Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna do pracy i grania? Tak, to Logitech G613!
W tamtym roku miałem możliwość pobawienia się dwoma klawiaturami komputerowymi, oferowanymi przez znaną markę - Logitech. Na pierwszy ogień poszła klawiatura mechaniczna G413 Carbon a tuż po niej przetestowałem designerskie cudeńko bezprzewodowe - Logitech Craft. Na łamach dzisiejszej recenzji chciałbym wam przedstawić klawiaturę którą można nazwać jako fuzję, przedstawionych wcześniej modeli.
Zwarta obudowa
Na czas trwania testów otrzymałem klawiaturę mechaniczną - Logitech G613. W skład zestawu wchodzi w/w urządzenie, odbiornik USB (typu Lightspeed), podstawka pod telefon, dwie baterie AA oraz dokumentacja. Do zestawu należy również zaliczyć przedłużacz USB, którego nie znalazłem w pakiecie recenzenckim. Sama klawiatura została wykonana z wysokiej jakości plastiku. Biorąc ją w ręce zauważymy że postawiono na monolityczną bryłę, podzieloną na klawiaturę oraz stopkę na nadgarstki. Obudowa jest bardzo zwarta i odporna na wyginanie.
Na spodzie urządzenia zainstalowano dwie odginane nóżki, pokryte gumą w celu zabezpieczenia przed przesuwaniem. Również dolna krawędź stopki na nadgarstki została pokryta gumowymi paskami. Na prawym boku klawiatury znajduje się włącznik oraz nadruk z numerem modelu. Na froncie znajdziemy 104 klawisze oraz kilka dodatkowych przycisków.
Po lewej stronie w rządku znajduje się 6 edytowalnych klawiszy klawiszy G. W dedykowanym oprogramowaniu możemy pod nie podłączyć własne makra lub przypisać daną funkcję. Nad klawiaturą numeryczną znajdziemy 6 klawiszy multimedialnych do sterowania aplikacjami audio-wideo. W samym górnym rogu znajdziemy przycisk do sterowania głośnością oraz klawisz do wyciszenia.
Nad przyciskami funkcyjnymi znajdziemy klawisze odpowiadające za łączność Lightspeed, Bluetooth oraz przełącznik trybu Gra/Windows (definiowanie klawiszy). Po ich lewej stronie znajdziemy dwie diody, informujące o stanie baterii oraz o włączonym klawiszu CAPS LOCK.
Specyfikacja techniczna
- Przełącznik - Romer-G / 1,5 mm
- Łączność - 2,4 GHz Lightspeed / Bluetooth Low Energy
- Odświeżanie - 1 ms (1000 Hz) / BL - 8 ms (125 Hz)
- Zasilanie - wymienne / 2x AA / do 18 miesięcy pracy
- Wymiary - 216 x 478 x 33,7 mm
- Waga - 1460 g
Pierwsze uruchomienie
By móc skorzystać z urządzenia, należy uprzednio podłączyć do gniazda USB w komputerze, dedykowany odbiornik. Znajduje się on na spodzie obudowy, pod plastikową zaślepką - tuż przy bateriach zasilających klawiaturę.
Po automatycznym zainstalowaniu sterowników, możemy włączyć urządzenie, przesuwając przełącznik na boku obudowy. By połączyć się z klawiaturą, należy wcisnąć przycisk łączności Lightspeed, umiejscowiony między przełącznikiem trybów a przyciskiem Bluetooth. Parowanie nastąpi w mgnieniu oka, a my będziemy mogli skorzystać z urządzenia. Takie podłączenie daje nam podstawowe parametry pracy oraz domyślne możliwości sterowania komputerem. Jeśli zdecydujemy się jednak na zaawansowane możliwości integracji z urządzeniem, będziemy musieli wgrać dodatkowo oprogramowanie od producenta.
