Odkurza i mopuje ze wsparciem SI. Robot sprzątający EUFY X10 Pro Omni [Recenzja]
Na rynku elektroniki użytkowej możemy zauważyć technologiczny rozkwit urządzeń z kategorii Inteligentnego Domu. Wśród różnego rodzaju czujników i elementów sterujących, znajdziemy m.in roboty sprzątające. Przez kilka lat obserwowałem ich rozwój technologiczny, zaopatrując się wtedy w pierwsze roboty sprzątające, począwszy od modeli wyposażonych w elementy ssące, później mopujące oraz funkcjonalne stacje bazowe. Zwykle przy tych ostatnich konstrukcjach musimy liczyć się z wysoką ceną rynkową.
W dzisiejszym wpisie blogowym chciałbym wam zaprezentować robota sprzątającego EUFY X10 Pro Omni, którego sprawdziłem pod kątem funkcjonalności przy okazji testów recenzenckich. To bardzo fajna i przydatna maszyna, która świetnie poradzi sobie ze sprzątaniem i odświeżeniem mieszkania, a dołączona do zestawu stacja ładująco-opróżniająca, znacząco zminimalizuje nasz udział w jej zadaniach.
Nowoczesny wygląd
Robot sprzątający ze stacją ładującą znajduje się w dużym, kartonowym opakowaniu, chroniącym urządzenia przed transportem. Stacja od nowości jest zabezpieczona folią, a robot sprzątający w dodatkowym kartonowym pudełku. Wśród akcesoriów znajdziemy kabel zasilający, instrukcję obsługi, dwie nakładki do mopowania i szczotkę główną. Złożenie wszystkich elementów jest bardzo łatwe i intuicyjne, gdyż opiera się tylko na poprawnym dopasowaniu elementów stacji.
Zanim przejdziemy do robota sprzątającego, zatrzymajmy się przez chwilę przy stacji ładująco-opróżniającej. Tak naprawdę pełni ona więcej funkcji, począwszy od nadajnika umożliwiającego detekcję robota sprzątającego w terenie, ładowanie wbudowanego akumulatora, posiada system opróżniający kurz i brudną wodę, jak i uzupełnia ją z pojemnika na czystą wodę. Urządzenie to posiada również bazę do mycia oraz suszenia mopa, by ten posłużył nam jak najdłużej.
Stacja ładująco-opróżniająca została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego o chropowatej powierzchni. Urządzenie to składa się z części ładującej wraz z podjazdem dla robota sprzątającego, elementów stacji mycia mopa i nawietrznika, służącego do jego osuszania. W górnej części stacji znajdują się dwa pojemniki - na czystą i zużytą wodę. Możemy je z łatwością wyjąć i przemyć ich wnętrze. Do otwierania i zamykania służą specjalne zatrzaski, uniemożliwiające wylanie się płynów podczas transportu lub niepożądanej pracy urządzenia. Stacja posiada również statyczny pojemnik, w którym znajduje się dysza odprowadzająca z robota sprzątającego zebrane podczas sprzątania zanieczyszczenia. Tam znajduje się worek próżniowy, umożliwiający jednocześnie ubijanie zanieczyszczeń, zwiększając tym samym przestrzeń na gromadzenie nowych. Pod względem wydajności, taki worek powinien umożliwić do kilkudziesięciu sprzątań, a razie potrzeby stacja sama zakomunikuje nam o zapełnieniu worka i konieczności jego wymiany.
Pod względem konstrukcji, robot sprzątający EUFY X10 Pro Omni przyjął dobrze znany kształt. Urządzenie wybija się na tle większości modeli wystającym elementem, w którym producent zainstalował czujniki laserowe, służące do mapowania i skanowania pomieszczenia. Urządzenie zostało wyposażone w szereg czujników i kamer, służących do detekcji przeszkód na swojej drodze oraz wyboru wydajności pracy przy zastanym stanie zabrudzenia.
W górnej części robota znajduje się wspomniany wcześniej czujnik laserowy, a poniżej niego, gumowe przyciski sterujące. Odpowiadają one za uruchomienie robota, funkcję powrotu do stacji oraz blokadę rodzicielską. Tutaj również znajduje się specjalna pokrywa, pod którą znajdziemy pojemnik na kurz wraz z zainstalowanym filtrem HEPA.
