Marzenia się spełniają — esport w Trzebnicy!
Niedawno minęło kilka miesięcy od rozpoczęcia pewnego projektu w którym jestem współorganizatorem. Tak, mam na myśli szeroko rozumiany rozwój esportu a konkretniej - powołanie takowej sekcji także w mojej miejscowości. Od wielu lat jestem zagorzałym graczem komputerowym. Spędzam na graniu od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin tygodniowo, odpowiednio dawkując wolny czas dla rodziny i na rozwój swoich wielu zainteresowań. I choć zwykle zajmuję się grami w stopniu recenzenckim to większość czasu poświęcam na rozgrywki wieloosobowe w takich tytułach jak Battlefield oraz Counter Strike, szlifując nabyte umiejętności i rozwijając szczebel społecznościowy. Miałem możliwość rozegrać parę rozgrywek turniejowych i mieć to szczęście kilka razy zdobyć wysokie rankingi ale nigdy nie pałałem miłością do grania zawodowego, choćby ze względu na brak czasu oraz wygórowanych chęci. Wszystko odmieniło się na początku tego roku gdy poznałem pewnego marzyciela ...
Na początku był pomysł
Drugi miesiąc roku - luty, dzień jak co dzień. Praca biurowa, telefony od petentów i masa roboty na biurku. Nagle w pomieszczeniu w którym pracuję rozległ się dźwięk dzwonka znanego motywu z gry Doom. Zadzwonił do mnie kolega z innego działu pytając czy gram w gry komputerowe. Po przytaknięciu, otrzymałem informację że jeden z naszych pracowników chce w mieście powołać sekcję esportową i czy byłbym chętny mu pomóc w tym przedsięwzięciu. Na odpowiedź nie musiał długo czekać, ruszyłem z pomocą!
Początkowo ciężko nam było ugryźć bryłę z której chcieliśmy ulepić jakieś podwaliny sekcji, ale z pomocą ruszył nasz burmistrz dając zielone światło dla tej zacnej inicjatywy. Kolega Benjamin stworzył specjalną sondę wśród miejscowych graczy czy byliby zainteresowani taką formą "nauki" i przedstawił jej wyniki naszemu włodarzowi. Okazało się że zainteresowanie tematem jest spore i choć wywołuje pewne kontrowersje wśród dorosłych, to chcą Oni dać nam szansę i zobaczyć w praktyce jak owy pomysł by się sprawdził.
Wysoka frekwencja
Postanowiliśmy wykorzystać możliwość zrobienia pierwszego otwartego spotkania dla zainteresowanych i nakreślenia na nim celu który będzie nam przyświecał podczas działania specjalnej sekcji. W tym celu umówiliśmy się z miejscowym Gminnym Centrum Kultury i Sportu by zorganizować 6 kwietnia br. spotkanie informacyjne. Plan był prosty - określić przybyłym gościom na spotkaniu - cele sekcji, wyświetlić krótki film tematyczny, zorganizować mini konkurs z wiedzy o esporcie oraz zaprosić gościa specjalnego na prelekcję. Pierwszy aspekt planu był prosty, gdyż naszym głównym celem było pogłębianie wiedzy o elektronicznym sporcie i rozwijanie wśród graczy więzi drużynowych. Do tego dochodziłaby analityka rozgrywek, podstawy taktyk oraz najważniejsze - budowanie zdrowych relacji między graczami.
Drugą stroną medalu była projekcja filmu "The Glory: Siła eSportu" Włodka Markowicza na którego zgodę otrzymaliśmy od samego twórcy. Po nim nastąpił konkurs z 10 pytaniami dotyczącymi wiedzy ogólnej o esporcie. Wiele z nich było prościutkich choć zdecydowana większość wymagała wręcz wiedzy specjalistycznej lub dogłębnej znajomości zagadnień tematycznych (kilka z nich podjumałem z konkursu PGA redakcji). Dzięki mojej twórczości recenzenckiej oraz ścisłej współpracy z markami, udało się pozyskać kilka gadżetów na konkurs który cieszył się ogromną popularnością, choćby ze względu na możliwość wygrania nowych obudów komputerowych lub plecaków dla graczy. Do samego końca na sali pozostała spora grupa zainteresowanych, gdyż gościem specjalnym był sam Jakub Paluch - prezes zarządu ELIGA który od lat prężnie rozwija i uświadamia społeczeństwo o zaletach tej dziedziny kultury i sportu w naszym kraju.
