Windows Server 2012 Essentials - instalacja
Podobnie jak w przypadku wersji Datacenter i Standard Microsoft udostępnił 180‑dniową angielską wersję ewaluacyjną Essentials w postaci pliku ISO. Jej instalacja z początku nie różni się prawie wcale od innych wersji Windows Server 2012:
Nie jesteśmy jednak pytani o hasło do konta Administratora. Po restarcie Administrator jest automatycznie logowany, a po chwili uruchamia się kreator:
Okazuje się, do poprawnej instalacji potrzeba podłączenia komputera do sieci:
Wymagania sprzętowe Essentials są wyższe, niż pozostałych wersji, przynajmniej jeśli chodzi o wolne miejsce na dysku:
Jak widać partycja systemowa powinna mieć przynajmniej 60 GB, a cały dysk 90. Tutaj ciekawostka, żeby instalator rozpoznał, że ma 90‑gigabajtowy dysk musiałem utworzyć w maszynie wirtualnej obraz dysku o rozmiarze 91 GB. Po sprawdzeniu wymagań sprzętowych kreator prosi o sprawdzenie ustawień daty i godziny. W przypadku angielskiej wersji warto w tym momencie zmienić strefę czasową.
Następnie decydujemy, czy wykonać czystą instalację, czy dokonać migracji domeny ze starej wersji Small Business Server. W tym wypadku nowy serwer przejmuje rolę starego i mamy 21 dni na przeniesienie danych. Po tym czasie stary serwer zostanie wyłączony.
Ja wybrałem pierwszą możliwość. W kolejnym kroku trzeba podać nazwę firmy, nazwę domeny i serwera:
Następnie jesteśmy proszeni o utworzenie dwóch kont: administracyjnego (ale nie może to być Administrator) i dla zwykłego użytkownika. Wymagane jest podanie złożonych haseł:
Następnie instalator pyta o włączenie Windows Update, po czym przechodzi do właściwej konfiguracji serwera:
W jej trakcie instalowane są role serwera, serwer zostaje przekształcony w kontroler domeny i po trzech restartach jesteśmy automatycznie logowani na nowo utworzone konto administracyjne i kreator kończy swoje czynności.
Właściwe konto Administratora zostało zablokowane, a jego hasło jest takie samo jak nowo utworzonego konta:
Zaraz po instalacji serwer z Essentials wygląda tak:
Po zalogowaniu widać pewne różnice w stosunku do innych wersji Windows Server 2012. Pokazuje się ekran z kafelkami, co świadczy o tym, że fabrycznie włączona jest funkcja Środowisko pulpitu. Menedżer serwera został zastąpiony innym programem o nazwie Dashboard, który postaram się omówić w kolejnym wpisie. Menedżer serwera jest nadal dostępny (servermanager.exe), tyle że nie startuje automatycznie. Okazuje się, że na starcie mamy już zainstalowanych całkiem sporo ról:
- Usługi plików i magazynowania (domyślnie instalowane również w innych wersjach Windows Server 2012)
- DNS
- Internet Information Services
- Usługi domenowe Active Directory
- Usługi certyfikatów Active Directory
- Usługi pulpitu zdalnego
- Ochrona dostępu do sieci.
Karta sieciowa jest skonfigurowana do automatycznego uzyskiwania adresu IP, a klient DNS korzysta z lokalnego serwera:
Jeśli w sieci lokalnej (np. w routerze) nie uruchomiono serwera DHCP , trzeba ustawić na serwerze statyczny adres IP i ewentualnie zainstalować rolę DHCP.
- Do wykonania pozostają jeszcze koniguracja systemu (dobrze opisał ją Shaki81 ): instalacja sterowników
- włączenie filtru SmartScreen
- spolszczenie systemu - niestety nie udało mi się spolszczyć Dashboard'a
- aktualizacja systemu, jeśli nie ustawiliśmy jej automatycznie
W pozostałych czynnościach konfiguracyjnych pomoże nam Dashboard.