Na spodzie natomiast producent wyposażył robota w amortyzowane kółka jezdne, świetnie spisujące się w przemieszczaniu po płaskich powierzchniach, ale i przy podjazdach. Również i tutaj znajdziemy systemy czyszczące w postaci zmiotki ulokowanej na froncie, gumowego wałka ze zmiotką oraz systemu mopującego, ulokowanego przy tylnej części obudowy.
Specyfikacja techniczna
Szybkość mopowania | 180 obr / min |
Łączność bezprzewodowa | WiFi |
Czujniki | antykolizyjne, krawędzi, przeciw zaplątaniu się w przewodów, przeszkód, schodowy, uskoku podłoża, |
Funkcje | automatyczne podnoszenie mopa czyszczenie na sucho i na mokro nawigacja laserowa iPath pokonywanie przeszkód do 20 mm tryb zabezpieczenia przed dziećmi |
Tryby SI | rozpoznawanie ponad 100 kształtów (AI.See) współpraca z asystentami Amazon Alexa i Google |
Liczba programów czyszczących | 2 |
Programator pracy | tak |
Wirtualna ściana | tak |
Model filtra | HEPA |
Moc ssąca | 8 kPa |
Pojemnik na kurz | 2,5 l |
Oprogramowanie | eufy Clean |
Poziom hałasu | do 50 dB |
Czas pracy | do 180 min |
Czas ładowania akumulatora | do 300 min |
Wymiary | 32,7 x 35,3 x 11,35 |
Waga | 4,6 kg |
Oprogramowanie eufy Clean
Urządzenie po szybkim złożeniu jest tak naprawdę gotowe do pracy. Po wyjęciu z pudełka, robot sprzątający powinien mieć około 30‑40% naładowanego akumulatora, dzięki czemu możliwy będzie jego samodzielny powrót do bazy. Przede wszystkim na wstępie trzeba zaznaczyć, iż model ten do pracy wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej WiFi. Bez niej tak naprawdę nie będzie w stanie przeprowadzić nawet zwykłego sprzątania. Podłączając bazę do zasilania i uruchamiając robota sprzątającego, powinniśmy zainstalować w telefonie lub tablecie aplikację zarządzającą eufy Clean.
We wstępnym procesie zarządzania aplikacją, ta wymagać będzie od nas założenia konta. Brak tu jakiegokolwiek logowania poprzez konto Google lub serwisy społecznościowe, więc musimy podać adres e‑mail oraz hasło. Po szybkim wprowadzeniu do aplikacji, sparowaniu z domową siecią WiFi i wybraniu języka w którym będziemy się poruszać, należy przeprowadzić aktualizację układową oprogramowania urządzenia.
Przy pierwszym skorzystaniu z robota sprzątającego, ten musi przeprowadzić jazdę próbną wraz z mapowaniem otoczenia. W tym celu robot wykorzystuje mapowanie laserowe, rozpoznając tym samym pomieszczenia oraz rodzaj powierzchni, po której przyjdzie mu jeździć. Zapamiętując w ten sposób trasę i rozmieszczenie pokoi, może on coraz dokładniej i szybciej sprzątać mieszkanie, nawet gdy na swojej drodze zastanie ruchome elementy.
Po wstępnym samouczku przygotowania mieszkania pod sprzątanie należy uruchomić robota, a ten ponownie przeprowadzi szybko mapowanie mieszkania i następnie zacznie sprzątać mieszkanie według narzuconego mu wcześniej wzorca. Użytkownik może wybrać czy robot będzie korzystał z trybu autonomicznego, automatycznie dobierającego parametry sprzątania względem powierzchni zastanej, czy wykorzysta do tego wybór użytkownika związany z intensywnością sprzątania, mopowania i ssania.
Powstała w wyniku mapowania i sprzątania mapa, pozwoli nam na jej personalizację, ustawienie wirtualnych ścian oraz określenie miejsc, do których robot nie będzie miał dostępu. Za pomocą personalizacji mapy możemy również wysyłać robota do sprzątania wcześniej wybranych miejsc, choćby za pomocą określenia harmonogramu pracy. Na podglądzie mapy możemy zaobserwować linię trasy robota oraz miejsca i przedmioty rozpoznane przez czujnik laserowy.
