Xiaomi Mi A2 i Mi A2 Lite rok po premierze
Xiaomi Mi A2, i Mi A2 Lite to modele wprowadzone do sprzedaży jeszcze w 2018 roku. Oba w przeciwieństwie do większości smartfonów Xiaomi działają pod kontrolą czystego systemu Android, bez MIUI, co powinno przypaść do gustu osobom nie przepadającym za tą nakładką, zaś ich cena to około 600‑700 zł. Tylko czy to wystarczy żeby obronić się rok po premierze?
Materiał dostępny także na YouTube:
Wygląd i wykonanie
Xiaomi Mi A2 i Mi A2 Lite wykonane są z aluminium, a ich front zabezpieczono przy pomocy szkła Gorilla Glass. Z lewej strony obu smartfonów mamy tackę na karty SIM, a z prawej przyciski zasilania oraz regulacji głośności. Na dole umieszczono mikrofon, oraz port micro USB w przypadku modelu Lite, i port USB Typu C w przypadku Mi A2. Z tyłu urządzeń umieszczono logo producenta, czytnik linii papilarnych, oraz aparaty. Co ciekawe Mi A2 lite przy mniejszych wymiarach, jest cięższy od A2. Oba modele dobrze leżą w dłoni, i nie wyślizgują się tak jak współczesne flagowce ze szkła. Aha, Mi A2 lite posiada jeszcze sporego notcha na środku ekranu co nie wygląda najlepiej. Szkoda że nie jest to choćby wycięcie w kształcie kropli wody.
Wyświetlacz
Mi A2 posiada wykonany w technologii IPS ekran o przekątnej 5,99 cala o rozdzielczości FullHD+ (2160 x 1080). Proporcje wyświetlacza wynoszą 18:9, a zagęszczenie pikseli na cal 403.
Mi A2 Lite również posiada wyświetlacz IPS, ale tym razem o przekątnej 5,8 cala, o proporcjach 19:9 i rozdzielczości 1080x2280 pikseli. Jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu, to nie można za bardzo się do niego przyczepić. Jasne, kontrast jest znacznie gorszy niż w wyświetlaczach AMOLED, ale ostrość, kąty widzenia, i odwzorowane kolory są niezłe. Co zaś się tyczy jasności to bez problemu wystarczy do pracy nawet na zewnątrz.
Specyfikacja
Xiaomi Mi A2 Lite wyposażono w ośmiordzeniowego Snapdragona 625. Snapdragona 625 ma już swoje lata, bo zadebiutował jeszcze w 2016 roku, ale pozostaje jednym z popularniejszych układów. Poza tym telefon posiada 4GB pamięci RAM, oraz 64GB pamięci wewnętrznej. W codziennej pracy smartfon spisuje się dobrze, nic się nie zacina, ale ładowanie aplikacji i animacji trochę zajmuje. Zdecydowanie jednak nie jest to smartfon stworzony do gier, te bardziej wymagające potrafią się mocno przyciąć w trakcie rozgrywki.
Co zaś się tyczy mocniejszego Mi A2, to posiada on także ośmiordzeniowego Snapdragon, tym razem 660, który wspomaga 4 GB pamięci RAM. Pamięci wewnętrznej przeznaczonej na dane mamy 64GB. Snapdragon 660 to dwuletni układ, który oferuje o około 40% więcej mocy niż Snapdragon 625. A jak spisuje się w codziennej pracy? Co cóż, Mi A2 szybko ładuje aplikacje i przełącza się między nimi, a system działa płynnie, ale podobnie jak w przypadku Mi A2 lite średnio nadaje się do gier.
Aparat
Mi A2 posiada podwójny aparat główny o rozdzielczości 20 oraz 12 MP. Jakość zdjęć jest niezła. Ostrość jest dobra, a kolory naturalne. Jest to typowa średnia półka, nie ma czym się zachwycać, ale i narzekać nie za bardzo jest na co. Co ciekawe Mi A2 pozwala na nagrywanie filmów w 4K z prędkością 30 klatek na sekundę, i 1080p w 60 klatkach na sekundę.
Mi A2 lite także posiada podwójny aparat główny, tym razem o rozdzielczości 12 i 5 MP. Jakość zdjęć jest dobra w dobrym świetle. Zdjęcia są wtedy ostre i szczegółowe, choć kolory są trochę mało nasycone. Ponadto telefon pozwala na nagrywanie filmów w 1080p i 30 klatkach na sekundę.
System
Oba telefony działają pod kontrolą niemal czystego systemu Android, najpierw był to 8.1 Oreo, ale szybko ukazała się aktualizacja do 9.0 Pie. Xiaomi tym razem zrezygnowało z instalowania dodatkowych aplikacji. Zaraz po pierwszym uruchomieniu znajdziemy najbardziej podstawowe aplikacje do aparatu, wiadomości, dzwonienia, dzięki czemu system jest bardzo lekki, a telefony działają szybko i płynnie. System jest dobrze przetłumaczony, ale pozbawiono go wielu udogodnień i opcji znanych z MIUI.
Co jeszcze?
Mi A2 posiada akumulator o pojemności 3000 mAh który pozwala na maksymalnie jeden dzień pracy. Z kolei Xiaomi Mi A2 Lite ma akumulator o pojemności 4000 mAh, który zapewnia półtora dnia pracy.
Poza tym Mi A2 nie posiada ani złącza Jack 3,5 mm, ani slotu na kartę microSD. Mamy tu jednak złącze USB typu C. Mi A2 Lite z kolei posiada slot na kartę microSD i wyjście słuchawkowe Jack 3,5 mm, ale mamy tu tylko złącze microUSB. Oba modele natomiast nie posiadają modułu NFC do płatności mobilnych.
Podsumowanie
Oba modele to udane konstrukcje o klasycznym wyglądzie i przyzwoitych podzespołach które działają na czystym systemie Android, i mogą liczyć na aktualizację jeszcze przez długi czas. Z drugiej jednak strony A2 nie posiada ani złącza Jack 3,5 mm, ani slotu na kartę microSD, a A2 Lite ma złącze microUSB i notcha za którym nie przepadam. Do tego dochodzą nie najnowsze procesory, i brak modułu NFC. Czy kupiłbym któryś z tych modeli? Pewnie nie, wprawdzie podstawowe wersje kupić już można za około 600‑700 zł, ale na rynku jest cała masa urządzeń w tej półce cenowej o podobnej wydajności i zdecydowanie lepszym zapleczu.