Do zestawu dodano specjalną podstawkę pod telefon. Służy ona do wygodnego trzymania urządzenia urządzenia mobilnego (tablet, telefon) pod kątem. Zamierzeniem twórców było oddanie w ręce użytkownika, możliwości podłączenia się z klawiaturą poprzez łączność Bluetooth. Dzięki sparowaniu obu urządzeń, otrzymujemy możliwość pisania w telefonie/tablecie na klawiaturze Logitech. Może i miał to być niezły bajer, ale ja tego nie kupuję. Za to fajnie to działa na urządzeniach obsługujących Bluetooth, np. Chromebookach z niewygodną klawiaturą :)
Znane i lubiane: Oprogramowanie
By móc skorzystać ze wszelkich dobrodziejstw jakie niesie ze sobą, możliwość programowania klawiszy oraz ustawień klawiatury, należy pobrać dedykowane oprogramowanie - Logitech Gaming Software. To ten sam program z którego mogliśmy skorzystać we wcześniejszych modelach. By się niepotrzebnie nie powtarzać, napiszę tylko co w nim znajdziemy.
Program został podzielony na kilka zakładek. Mamy tu do wyboru: stronę główną, programowanie makr, ustawianie profili, analitykę wciśnięć klawiszy oraz opcje. Możliwe jest również zainstalowanie oprogramowania dla graczy - Overwolf.
Funkcjonalność a użyteczność
Logitech zastosował w swojej klawiaturze wysokiej klasy przełączniki mechaniczne - RomerG. Same przełączniki działają cicho ale za to precyzyjnie. Cechują się one niewielką odległością aktywacji, tj. na poziomie 1,5 mm. Tyle że szybkość reakcji to jedno, ale odczucie z użytkowania to drugie. Otóż podczas grania jak grania, ale korzystanie z tej klawiatury podczas pisania jest koszmarnym doświadczeniem. Same klawisze są wygodne w obsłudze - nie za śliskie, nie za szorstkie ... w sam raz. Trochę przeszkadzają mi dodatkowe klawisze do edycji (G1- G6), ale do tego też można się przyzwyczaić. Co jest zatem problemem ?
Hałas! Tak, klawisze te są bardzo głośne podczas powrotu do pozycji domyślnej, tuż po wciśnięciu. Pomiędzy klawiszami, a najbardziej przy Spacji oraz Enterze, z obudowy dobiega bardzo nieprzyjemny odgłos, coś jak echo. Sytuacja ta nie stawia G613 w dobrym świetle, ale można było się z tym uporać w jakiś prostszy sposób - zakładając wytłumienie lub bardziej otwartą obudowę klawiatury. Przy okazji ciekaw jestem jak odprowadzana zostaje woda, gdyby urządzenie przez przypadek zostało zalane.
Klawiatura jest zasilana dwoma bateriami AA. Producent informuje że czas potrzebny na rozładowanie urządzenia, to ok. 18 miesięcy. Stan rozładowania baterii, będzie informowany przez diodę LED na obudowie, przy dobrnięciu do magicznych 15% baterii. Jeśli mamy zainstalowane oprogramowanie Logitech Gaming Software, zostaniemy poinformowani przez samą aplikację.
Podsumowanie
Miałem możliwość przetestowania w zeszłym roku wielu klawiatur, w tym mechanicznych więc mogę sobie pozwolić na małą dygresję. Tak jak największą cechą takich urządzeń jest dla mnie responsywność klawiszy oraz estetyka wykonania, tak nie potrafię zrozumieć, czemu tak dobry gracz na rynku jak Logitech, nie przewidział generowania przez ten model takiego hałasu podczas wciskania klawiszy. Obecnie klawiatura mechaniczna Logitech G613 jest dostępna na polskim rynku za kwotę ok 500 zł. Nie jest to kwota duża, ale na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń posiadających podobne parametry i mające lepsze wytłumienie klawiszy. Obecnie cały czas pracuję i gram na niskobudżetowym Genesis Thor 300, klawiaturze która kosztuje niecałe 200 zł a oferuje nieco lepszy skok klawiszy i świetne wytłumienie.