Gdzie znajdziemy PUP? Jak działa PUP? Jak się bronić? Co to toolbary? Więcej o adware i PUP
01.06.2016 | aktual.: 03.06.2016 07:01
Ten blog został zaproponowany przez @Wowa Tatarin jako kontynuacja do mojego postu o adware i PUP - jeśli nie czytałeś\łaś:
Witam, Jeszcze w ostatnim dniu maja pisałem o PUP i adware, ponieważ stwierdziłem, że ten temat zaciekawi niejednego internautę. Więc dziś - zaczynając czerwiec - rozpiszę się na ten temat. Bez dłuższego przeciągania - zaczynamy.
Rozdział 1 - Ja nie chcę downloadera!
Gdy przeglądasz internet w poszukiwaniu programów często znajdujesz downloadery. Czasami nawet o tym nie wiesz! Więc sprawdź jakiej wielkości jest plik instalacyjny, który został przez Ciebie ściągnięty. Normalnie downloadery małą około 550kb, instalatory - około 5 - 15mb. Jednak asystentów pobierania można zatrzymać! Przyjrzymy się, jak to się robi: Dobreprogramy: 1. Klikamy na "Wszystkie wersje" i wybieramy odpowiednią wersję. Duży przycisk pobierania po lewej nie ściąga downloadera gdy jesteśmy zalogowani.
Softonic: 1. Klikamy "Free download" 2. Klikamy "Alternatywne metody pobierania"
Downloadery (niepomijalne\nie wiem jak je pominąć) znajdują się na stronach: download.komputerswiat.pl sciagnij.pl
Natomiast downloadera nie ma na instalki.pl .
Rozdział 2 - Ja nie chcę adware i PUP z instalatorów!
A jeśli w instalatorze jest PUP? Najlepiej obronić się darmowym programem Unchecky: https://unchecky.com/ - Przestrzega użytkownika przed próbą zainstalowania adware i PUP, i jest dostępny w języku polskim. Jest wciąż rozwijany. By przypadkiem nie wejść na złą stronę, w której instalatory są nieprawdziwe i one próbują nam wcisnąć więcej PUP i adware najlepiej użyć wtyczki WOT - Web of Trust (z angielskiego - sieć zaufania) która pokazuje czy strona jest dobra, czy zła, i blokuje przed wejściem na niebezpieczne strony. Lecz to tylko pomoże narzędziu, które mamy od początku swego żywotu - własnego rozumu. Nie możemy się dać zachętom, które próbują wcisnąć nam PUP i malware. Nie możemy dać się oszustom. I musimy uważać, co instalujemy.
Rozdział 3 - Co to toolbary?
Toolbary (paski narzędziowe) to jeden z typów PUP. Doinstalowuje się do przeglądarek w postaci wtyczek i dodatkowych programów. Nie przeszkadza w przeglądaniu, lecz może wkurzać. Ma mnóstwo linków i wyszukiwarek. Często toolbarom i innym PUP towarzyszą zmienione strony główne, które wciąż i wciąż instalują nam PUP, a my o tym nie wiemy.
Rozdział 4 - Jak działa PUP?
Zaczyna się od programu. Ten ustawia toolbary i stronę główną, i -w razie usunięcia zainstalowanych przez niego komponentów - przywraca je i re‑instaluje. Strona (czasami) wciska nam kolejne malware i PUP, reklamy zachęcają do aktualizacji a tak naprawdę instalują nam więcej malware i PUP. Dlatego - po zauważeniu takiej infekcji - należy szybko zgłosić się na nasze forum, o którym pisałem w poprzedniej części tematu. W przypadku mocniejszej infekcji może pojawić się nie tylko PUP, lecz też trojany i wirusy, dlatego należy uważać.
Dziękuję za przeczytanie tej publikacji, mam nadzieję że opisałem wszystko czysto, dokładnie i bezbłędnie i że była ona pomocna i ciekawa :) Pozdrawiam! EDIT: Dziękuję @Krogulec za pomoc w poprawieniu mojej publikacji :)