Java z Netbeans`em - łatwo, szybko i przyjemnie...
19.01.2012 13:05
Dzisiaj trochę o Javie, trochę o Netbeans. Jako, że lubię dłubać programy w Javie, używam przy tym środowiska Netbeans 7.0.1 to krótko je przestawię... Czym jest Netbeans - zintegrowanym środowiskiem, tworzonym w ramach projektu, w który angażuje się wiele firm i osób. Projekt został zapoczątkowany przez twórce Javy - Sun Microsystems.
Dla kogo jest środowisko?
Otóż dla każdego, kto programuje lub się uczy tej sztuki. Netbeans pozwala tworzyć programy w różnych językach zaczynając od Javy, poprzez Scalę, C/C++, Pythona, PHP, HTML etc. Ja osobiście najwięcej pisze w Javie(trochę pisałem w PHP, sprawdziłem jak działa plugin dla Scali, kilka stron w HTML + CSS).
Na co pozwala to IDE - na wiele... na bardzo wiele:
- tworzenie oprogramowania
- kompilowanie oprogramowania
- uruchamiania
- testowania
Co najbardziej podoba mi się w tym środowisku? Hmmm.... chyba wszystko. Najbardziej to, że jest dostępne za darmo i daje się konfigurować, posiada doskonałe sprawdzanie składni, podpowiedzi, generatory kodu (kto lubi pisać metody dostępowe dla atrybutów lub konstruktory), zmiana nazw klas, metod, atrybutów w całym projekcie dwoma kliknięciami myszy, refaktoryzacja kodu, a debugowanie programu w Netbeans to czysta poezja.;). Dodatkowo Netbeans zintegrowane jest narzędzie do testów jednostkowych JUnit Test oraz coś co pozwala nam testować wydajność oprogramowania, tzw. Profiler.
GUI Builder
Szybkie tworzenie okien i paneli programu metodą przeciągnij i upuść.
JUnit Test
Służy do sprawdzania poprawności działania poszczególnych klas, interfejsów i ich metod.
Profiler
Pozwala nam sprawdzanie wydajności programu i dostarcza informacji o zużyciu pamięci, czasach wykonywania poszczególnych wątków, chwilach, w których zostały uruchomione wątki. Dodatkowo uzyskujemy informacje o działaniach Garbage Collector.
Wtyczki
Jak w wielu programach, także w Netbeans system wtyczek (Plugin`ów) funkcjonuje. Wtyczek jest cała masa, mniejsze, większe, użyteczniejsze lub niepotrzebne. Najwięcej i najlepsze wtyczki służą do rozszerzania wsparcia dla języków programowania.
Kreatory projektów
Coś wspaniałego, kilka kliknięć i mamy gotowy szkielet aplikacji, który rozbudowujemy. Działa w różnych językach, różnych platformach (Java SE, Java ME, Java EE etc.).
Kreator połączeń z bazami danych
Tworzenie zapytan SQL, wykonywanie zapytań, generowanie klas w oparciu o model bazy i w drugą stronę (w oparciu o Hibernate itp.).
Integracja z serwerami
... takimi jak Apache Tomcat, GlassFish, JBoss, Oracle WebLogic. Pozwala to na łatwe testowanie systemów internetowych, jednym kliknięciem myszy.
Co jeszcze w Netbeans
Wsparcie dla systemów kontroli wersji takich jak CVS, Subversion, Mercurial. Ci, którzy pracują w zespole lub chcą mieć możliwość do wcześniejszych wersji programu docenią ten fakt.
Społeczność, społeczność, społeczność!!!!
To jest atut, nad atuty- dzięki temu projekt jest utrzymywany na wysokim poziomie, wszelkie błędy są zgłaszane deweloperom, a ilość i jakość wtyczek wciąż się zwiększa.
Głównym rywalem Netbeans jest Eclipse, również dobre środowisko programistyczne, jednak używałem je tylko chwilowo i nie chce porównywać, bo nie mam do tego podstaw merytorycznych.
Niedługo napiszę o tworzeniu aplikacji w Netbeans, tworzeniu testów JUnit Test, debugowaniu oraz testowaniu wydajności programów.
Na dzisiaj wystarczy zanudzania.