BlackBerry — od wyświetlaczy do Androida. Część 1
Research In Motion, czyli stawiamy na bezprzewodowość.
1984 rok to dość ciekawy rok. Na nim skupił się George Orwell w swojej powieści, w 1984 roku świat zobaczył pierwszego Macintosh'a, w polskich kinach królowała Seksmisja oraz powstał zespół Modern Talking. My jednak przeniesiemy się do Waterloo w Kanadzie, gdzie Mike Lazaridis i Douglas Fregin zakładają firmę Research In Motion. Nowa firma technologiczna z miejsca stawia na bezprzewodowość, a ich pierwszym produktem jest Budgie - system pozwalający na bezprzewodowe wyświetlanie informacji na ekranie telewizora. Nie był to sukces na skalę masową, ale dzięki swojemu produktowi RIM uzyskało zlecenie na zaprojektowanie bezprzewodowych wyświetlaczy dla linii montażowych amerykańskiego giganta motoryzacyjnego - General Motors (Chevrolet, Opel).1996 - pierwszy krok w mobilność
W sprzedaży ukazuje się pierwsze urządzenie mobilne firmy RIM - model 900 Inter@ctive Pager. Niewielkie urządzonko zostało wyposażone w klawiaturę QWERTY i mały wyświetlacz. Pager pozwalał na odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych pomiędzy urządzeniami, wysyłanie oraz odbieranie wiadomości e‑mail oraz wysyłanie faxów. Dwa lata później pokazano następcę "dziewięćsetki", pager RIM 950 BlackBerry.
2002 - BlackBerry model 5810
Po serii pagerów RIM postanowiło iść za ciosem i zaprojektować swój pierwszy telefon. Tak powstał BlackBerry - telefon skierowany do środowisk biznesowych. Pierwszym oficjalnym modelem wprowadzonym do sprzedaży międzynarodowej był model 5810, który poza posiadaniem kwadratowego wyświetlacza nie zaskakiwał swoimi możliwościami. Nie doświadczymy rozbudowanych aplikacji ze względu na proste oprogramowanie oparte na Javie. Telefon nie był nawet wyposażony w mikrofon. Do przeprowadzenia rozmowy telefonicznej potrzebowaliśmy zestawu słuchawkowego. W momencie premiery telefon był oferowany w cenie 499$.
Specyfikacja:
- Wymiary: 117 x 79 x 18 mm
- Waga: 133 g
- Procesor: 32-bitowy
- Pamięć: 1 MB RAM, 8 MB ROM
- Wyświetlacz: monochromatyczny, 3.00" 160x160 75 ppi
- Sieć: GSM 1900 MHz
Telefon - urządzenie służące do... pisania e‑maili.
O ile pozostali producenci tworzyli telefony pod kątem wygody prowadzenia rozmów telefonicznych, o tyle RIM postanowiło skupić się na wygodzie pisania wiadomości elektronicznych. To one zdaniem Kanadyjczyków były najważniejszą funkcją, jakiej potrzebowali ludzie biznesu, dlatego też postanowiono wyposażyć telefony z serii BlackBerry w pełną klawiaturę QWERTY, stosowaną wcześniej w serii pagerów.
Zadbano również o stronę programową, zastosowano po raz pierwszy metodę push e‑mail, która pozwalała na stałe połączenie terminala z serwerem BlackBerry (poprzez punkt dostępowy blackberry.net) i odbieranie poczty w czasie rzeczywistym. Było to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu obsługa e‑maili wyglądała identycznie jak pisanie SMSów. Dodatkowo telefony BlackBerry były wyposażone w płatne usługi BIS (BlackBerry Internet Service) i BES (BlackBerry Enterprise Server), które obsługiwały nasze wiadomości oraz pozwalały na nielimitowany dostęp do Internetu. Główną zaletą terminali RIM było dbanie o prywatność i bezpieczeństwo naszych danych, co potwierdzały certyfikaty NATO.