Użytkownicy iOS cofają się w rozwoju!
Pracujący na Uniwersytecie w Berkeley (The Computer Science Division), pochodzący z Korei, Hunjiu Juanga ze swoim zespołem badawczym od ponad 10 lat zajmuje się badaniem wpływu preferencji systemowych na rozwój intelektualny ludzi. Do eksperymentu wytypowano 8 tys nastolatków. Przez prawie dekadę zespół Hunjiu Juanga dokładnie obserwował ich rozwój. Co dwa lata nastolatków proszono o wypełnienie specjalnych kwestionariuszy psychologicznych. Po 10 latach podsumowano wyniki.
Wyniki
Okazało się, że osoby, które preferowały urządzenia z iOS miały znacznie gorsze wyniki w nauce oraz niższy od średniej iloraz inteligencji. Naukowcy zauważyli także negatywna progresję. Im dłużej ktoś używał urządzeń z iOS tym jego kolejne wyniki pogarszały się. Pogarszała się umiejętność stosowania zasad gramatyki i ortografii, pojawiały się problemy z wykonywaniem elementarnych działań matematycznych.
Naukowcy ze zdziwieniem zauważyli, że te zjawiska nie dotyczą osób, które korzystały z urządzeń z systemem Android. Tu wystąpił efekt odwrotny. Użytkownicy Androida lepiej radzili sobie w nauce, mieli wyższy od przeciętnej iloraz inteligencji. Po za tym im dłużej używali takiego urządzenia tym ich poziom intelektualny wzrastał.
Konkluzje
Naukowcy skontaktowali się z CDC i dzięki temu uzyskali dostęp do danych medycznych uczestników eksperymentu. Okazało się, że użytkownicy Androida są statystycznie znacząco w lepszej kondycji zdrowotnej od użytkujących iOS. Są wyżsi, mniej ważą, mają lepszą kondycję fizyczną.
Komplikacje
Najciekawsze jest to co się stało, kiedy badacze chcieli opublikować wyniki swoich badań. Odmówiono im w znanych naukowych periodykach, tłumacząc, że nie nikt nie będzie zadzierał z gigantem z Cupertino. To tłumaczy także dlaczego o badaniach Hunjiu Juanga nie można przeczytać w Internecie.
Wnioski
Co jest w tym wszystkim najciekawsze? Otóż nic co wyżej napisałem nie jest prawdą. W ten sposób chciałbym Was namówić do lektury znakomitego wpisu: „7 sposobów na wytropienie nieprawdziwego newsa” o post-prawdzie. Lektura obowiązkowa.