Wysoka wydajność w kompaktowej obudowie. HATOR Rockfall 3 TKL [Recenzja]
Niedawno nadarzyła się okazja do przetestowania nowej klawiatury mechanicznej marki Hator. Jeszcze nie miałem do czynienia z urządzeniami tej marki, która od 2010 roku czynnie wspiera scenę e‑sportową. Dzisiejszym bohaterem wpisu jest HATOR Rockfall 3 THL Wireless, bezprzewodowa klawiatura mechaniczna TKL, wyposażona w przełączniki liniowe, oferująca długi czas pracy na jednym ładowaniu z zachowaniem imponujących funkcjonalności. To również świetny sprzęt nie tylko do grania, ale również do obsługi multimediów i programów biurowych.
Testy z nowym produktem były dla mnie nie lada zaskoczeniem, gdyż urządzenie zrobiło na mnie bardzo pozytywne pierwsze wrażenie, a im dalej poznawałem jego możliwości, tym bardziej podobało mi się, w jaką stronę podążają te testy. Z klawiaturą spędziłem bardzo dużo czasu, zaczynając od poznawania strony technicznej, po testy wydajnościowe, na e‑sportowej rozgrywce kończąc. Zapraszam więc do recenzji tej bardzo ciekawej konstrukcji.
Kompaktowa obudowa
Urządzenie od nowości spoczywa w podłużnym, kartonowym opakowaniu koloru żółtego. Klasyczna konstrukcja transportowa została pokryta marketingowymi sloganami, przedstawiającymi najważniejsze funkcje klawiatury, jej specyfikację oraz dołączone akcesoria. Wewnątrz opakowania znajdziemy m.in obszerną instrukcję obsługi w 23 językach (również Polskim), kabel ładująco-przesyłowy USB‑C w materiałowym oplocie z dołączoną przejściówką na USB‑A oraz klucz do keycapów. Miłym akcentem ze strony twórców jest dodanie do zestawu wytłumiacz do klawisza Spacji oraz zestaw naklejek z "potworkami".
Sama klawiatura prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Jest to zwarta konstrukcja, wykonana z wysokiej jakości tworzyw sztucznych o matowym wykończeniu. Jest odporna na zginanie i stawia należyty opór przy próbach wytrzymałościowych. Ciekawostką jest konstrukcja typu Gasket, amortyzująca nacisk i zwiększająca komfort podczas użytkowania. Pod względem wykonania producent stanął na wysokości zadania, prezentując nam wysoką trwałość komponentów obudowy jak i zastosowanych klawiszy.
Na klawiszach znajdują się bowiem nakładki PBT, świetnie przekazujące intensywne podświetlenie kolorów RGB, ale również oferujące długotrwałe użytkowanie bez blaknięcia. Za cichą i dokładną pracę na klawiaturze, odpowiada wielowarstwowa izolacja wibracji i hałasu. W klawiaturze zastosowano układ TKL, czyli nie uświadczymy w niej części numerycznej. W przypadku klawiatur dla graczy jest to dość znany i ceniony ruch, który i tak w dużej mierze przekłada się na większą ergonomię na biurku i wygodniejsze ułożenie dłoni podczas turniejowych rozgrywek w grach akcji.
Model ten może pochwalić się przemyślaną architekturą wewnętrzną. Zastosowano tu bowiem przełączniki liniowe HATOR Aurum Orange, w których zastosowano długie sprężyny. Górna część przełącznika wykonana została z przeźroczystego poliwęglanu, a styki pokryte kompozytowym złotem. Stabilizatory są od nowości smarowane, przez co znacząco redukują hałas powodowany interakcją klawiszy, zapewniając tym samym gładki i natychmiastowy skok. W tym miejscu należy się pochwała dla producenta, gdyż zachował on "feeling" dobrze znany growym wyjadaczom z pierwszych klawiatur mechanicznych. Bardzo trudno te wrażenia wyrazić słowami, ale jest to uczucie bardzo przyjemne, a sam hałas generowany przez kliknięcie w klawisz, wręcz nostalgiczny.
W klawiaturze HATOR Rockfall 3 TKL zastosowano system przełączników typu hot‑swap. Pozwala on na łatwą wymianę przełączników i ewentualne dostosowanie klawiatury do własnych preferencji. Wymiana jest banalnie prosta i odbywa się za pomocą dołączonego klucza do keycapów. Z racji, że przełączniki te są bardzo dobrze dostępne na rynku elektroniki użytkowej, możemy dostosować klawiaturę do swoich potrzeb, zastępując domyślne przełączniki brązowymi lub np. czerwonymi.
Klawiatura posiada również podświetlenie RGB z 16,8-milionami kolorów, które możemy spersonalizować za pomocą gotowych komend klawiszy lub wybierając spośród kilkunastu gotowych presetów. Na przedniej ściance urządzenia, bliżej prawej krawędzi, znajduje się nazwa producenta, a na tylnej - port przesyłowy USB‑C.
Na spodzie klawiatury, przy krawędziach zastosowano gumowe ograniczniki, uniemożliwiające przesuwanie się urządzenia podczas użytkowania. Świetnie sprawują się one w dynamicznych sytuacjach, pozostawiając urządzenie zwarte na płaskich i śliskich powierzchniach. W przypadku szorstkich wykładzin, czy podkładek, guma wręcz asymiluje się z podłożem, pewnie osiadając i dając nam pewność braku przesuwania podczas przeciążeń.
W tym miejscu również znajdziemy regulowane nóżki, umożliwiające podniesienie klawiatury o 4 lub 7 stopni. Pod jedną z nóżek znajdziemy nadajnik bezprzewodowy na USB‑A. Suwak zasilania oraz wyboru trybu łączności bezprzewodowej znajduje się na środku obudowy, bliżej krawędzi.