Wydajność sprzątania
Robot sprzątający EUFY X10 Pro Omni może pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami przy sprzątaniu małych oraz nieco większych przestrzeni. Wyłączając kilka miejsc, spokojnie poradzi sobie z mieszkaniem 45 m2, w którym odkurzanie i mopowanie, pozwoliło zachować ponad 47% akumulatora. Można więc przyjąć, że w urządzenie powinno sobie spokojnie poradzić z mieszkaniem o powierzchni 95 m2. Testy przeprowadzałem w trybie własnych ustawień, wybierając najmocniejsze ssanie, odkurzanie i mopowanie, z dokładnym spryskiwaniem wody i wycieraniem na mokro. Moim zdaniem robot poradził sobie z tym dobrze, ale ...
... mam pewne wątpliwości co do mocy nacisku podczas mopowania. Co prawda urządzenie może pochwalić się szybkimi ruchami obrotowymi mopa, ale nijak się one mają do trudniejszych zabrudzeń. Mógłbym napisać, że robot świetnie radzi sobie z wycieraniem podłogi na mokro, gdyż przy silniejszych zabrudzeniach i lekko wyschniętych, mokrych zaciekach, radzi sobie słabo. Na pewno trzeba mu przyznać dużą moc ssącą, która wyśmienicie radzi sobie na panelach i kafelkach, nie zapominając o dywanach.
Dzięki małej wysokości robot jest w stanie podjechać nawet pod grzejnik czy sofę, dokładnie sprzątając podłogę. Podczas swojej pracy może się zdarzyć, że wróci na bazę opróżnić pojemnik na kurz i pobrać czystą wodę do mopowania. Gdy zabraknie mu zasilania, powróci na bazę się podładować, by móc później kontynuować rozpoczętą pracę.
Konserwacja urządzenia
Robot ten po wykonaniu pracy wraca do bazy i przekazuje jej zebrane podczas sprzątania śmieci. W tym celu w urządzeniu włącza się dość głośna dmuchawa opróżniająca zebrane śmieci z pojemnika robota i przenosi je, jednocześnie upychając do worka próżniowego. Czynność ta trwa nieco ponad 1 minutę. Hałas generowany przez tę funkcję jest dość donośny, ale nie spotkałem się jeszcze na rynku z producentem, który by ten proces należycie wytłumił. Doprowadzanie oraz odprowadzanie wody z urządzenia to proces w miarę cichy, przypominający pobieranie wody na kawę do ekspresu.
Po odbiorze śmieci i uzupełnieniu wody, robot rozpoczyna proces mycia i suszenia mopa. Proces ten jest również w miarę cichy i nieinwazyjny. Po trwającym około ~20 minut czyszczeniu i suszeniu robot rozpoczyna ładowanie wbudowanego akumulatora. Po skończeniu tej czynności wyda stosowny komunikat w wybranym przez użytkownika w aplikacji języku.
Podsumowanie
Robot sprzątająco-mopujący EUFY X10 Pro Omni to dobrej klasy urządzenie, sprawnie łączące ergonomię z funkcjonalnością. Producent dobrze przemyślał kwestię zarządzania urządzeniem oraz konserwacji jego elementów. Użytkownik może więc cieszyć się wydajną pracą bez konieczności znaczącej ingerencji w jego pracę. Jedynie raz na jakiś czas, aplikacja lub komunikat głosowy robota poinformuje nas o niskim stanie zbiornika z cieczą, lub granicznym w przypadku zanieczyszczeń do wylania.
Pomimo drobnych problemów z mopowaniem i średnią siłą nacisku na trudniej zabrudzone powierzchnie, robot świetnie radzi sobie z każdą powierzchnią, a autonomiczne funkcje, umożliwiają mu szybką i wydajną pracę na małych jak i dużych powierzchniach. Urządzenie zostało wycenione na ~3569 zł, co jest ceną zbliżoną do wysokiej jakości modeli z wysokiej półki, aczkolwiek mam wrażenie, że pozostałe modele nie mogą pochwalić się aż tak dużą ilością funkcji.
* - sprzęt na czas testów został mi udostępniony przez producenta.