Kolorowy zawrót czytania... jeszcze nam nie grozi
Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu. brzmi znajomo? Tak książki elektroniczne opisał, w swojej wizji, Stanisław Lem w powieści "Powrót z gwiazd" wydanej w 1961 r. Po upływie 55 lat czytniki książek są faktem i mimo ich nieustającego rozwoju w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się kolorowego e‑papieru z prawdziwego zdarzenia...
Niedawno firma E-ink, będąca potentatem produkcji ekranów do czytników, zaprezentowała na konferencji Display Week 2016 w San Francisco swój nowy projekt - Advanced Color ePaper (ACeP). Niestety, nie do końca jest to wiadomość pomyślna dla fanów e‑książek, ponieważ pokazane rozwiązanie nie dotyczyło ekranu czytnika a paneli dla sektora reklamowego. Zaprezentowany panel miał wielkość 20'' i rozdzielczość 2500 x 1600, co daje gęstość 150 ppi i jest mniejsza niż posiadają ekrany współczesnych czytników - 166‑300 ppi. Dla wyświetlania wielkopowierzchniowych reklam jest to już wystarczajcie, ale nie do zaakceptowania w czytnikach. W przeciwieństwie do wcześniejszych kolorowych e‑papierów (dwie warstwy, gdzie jeden piksel w danym kolorze przypadał na cztery szare) prezentowane rozwiązanie to mikrokapsułki e‑tuszu, które mogą przyjmować jeden z ośmiu kolorów, pozwalając uzyskać 32 000 kolorów i teoretycznie pokrywać całe widoczne spektrum. Odwzorowanie koloru (zwłaszcza jego nasycenie) jest zdecydowanie lepsze niż wcześniejszy Triton - 4 000 kolorów, a więc 8‑krotnie mniej (ekran ten posiadał JetBook Color i PocketBook Color )
Masowa produkcja ACeP przewidziana jest w 2018 r. Trudno wyrokować czy doczekamy się tego konkretnego rozwiązania w czytnikach, bowiem może go wyprzedzić Amazon, który chce się uniezależnić od ekranów E‑ink i pracuje nad własnym kolorowym wyświetlaczem a być może także nad kolorowym e‑papierem. Pośrednim dowodem tego jest kupno przez Amazon firmy Liquavista zajmującej się pracami nad kolorowymi wyświetlaczami w technologii Electrowetting - mniej energożerne niż LCD, przy jednoczesnej lepszej niż LCD czytelności w słońcu.
Źródła:
http://www.eink.com/index.html
http://www.slashgear.com/e-inks-color-epaper-up-close-24441401/
http://www.businesswire.com/news/home/20160524006209/en/Ink-Announces-...
http://swiatczytnikow.pl/amazon-i-liquavista-szykuja-sie-do-produkcji-...
http://swiatczytnikow.pl/amazon-kupil-liquaviste-czy-to-oznacza-koloro...
http://www.frazpc.pl/aktualnosci/931599,e-ink-zapowiada-nowy-kolorowy-...
http://swiatczytnikow.pl/e-ink-znow-oglosil-kolorowy-e-papier-ale-na-r...