Specyfikacja techniczna
Typ klawiatury | mechaniczna |
Tryby łączności | 2.4GHz Bluetooth 5.3 USB-C |
Przełączniki | HATOR Aurum Orange |
Żywotność przełączników | 70 milionów kliknięć |
Szybkość raportowania | 1000Hz |
Wbudowana pamięć | tak / zapis makr i podświetlenia |
Oprogramowanie | otwarte / VIA |
Podświetlenie | RGB |
Akumulator | 4000 mAh |
Czas pracy | do 160 godzin |
Czas ładowania | do 8 godzin USB z komputera do 3 godzin ładowarka sieciowa 15W |
Kompatybilność | Windows 10+ macOS LINUX ChromeOS |
Wymiary | 364 x 144 x 44 mm |
Waga | 943 g |
Opcjonalne oprogramowanie
Klawiatura od wyjęcia z pudełka umożliwia natychmiastową pracę. Jej akumulator powinien posiadać około 50% naładowania, który pozwoli nam na uzyskanie około ~80 godzin użytkowania. Podładowanie wbudowanego ogniwa za pomocą dołączonego kabla USB‑C z portu w komputerze może potrwać nawet 8 godzin. Z dołączonej do zestawu instrukcji obsługi dowiemy się m.in o sposobie łączności oraz poznamy podstawowe skróty klawiszowe dotyczące uruchamiania skrótów multimedialnych na systemie operacyjnym Windows oraz macOS, a także uzyskamy dostęp do skrótów umożliwiających łatwe parowanie z urządzeniami bezprzewodowymi czy sterowaniem podświetlenia RGB - jego jasnością, animacją czy jej szybkością.
Jako tako, HATOR Rockfall 3 TKL nie posiada dedykowanej aplikacji, ale producent poleca skorzystanie z webowego odpowiednika programu zarządzającego - VIA. By z niego skorzystać musimy pobrać ze strony producenta plik konfiguracyjny, który jest jednocześnie identyfikatorem naszej klawiatury. Następnie podłączamy klawiaturę do komputera i udajemy się na stronę https://usevia.app/, gdzie przeprowadzamy proces identyfikacji modelu i jego personalizację. Za pomocą strony Internetowej możemy przeprowadzić pełną diagnostykę klawiatury.
Webowa aplikacja umożliwia nam wygodne sterowanie podświetleniem RGB, nanoszenie zmian do klawiatury na podstawie makr i skrótów, a także wpływając na zmiany systemowe. Cały poradnik personalizacji został świetnie rozpisany na stronie producenta, a w formie skrótowej przedstawiony na poniższym filmiku:
Wrażenia z użytkowania
Z klawiatury HATOR Rockfall 3 TKL korzystało mi się podczas testów nadzwyczaj dobrze. Jako reprezentant klawiszy o wysokim skoku, model ten może pochwalić się wysoką ergonomią, czułymi przełącznikami oraz nienaganną wydajnością. Mimo że wraz z produktem nie otrzymujemy dedykowanego oprogramowania do zarządzania optymalizacją urządzenia, praca na nim oraz szeroko pojęta rozrywka nie pozostawia złudzeń - klawiatura jest szybka i responsywna, a jej użytkowanie stoi na bardzo wysokim poziomie.
Raczej nie jestem skory do wynajdowania na siłę minusów związanych ze sprzętami, które akurat świetnie wpasowują się w moje potrzeby, niekiedy żerując na nostalgii produktowej, to o tym jednym muszę wspomnieć. Pomimo tego, że klawiatura ta posiada sporej pojemności wbudowany akumulator, który jest niezwykle ważnym elementem przy raportowaniu na poziomie 1000Hz, to uważam, że brak jakiegokolwiek powiadomienia sprzętowego lub za pomocą aplikacji o poziomie naładowania klawiatury, to lekkie niedopatrzenie. Oczywiście, klawiatura posiada stosowne diody informacyjne LED pomiędzy klawiszami funkcyjnymi a strzałeczkami, ale nie zostały one nigdzie opisane.
Ciągłe podświetlenie koloru czerwonego na nieopisanej części klawiatury może być przez nas postrzegane jako działanie jakiejś nieokreślonej funkcji, a jak praktyka pokazała, informuje nas też o krytycznym stanie akumulatora. W tej kwestii producent zawiódł, ale być może usprawni to w czwartej generacji. Ostatecznie jestem bardzo zadowolony z wyborów, którymi kieruje się producent przy projektowaniu klawiatur gamingowych tego typu.
Podsumowanie
Muszę przyznać, że model klawiatury bezprzewodowej HATOR Rockfall 3 TKL zrobił na mnie bardzo pozytywne pierwsze jak i późniejsze wrażenie. Wysokiej jakości wykonanie, konstrukcja odporna na zginanie, jednocześnie przygotowana na przeciążenia, w pełni personalizowane przełączniki oraz szeroka gama opcji podświetlenia, to jedne z wielu funkcjonalności tego urządzenia. Pomimo braków w dedykowanym oprogramowaniu, producent postawił na rozwiązania zewnętrzne (przeglądarkowe), które swoją funkcjonalnością miały zadziwiać, a jednocześnie pozostawiają pewne wątpliwe braki, jak np. ikonka stanu naładowania akumulatora. Moim zdaniem jest to jedna z lepiej wykonanych, a na pewno nostalgicznie brzmiąca, klawiatura gamingowa dla entuzjastów cyfrowej rozrywki!
PS: Rekomendowana cena producenta to 399 zł.
* - sprzęt na czas testów został mi udostępniony przez producenta.