Nokia N9 tips & tricks cz. 31 — ekran blokady w orientacji horyzontalnej
Najczęściej komentowanym wpisem na moim blogu jest jak dotąd ten dotyczący triku z menu głównym w układzie horyzontalnym. W tym wypadku powód do chluby to jednak żaden, bo trik ten okazał się dla wielu osób nie do przejścia. Wymagał grzebania w Terminalu z uprawieniami roota oraz edycji jednego z systemowych arkuszy stylów. Niby sprawa prosta, jednak na skutek mało starannego wykonywania poleceń przez niektórych użytkowników, zawartość ekranu była niepoprawnie wyświetlana, albo wręcz ich telefon odmawiał posłuszeństwa...
Pomny tego doświadczenia, z publikacją triku na temat analogicznej modyfikacji ekranu blokady czekałem do pojawienia się jakiegoś łatwiejszego sposobu. Chwila ta właśnie nadeszła bowiem w sklepie Nokii pojawił się programik Rotate Lock Screen.
Rotate Lock Screen odblokowuje horyzontalny tryb wyświetlania ekranu blokady, pozwalając na uzyskanie efektu jak na powyższym screenie. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się banalna — wystarczy zainstalować program i zrestartować telefon.
Niestety szybko okaże się, że tapeta nie obraca się (co w sumie jest logiczne), a po prawej stronie mamy brzydki czarny pasek. Rozwiązaniem jest podmiana aktualnie wybranej tapety o rozmiarach 480x854 px na obraz 854x854 px. Wówczas w trybie pionowym będzie pojawiać się lewa część tej grafiki (480x854 px), a w poziomym górna (854x480 px). Problem w tym, że takiej podmiany nie da się przeprowadzić z poziomu wspomnianego Rotate Lock Screen. Nie jest to też możliwe z poziomu menu Ustawienia -> Tapeta (obraz zostanie przycięty). Niezbędny będzie Terminal albo jakiś menedżer plików np. File Manager. Pokażę jak to zrobić z użyciem tego pierwszego.
Jeżeli nie macie odpowiedniej tapety możecie posłużyć się przygotowanym przeze mnie przykładem. Pobieramy plik wallpaper.jpg i kopiujemy go do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli łączymy się za pośrednictwem kabla USB).
Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:
ls /home/user/.wallpapers
Po wydaniu tej komendy wyświetlą nam się nazwy dwóch plików znajdujących się w folderze /home/user/.wallpapers. Jednym z nich powinien być wallpaper.desktop, drugi to nazwa pliku tapety, której aktualnie używamy — tej którą będziemy podmieniać. Aby tego dokonać wpisujemy:
mv -f /home/user/MyDocs/wallpaper.jpg /home/user/.wallpapers/[nazwa_pliku]
W polu [nazwa_pliku] wpisując rzecz jasna nazwę pliku tapety, która nam się wcześniej wyświetliła. W moim przypadku było to meegotouch-wallpaper-portrait.jpg. Zamykamy Terminal i gotowe!
I tradycyjnie na koniec. Jeżeli chcielibyście powrócić do stanu początkowego tj. wyświetlać ekran blokady tylko w trybie pionowym wystarczy odinstalować aplikację Rotate Lock Screen. Warto też dodać, że ten sam autor stworzył też bliźniaczy programik do menu głównego Rotate Home Screen.