Zenfone 2 32GB – superszybki flagowiec Asusa
Dzięki zorganizowanej przez dobreprogramy wielkiej akcji testowania sprzętu trafił do mnie smartfon Asus Zenfone 2. Wpis trochę spóźniony, ale ze względu na mały wypadek, unieruchomienie jednej ręki, i wiele, wiele związanych z tym trudności nie mógł powstać wcześniej.
Zenfone 2 to świetnie prezentujący się 5,5 calowy smartfon zamknięty w obudowie o wymiarach 152,5 x 77,2 x 10,9 mm. Zenfone 2 nie należy więc do najcieńszych, a noszenie go w kieszeni nie należy do najprzyjemniejszych. Dodatkowo smartfon jest dość ciężki, 170 gramów to trochę dużo na tle konkrecji, ale można się przyzwyczaić.
Wyświetlacz Full-HD (1,920x1,080, 403ppi) chroniony za pomocą Gorilla Glass 3, dobrze prezentuje się nawet w słońcu (chociaż nie za wiele go o tej porze roku), i wyraźnie odzwierciedla kolory nawet pod ostrym kątem. Całość zamknięta została w dobrze prezentującej się obudowie, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina szczotkowane aluminium, w rzeczywistości jednak jest wysokiej klasy tworzywem sztucznym. Myślę, że Asus mógł tutaj bardziej się postarać, i zamiast z plastiku skorzystać jednak z prawdziwego metalu. W komplecie były również dwa inne etui, które jednak wyglądają dużo gorzej. Pod wyświetlaczem umiejscowione zostały pozbawione podświetlenia przyciski funkcyjne, natomiast przyciski regulujące głośność smartfonu, których odruchowo szukamy przy jego krawędzi, umiejscowione zostały na jego tyle. Na początku wydaje się to nie intuicyjne, ale po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić. Przycisk zasilania, oraz wejście na słuchawki znajdują się już standardowo, na górze smartfonu.
Asus zenfone 2 swoją premierę miał ma początku tego roku, i był pierwszym smartfonem wyposażonym w aż 4GB pamięci RAM. Flagowiec wyposażony został ponadto w bardzo szybki procesor Intela (2.3GHz quad-core Intel Atom Z3580), ale to co wyróżnia ten smartfon na tle konkurencji to ilość pamięci to przede wszystkim właśnie RAM. Większość flagowców wyposażona jest w maksymalnie 3GB, tutaj mamy wykorzystania aż 4GB, dzięki czemu smartfon działa bardzo płynnie nawet jeśli włączonych mamy kilka aplikacji. Bez problemu można na nim edytować dokumenty, zdjęcia, a nawet filmy video jeśli tylko mamy taką potrzebę. Na przechowywanie danych mamy tutaj aż 32GB, jeśli ktoś potrzebuje więcej pamięci, może ją rozszerzyć za pomocą karty microSD.
Piętą achillesową tego modelu jest bateria. Ma ona pojemność 3000 mAh i przy umiarkowanym użytkowaniu bez problemu wytrzymuje od rana do wieczora, ale jest wbudowana. Nie można jej wymienić, a ciężko jest powiedzieć po jakim czasie się zużyje. Wtedy pozostanie nam tylko częste ładowanie, lub korzystanie z power banków. Zenfone 2 o czym nie wspominałem wcześniej jest modelem dual-SIM, albo raczej modelem 1,5‑SIM, ponieważ jedno gniazdo SIM obsługuje tylko sieć 2G, moim zdaniem jest to trochę dziwna decyzja producenta.
Jeśli ktoś potrzebuje słuchawki z dobrym aparatem, to na Zenfonie 2 się nie zawiedzie. Model ten wyposażony jest w dwa aparaty, 13‑megapixelowy aparat główny umiejscowiony z tyłu, oraz 5‑megapixelowy z przodu. Dzięki wbudowanej lampie LED zdjęcia wychodzą świetnie nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Mamy tu ponadto możliwość nagrywania materiałów audio/wideo w rozdzielczości FullHD 1080p z prędkością 30 klatek na sekundę.
Zenfone 2 działa pod kontrolą systemu Android 5.0 z autorską nakładką Asusa ZenUl. Jeśli chodzi o ZenUl to Asus naprawdę się postarał, nakładka wygląda bardzo bardzo przejrzyście, i minimalistycznie. Mamy tutaj podobnie jak w przypadku MIUI możliwość zmiany motywów, i pełnej personalizacji.
Podsumowanie
+ Ostry, jasny wyświetlacz; płynne działanie nawet przy wielu uruchomionych aplikacjach; świetny aparat; przyjazna i przejrzysta nakładka systemowa ZenUl
- Plastikowa obudowa; nieintuicyjnie umiejscowione przyciski; niewymienna bateria; ograniczenie jednego gniazda SIM do wyłącznie 2G