Third Step ... czyli rozpoczynamy pracę.
Po przygotowaniu komputera oraz po zainstalowaniu Windows czas na zainstalowanie w nim potrzebnych i użytecznych programów. Zaznaczam, że są to moje mocno subiektywne preferencje i nie biorę żadnej odpowiedzialności za stosowanie się do poniższych porad. :P
Najwygodniej będzie jak na jakimś pendrive czy płycie będziecie mieli pod ręka wszystkie potrzebne instalki oraz Service Packi. Czasem trzeba pracować w domu u klienta i oszczędzamy czas, nie tylko swój, ale również klienta. Oczywiście przed instalacja jakiegokolwiek programu, jeśli istnieje taka możliwość, instalujemy offline najnowsze Service Packi do naszego Windowsa.
Bezpieczeństwo
Po pierwszym odpaleniu systemu, pierwszym programem, jaki winny być zainstalowany to oczywiście program antywirusowy lub wręcz cały pakiet Internet Security. Oczywiście zakładam, że nasz hipotetyczny klient końcowy nie chce wydawać pieniądze na jakiekolwiek płatne aplikacje i nie chce łamać prawa. Wbrew pozorom jest to coraz częściej spotykana postawa . :)
Z mojego doświadczenia mogę polecić trzy wg mnie najbardziej godne uwagi programy antywirusowe. Numer jeden na mojej liście to oczywiście jeden z najbardziej popularnych programów antywirusowych w tym kraju, czyli Avast. Do jego zalet należy fakt, że jest doskonale spolszczony a wytłumaczenie jego obsługi jest banalnie proste i do opanowania przez największy antytalent komputerowy. Jako anegdotę podam, że kiedyś jednemu z klientów musiałem wydrukować screeny z Avasta z odnośnikami, "... Najpierw klikamy w ikonę oznaczoną Nr 1 a potem w ikonę Nr2 ..." Oczywiście wiem, że Avast nie jest doskonały, ale pozwala zabezpieczyć Windows i ma naprawdę logiczny i przyjazny dla użytkownika interface.
Numer dwa na mojej liście to ... Avira. Tak, wiem, że nie jest spolszczona, ale obsługa też jest banalnie prosta a i skuteczniej broni niż wiele innych antywirusów. Mnie przekonują dwie jego największe zalety. Wykrywanie rootkitów, spyware, adware i innych zagrożeń w tym również phishingu, czego np. nie ma darmowa wersja AVG . Drugą zaletą Aviry jest fakt, że naprawdę nie obciąża nadmiernie systemu, co ma dla mnie duże znaczenie.
Trzeci i najrzadziej przeze mnie instalowany program antywirusowy to AVG Anti-Virus Free Edition. Dla mnie dużą wadą tego skądinąd niezłego antywirusa, jest dość duże obciążenie systemu podczas skanowania oraz brak ochrony np. przeciw rootkitom.
Niektórych z Was może zdziwić brak w tym zestawieniu pakietu lub antywirusa Comodo. Ja osobiście nie polecam mniej zaawansowanym użytkownikom tego pakietu. Zwykłego Kowalskiego może zrazić mnóstwo ustawień konfiguracyjnych i masa komunikatów, którymi Comodo nas zalewa podczas początkowego użytkowania. Problemy z certyfikatami Comodo też nie poprawiają mojej opinii o tym pakiecie. Moim całkowicie prywatnym zdaniem, Wy dacie sobie radę z konfiguracją Comodo, ale zwykły Kowalski będzie krzyczał Wam w słuchawkę "... Weź odinstaluj mnie to cholerstwo, bo pluje mi niezrozumiałymi komunikatami jak chiński gruźlik... „ Ja po prostu wolę dać klientowi coś prostego do obsługi, z czasem może sam dojrzeje do pewnych decyzji, ale póki, co zostaje przy swoich metodach.
Kompresor plików. Oczywiście wielu z Was myśląc o kompresorze plików, ma przed oczyma tylko jedną nazwę - WinRar. Najpopularniejszy i "darmowy" ... Niestety, nie jest darmowy. Można go używać do 40 dni, później należy go odinstalować lub zakupić pełną wersję. Dlatego ja propaguje i każdemu instaluję świetny darmowy zamiennik WinRara czyli 7-Zip. Świetny, niesamowicie szybki, ma wersję 32 i 64 bitową, jest darmowy, można go bezpłatnie i zgodnie z licencją używać w firmie. Cóż więcej dodać ??
Przeglądarka
Temat rzeka. Każdy ma swojego faworyta i swoje racje. Ja korzystam z prawa, że to ja oddaję komputer klientowi, więc niejako to ja narzucam mu swój wybór. Jeśli klient ma Windows XP, wtedy instaluję mu Firefoksa oraz ... Chrome odradzam natomiast korzystanie z Internet Explorera w wersji 8. W przypadku, gdy pracujemy na Windows Vista/7 oprócz powyższych przykładów, można polecić jeszcze ... Internet Explorer 9. Wbrew pozorom nie jest to zła przeglądarka, jest przyzwoicie szybka i ma wreszcie przyzwoity poziom bezpieczeństwa. Sam używam Opery, ale nie każdemu ją proponuję. O Firefoksie niemal każdy słyszał a Chrome rzeczywiście na dzień dzisiejszy jest najszybszą i najbezpieczniejszą przeglądarką. Wolę by klient sam sobie wybrał swoją przeglądarkę.
