Nokia N9 tips & tricks cz. 22 — kursory, zaznaczanie tekstu, kopiuj/wklej i lupa
Tym razem coś mniej hardcorowego ;) Aktualizacja oprogramowania Nokii N9 do wersji PR 1.1 przyniosła kilka nowości, w tym m.in. klawiaturę Swype. Mało kto wie, że kryje ona dodatkowy widok, bardzo pomocny przy edycji tekstu.
Mam tu na myśli specjalny układ wyposażony w dedykowane klawisze Kopiuj, Wytnij, Wklej, Page Up, Page Down, Home, End, Backspace, Delete, a także przyciski kursorów. Funkcje doskonale znane z klawiatury pecetowej. Jest także coś ekstra — podwójny Backspace (kasujący całe wyrazy) i dedykowany klawisz do szybkiego zaznaczania całego tekstu (coś a'la Ctrl+A). Najbardziej jednak przydatny wydaje się umieszczony centralnie klawisz Wybierz tekst (swego rodzaju odpowiednik Shifta), który w połączeniu z kursorami umożliwia bardzo precyzyjne zaznaczenie wybranej części tekstu, w zestawieniu z Home/End pozwala na zaznaczenie całego wiersza od początku/końca do aktualnego położenia kursora, a w kombinacji z Page Up/Down wierszy znajdujących się powyżej bądź poniżej.
Oczywiście tekst można było kopiować już wcześniej, zaznaczając żądany fragment na ekranie, w analogiczny sposób można było też przemieszczać kursor, jednak bardzo trudno było te operacje przeprowadzić precyzyjnie. Winę za ten stan rzeczy ponosi głównie dotykowy ekran endziewiątki, który wykonany jest w technologii pojemnościowej i z powodu swej konstrukcji nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej dokładności. Tę zapewnić mogły ekrany rezystywne (oporowe), stosowane chociażby np. w Nokii N900. Ceną za precyzję była jednak znacznie mniej komfortowa obsługa, więc nie ma co rozpaczać.
W tym kontekście dodatkowy widok klawiatury Swype jest zatem prawdziwym dobrodziejstwem. Jak go włączyć? Przede wszystkim należy aktywować klawiaturę Swype w menu Ustawienia -> Czas i język -> Wpisywanie tekstu. O ile nie wybraliśmy w tym samym menu klawiatury Swype jako jedynej metody wprowadzania tekstu, do dyspozycji będziemy mieli od teraz dwie klawiatury pomiędzy którymi można się przełączać szybkim przesunięciem palca po klawiaturze, od lewej do prawej krawędzi (bądź na odwrót). Jeżeli mamy już widoczną klawiaturę Swype wystarczy teraz przesunąć palcem po dwóch pierwszych klawiszach znajdujących w lewym dolnym rogu i naszym oczom ukaże się omawiany widok.
Tak proste, że aż trudne — sam jak to włączyć, dowiedziałem się przez przypadek, choć była to jedna z nowości zapowiadanych na PR 1.1 (sądziłem, że ostatecznie „wypadła” z update'u) ;) Co ciekawe, do poprzedniego widoku wracamy już normalnie, wciskając klawisz ABC.
Na koniec jeszcze jedna mała wskazówka na temat edycji tekstu przy pomocy domyślnej klawiatury. Na tej, jak wiadomo, nie ma klawiszy kursorów (strzałek). Utrudnia to precyzyjne ustawienie kursora w tekście gdy np. w jednym z wpisanych słów popełniliśmy literówkę i chcielibyśmy ją poprawić. Próby „trafienia” palcem dokładnie w to miejsce o które nam chodzi najczęściej kończą się niepowodzeniem, zwykle więc po prostu kasujemy większą część wyrazu i wpisujemy ją jeszcze raz.
Tymczasem wystarczy dotknąć i przytrzymać palec w dowolnym miejscu takiego wyrazu. Wówczas po chwili pojawi się ponad nim lupa i (nadal przytrzymując palcem) będziemy mogli precyzyjnie ustawić kursor w pożądane miejsce :)