Poruszył on na spotkaniu wiele kwestii związanych z rozwojem esportu w Polsce oraz funkcjonowaniem ELIGI. Z widowni padło wiele poważnych pytań, na które Kuba chętnie odpowiadał, dodatkowo pogłębiając wiedzę zebranych uczestników. Smaczku dodawał fakt iż każdy przybyły który w tym dniu zjawił się na spotkaniu i uczestniczył w konkursie, mógł liczyć na 50% zniżkę na zakup biletu na premierę filmu Player One, który w owym czasie był puszczany w naszym kinie Polonia 3D. Także na spotkaniu udało się załatwić wiele, choć był to dopiero początek.
Sekcja przez duże S
By sprawniej zarządzać przedsięwzięciem, mieć lepszy dostęp do miejsc spotkań oraz wykluczyć problemy związane z dokumentacją i aspektami prawnymi, nasza inicjatywa została wsparta przez jednostkę samorządową. Jest to pierwsze tego typu oficjalne wsparcie dla sekcji esportu ze strony urzędu w naszym kraju! Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wśród uczestników pierwszego spotkania, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie sekcji zamkniętej która pracowała by bezpośrednio z wyselekcjonowaną wcześniej grupą graczy. W ten oto sposób zyskaliśmy pierwszych 30 zainteresowanych, którzy chcą pchnąć swoje umiejętności na wyższe poziomy, stworzyć drużynę i pnąc się w górę zajmować wysokie miejsca w przyszłych turniejach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i światowych. Ale nie wyprzedzajmy faktów, choć i na to przyjdzie kiedyś pora ...
Biorąc pod uwagę zbliżający się okres ogórkowy, postanowiliśmy ruszyć oficjalnie z sekcją dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019. Wzięliśmy pod uwagę iż w terminie wakacyjnym, wiele osób będzie niedostępnych a i organizacja kilku spotkań może nie dojść do skutku. Przez to że sekcja została podzielona na otwartą i zamkniętą, postanowiliśmy nie rozdzielać sztucznie społeczności i również dla nich przygotować interesujący kontent. W planie wakacyjnym mamy zorganizaowanie turnieju League of Legends a także spotkania z kolejnymi gośćmi.
Tuż po głównym spotkaniu zrozumieliśmy z jak wielką skalą problemu przyjdzie nam się zmierzyć po wakacjach. Co prawda ogrywać początkowo będziemy tylko dwie gry - League of Legends oraz Counter Strike : Global Offensive, ale zanim przejdziemy do praktyki, jesteśmy zobowiązani do przekazania użytkownikom stosownej wiedzy teoretycznej. Mam na myśli takie aspekty jak nakreślenie wizerunku gracza, marketing w praktyce, pozbycie się toksyczności w społeczności oraz znajomości podstaw sprzętowych. Chcemy również nauczyć użytkowników poczucia rezygnacji grania w gry do późnych godzin nocnych, na rzecz konkretnych działań zmierzających do rozwoju personalnego i szlifowania samych umiejętności w ich ulubionej grze. W zespole mamy kilku bogatych w doświadczenia graczy którzy od podszewki znają swoje ulubione tytuły i zagwarantowali że podzielą się tą wiedzą z innymi oraz pomogą nam stworzyć fajną atmosferę podczas nauki i zabawy.
Odbiór a ... czas pokaże
Na razie udało nam się nieco powiększyć ekipę do 5 rosłych mężczyzn w której to znalazły swoje miejsce persony świetnie zaznajomione z wymienionymi powyżej tytułami. Przez okres wakacyjny mamy w planie dokładne rozpisanie planu zajęć oraz treści które będziemy chcieli przekazać naszym młodym słuchaczom. Tuż po części teoretycznej, zajmiemy się praktycznym graniem, analizą rozgrywek oraz wydobyciem i ulepszeniem umiejętności każdego z członków sekcji. Chcemy w głównej mierze postawić na zajęcia grupowe, by umocnić drużyny i zwiększyć aspekty pracy w grupie. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia oraz masa przeszkód do pokonania, ale jesteśmy z bryły którą trudno ruszyć a cechuje nas pasja do tego co kochamy - do grania!
Pisali o nas - trzebnica.pl i panorama trzebnicka (strona 13)
Mówili o nas - Radio WAWA Trzebnica
PS: W ogóle po naszym spotkaniu okazało się że kilka okolicznych szkół wprowadzi w nowym roku szkolnym kierunki skierowane pod esport :)