MeeGo Harmattan po aktualizacji PR 1.2 beta: garść wrażeń i nowe screeny
Dzięki uprzejmości Krzyśka — jednego z czytelników mojego bloga, miałem dziś (a właściwie wczoraj) okazję przez dłuższą chwilę pobawić się Nokią N950 po aktualizacji PR 1.2 beta. Okazuje się, że zmian jest jeszcze więcej niż pisałem, a zdecydowana większość zapowiedzi się potwierdziła. Ale po kolei.
Przede wszystkim system faktycznie pracuje lepiej. Może nie tyle szybciej, co po prostu jeszcze płynniej. Nie zauważyłem żadnych, nawet minimalnych, przycięć. Czas jednak pokaże jak jest na dłuższą metę. W całym systemie jest sporo różnych pomniejszych zmian m.in. nowe powiadomienia na ekranie blokady (Twitter, Facebook) z kolorowymi ikonami, takież ikony na ekranie powiadomień, niektóre widoki i menu mają teraz ciemne tło (to akurat nie do końca mi się podobało), pasek regulacji głośności podczas odtwarzania wideo jest półprzeźroczysty, a podczas zamykania aplikacji jej ekran teraz powoli ciemnieje. To oczywiście drobiazgi, ale nawigując po systemie widać, że poprawiono bardzo wiele elementów.
Ze zmian w aplikacjach najbardziej przypadły mi do gustu te w oprogramowaniu aparatu. Możliwość szybkiej zmiany trybu pracy diody LED podczas robienia zdjęć i opcja doświetlania nią sceny podczas filmowania — tego właśnie brakowało. Opcja wyzwalania migawki z opóźnieniem również może się przydać. Bardziej cieszą jednak linie pomocnicze, których brak jest utrapieniem podczas fotografowania pejzaży. Co ciekawe, opcja ta jest aktywna także podczas filmowania. Niestety nie miałem możliwości sprawdzić czy zlikwidowany został problem z niepoprawnym balansem bieli podczas zdjęć nocnych.
Kolejna sprawa to przeglądarka. Tu od razu w oczy rzuca się w końcu szczegółowa historia przeglądanych stron. Znaleźć ją można w głównym oknie przeglądarki, pod listą najczęściej odwiedzanych witryn. Reszta zdaje się pozostała po staremu, zapamiętywania haseł nie sprawdzałem. Niestety w dalszym ciągu podczas przeglądania w trybie poziomym nie chowa się pasek adresu.
Trochę inny jest też sposób renderowania stron. Dotychczas podczas przełączania się na widok poziomy strona była najpierw rozciągana, przez moment stawała się nieostra i dopiero po chwili była ponownie (już poprawnie) renderowana. Teraz początkowo wyświetla się węższa z widoku pionowego, by po niespełna sekundzie wyświetlić się (od razu poprawnie) na całą szerokość. Na pierwszy rzut oka wygląda jakby ten proces trwał dłużej, ale to złudzenie — jest po prostu inaczej. Samą szybkość renderowania trudno jednak ocenić bo za mało bawiłem się przeglądarką.
Bardzo duża porcja nowości pojawiła się w nawigacji, aż dziw bierze, że tak mało było na ten temat w Release Notes. Przede wszystkim na ekranie głównym dodana została nowa ikona umożliwiająca szybkie przełączenie widoku (2D, 3D, satelitarny). Najwięcej nowości jest jednak w Ustawieniach. Tu mamy do wyboru możliwość wyświetlania dodatkowych warstw mapy (m.in. ulubionych), informacji o ograniczeniach prędkości, wybrania typów dróg jakimi chcemy się poruszać (autostrady, drogi płatne itd.), można też wybrać dodatkowy głos nawigacji (również żeński, ale z nazwami ulic).
W kliencie Facebooka nie ma już niedorobionych emblematów gnt_facebook_likes i qnt_facebook_comments. Od razu wyświetla się liczba like'ów i komentarzy. Sama aplikacja uruchamia się chyba odrobinę szybciej, ale jak działa nie sprawdzałem bo miłośnikiem Facebooka nie jestem (preferuję Twittera i Google+ ). Swoją drogą właśnie pojawiła się nowa wersja (2.5) alternatywnego klienta Facebooka — fMobi.
Sprawdziłem też systemowy odtwarzacz muzyki. Tu najbardziej przydatną według mnie opcją jest możliwość wyświetlenia listy utworów podczas odtwarzania albumu (można to zrobić po kliknięciu na okładkę). Jak wiadomo, dotychczas dało się to zrobić tylko przed rozpoczęciem odtwarzania, ewentualnie można było przewinąć listę piosenka po piosence. Można też dodać utwory do kolejki odtwarzania, utworzyć playlistę, oznaczyć jako ulubione i usunąć bezpośrednio z poziomu odtwarzacza. Generalnie również dużo tu wartościowych zmian, choć alternatywnych odtwarzaczy powstało już kilka więc braki te nie były aż tak dotkliwe.
Niestety nie udało mi się jednoznacznie zweryfikować czy poprawione zostało odtwarzanie wideo HD (H.264). Próba wyświetlenia sampli MKV przy pomocy systemowego odtwarzacza wideo została zakończona niepowodzeniem (nic się więc nie poprawiło w zakresie wsparcia tego kontenera). Miałem też kilka plików MP4, ale niestety wszystkie w 1080p, a taka rozdzielczość jest nieobsługiwana. Pytanie czy MP4 w HD 720p o wyższej jakości są odtwarzane lepiej pozostaje zatem otwarte... To z grubsza tyle. Reszta nowości pokrywa się z wcześniejszą listą, nie będę się więc powtarzał. Zakres aktualizacji jest jak widać bardzo duży.
Warto na koniec wymienić to czego w aktualizacji PR 1.2 zabrakło względem nieoficjalnych zapowiedzi i spekulacji... Przede nie mogłem doszukać się obsługi VPN — Urho Konttori zapowiadał jednak, że to być może będzie realizowane przy pomocy zewnętrznej aplikacji. Osobiście bardzo mi tej opcji brakuje. Nie ma też wideorozmów (cóż kryje się zatem pod pojęciem wsparcie dla przedniej kamery, nie wiadomo), zoomu w trakcie filmowania (to akurat można załatwić prostym trikiem ), nie chowa się też pasek adresu w przeglądarce, o czym już wspominałem. Być może doczekamy się tego w aktualizacji PR 1.3.
Więcej screenów można zobaczyć na moim profilu w Google+. Gorące podziękowania dla Krzyśka za pomoc!