiędzy nimi. Na początku wspomniałem o manewrach, otóż tak I3 posiada 3 MB, I5 6 MB, zaś I7 8 MB- 15 MB. O czym już wcześniej napisałem w oznaczeniach. Dlaczego L1 daje tak dużo? Otóż jest ono taktowane zegarem CPU i nie posiada żądnych taktów dostępu, czyli szybko i zawsze.
Częstotliwość taktowania
Myślę, że powyżej 3,2 GHz (Core Speed) będzie się grało bardzo komfortowo, ale przypominam to karta graficzna jest ważniejsza w graniu. Najlepiej jest wybrać słabszą w taktowaniu wersje CPU, która ma odblokowany mnożnik i podkręcić.
Podsumowanie
Czas opisać idealny CPU do grania. ( CPUs of K computer?)
- 4 rdzenie
- Taktowanie powyżej 3,2 GHz
- Cache L3 (nie dotyczy APU, ale jeżeli mamy osobną karte graficzną)
- (Opcjonalnie) Odblokowany mnożnik
Mam nadzieję, że nie popełniłem błędów ortograficznych i, że komuś przydał się ten wpis. Na koniec podam jeszcze kilka przykładów dobrych procesorów do grania z obu stajni.