Pakiet biurowy
Tutaj oczywiście wybór jest prosty, jeśli oczywiście nie chcemy wydać ani złotówki. LibreOffice lub OpenOffice które to pakiety jest doskonałym wyborem dla użytkownika domowego. Oczywiście czasem konieczne jest by klientowi ustawić by domyślnie zapisywały dokumenty w formacie Microsoft Office (doc,xls itp.) Jak już jesteśmy przy pakiecie biurowym to nie zapomnijmy o przeglądarce plików PDF. Odradzam zawsze korzystanie z Acrobat Readera, która jest niestety aplikacją, dość dziurawą pod względem bezpieczeństwa. Ja polecam PDF-XChange Viewer oraz Foxit Reader. Obydwie aplikacje doskonale zastępują Acrobat Readera i są zdecydowanie bezpieczniejsze w użytkowaniu. Owszem czasem niestety istnieje konieczność instalacji Acrobat Readera ale starajmy się tego unikać.
Multimedia
Jeśli chodzi o muzykę to wychodzę z założenia ze Windows Media Player wystarczy. :) Trzeba pamiętać by w świeżo postawionym Windows XP zainstalować Windows Media Player 11 Oczywiście znajdą się przeciwnicy, że jest mnóstwo lepszych programów, ale najczęściej dostaję do konfiguracji komputery czy laptopy z wbudowanymi kartami dźwiękowymi oraz tzw. "marketowymi" zestawem głośnikowym, przy których i tak nie ma za dużego znaczenia, jaki mamy odtwarzacz... Jeśli chodzi o filmy to mój wybór może być tylko jeden. The KMPlayer jeden z najlepszych odtwarzaczy video, jakie napotkałem. Ma wbudowane kodeki, więc działa od razu po zainstalowaniu. Działa wręcz idealnie, płynnie odtwarza filmy w formacie avi czy mp4 w rozdzielczości Full HD 1920x1080. Polecam ściągnięcie filmiku Big Buck Bunny i przetestowanie playera. Bez obaw, podany filmik możemy bezpłatnie i legalnie ściągać i rozpowszechniać. :) Taka mała uwaga do The KMPlayera. Musimy pamiętać, że przy instalacji najpierw wybieramy język angielski a dopiero przy konfiguracji wybieramy język polski. Oczywiście, jeśli ktoś ogląda filmy w formacie RMVB to niestety konieczne jest zainstalowanie kodeka Real Alternative. W przypadku Windowsa XP czy Visty na wszelki wypadek warto zainstalować K-Lite Codec Pack na wypadek gdyby właściciel chciał przetestować inny program do oglądania filmów, bez wbudowanych kodeków. Oczywiście podczas instalacji odznaczamy by nie instalować Media Player Classic ...
Nagrywanie płyt
Oczywiście tutaj niekwestionowanym numerem jeden jest Nero. Oczywiście ja idę pod prąd i usuwam tą przerośniętą kobyłę na sterydach, jakim obecnie jest Nero i zastępuję ją najczęściej bezpłatnym programem Ashampoo Burning Studio 2010. Jest całkowicie po polski, obsługa jest banalnie prosta i niemal każdy, kto wcześniej miał styczność z Nero da sobie radę z Ashampoo.
Nero nie jest złą aplikacją, ale przestał być aplikacją tylko do wypalania płyt a stał się wielkim, zasobożernym kombajnem do wszystkiego. Czymś, nad czym chyba twórcy z firmy Ahead stracili kontrolę w pogoni za mirażem programu doskonałego.
Kontrola systemu
Szumna nazwa a tak naprawdę tylko dwa programy. Jako jeden z kluczowych program do kontroli czy mamy wszystko aktualne i bezpieczne, czyli Secunia Personal Software Inspector.
Programik o tyle ciekawy, że skanuje nam zainstalowane programy pod względem aktualności i sprawdza w swojej bazie czy wśród zainstalowanych przez użytkownika programów są te niosące zagrożenie. Po zainstalowaniu, w górnym lewy rogu klikamy na Scan your PC, później Start scan i po chwili mamy raport, co trzeba zaktualizować. Owszem czasem generuje raport, że mamy np. starego FF czy Flash Playera, podczas gdy jesteśmy przekonani, że mamy najnowszą wersję. Po kliknięciu w dany problem, okazuje się, że pod podaną ścieżką znajdują się pozostałości po starszej wersji zagrożonego programu, które niestety trzeba usunąć ręcznie.
Drugi to znany i lubiany CCLeaner, który nie tylko optymalizuje nam, Windows ale usuwa niepotrzebne śmieci, które gromadą się podczas codziennej pracy z komputerem. Bez trudu uporządkujemy nim Rejestr, wyczyścimy z cookies oraz w prosty sposób możemy zarządzać Autostartem.
Pozostałe Kiedyś napisałbym, że najlepszym wyborem jest Mozilla Thunderbird ale jeśli mamy Windows Vista/7 to warto pomyśleć nad pakietem Windows Live Essentials 2011. W szczególności nad dwoma elementami tego pakietu. Poczta usługi Windows Live, która bardziej przypomina Outlooka niż starego Outlooka Express, co uważam za naprawdę duży plus, oraz Windows Live Movie Maker, który nie dość, że pracuje szybciej, ma szereg naprawdę fajnych rozszerzeń, których nie ma standardowy Movie Maker. Zmontowanie i konwersja filmów oraz jego publikacja na SkyDrive, Facebook czy Youtube, jeszcze nigdy nie było tak proste. I co najważniejsze, całkowicie za darmo.
Tak naprawdę nie trzeba kupować wielu aplikacji, spokojnie można znaleźć ich darmowe i legalne odpowiedniki. Wysoce prawdopodobne jest to, że macie swój zestaw oprogramowania, niewykluczone, że będą to lepsze propozycje, ale jak już wcześniej pisałem, jest to moja lista i każdy komputer, który przechodzi przez moje ręce, jest oddawany klientowi z takim zestawem softu.