Porównanie najpopularniejszych dystrybucji linuxa
Witam i pozdrawiam wszystkich, a szczególnie tych, którzy zainteresowali się moimi uwagami na temat dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych - Windows a linux - moje uwagi.
Wasze adnotacje są potwierdzeniem moich spostrzeżeń, które można przedstawić krótko:
1. zbliża się wielkimi krokami moment, kiedy dystrybucje linuxa staną się niezawodne, łatwe w instalacji i obsłudze (krótko o samych dystrybucjach dalej!),
2. każdy z systemów jest na tyle łatwy w użyciu, na ile wysokie są umiejętności jego użytkownika.
Poświęciłem ostatnio trochę czasu na testowanie najpopularniejszych dystrybucji linuxa, tj. Mandrivy, Ubuntu, Suse oraz kilku już nie tak popularnych w Polsce (wspomnę o Sabayonie i tureckim Pardusie - te dwa systemy wybrałem z uwagi na przygotowanie ich pod zupełnie "zielonego" użytkownika linuxa i dostępne polskie wersje).
Teraz krótkie podsumowanie moich spostrzeżeń (do prób użyłem PC z płytą Asus P4S8X-X, proc. 2,86 GHz, RAM 1 GHz i NVidia 200 oraz PC z płytą MSI G31M3-F, proc. DualCore E5300 2,6GHz, RAM DDR2-667 4GB,NVidia 9500GT 1024MB):
Mandriva w wersji 2010.1 - w pełni funkcjonalny system na starszym i nowym sprzęcie, wymaga doinstalowania sterowników nvidii po instalacji systemu z repozytorium non‑free - instalować można bogatą bazę programów, dzięki czemu w niczym nie ustępuje windowsowi dla użytkownika mediów, w biurze itp. Instalacja prosta krok po kroku.
Ubuntu 10.10 zarówno w wersji gnome jak i kde (Kubuntu) pracuje bez zarzutu, łatwość doinstalowania sterwników karty graficznej i wielu popularnych programów. Łatwa i ne sprawiająca kłopotów instalacja.
Suse 11.3 instaluje się po sznureczku, chociaż zbyt duża liczba opcji może początkującego użytkownika linuxa wprowadzić w zakłopotanie i pojawiać się może problem z prawidłowym wyborem tej odpowiedniej. Sam suse dopracowany jest perfekcyjnie pod względem możliwości stosowania ustawień systemu, ale są trudności z instalacją sterowników kart graficznych (na poziomie nowicjusza).
Sabayon 5.4 i Pardus 2011 beta instalują się od razu ze sterownikami kart graficznych i wszystkimi kodekami oraz posiadają polskie wersje językowe - są łatwe w instalacji i wiem z opinii zajomych, że nie sprawiają kłopotów - szczególnie Sabayon zbiera dużo pozytywnych opinii, głownie z uwagi na działające i efektowne centrum medialne (Instalacja na spierwszym zestawie przebiega znacznie dłużej, niż trzech systemów wspomnianych wyżej)
Wady dystrybucji w odpowiedniej kolejności z pozycji początkującego użytkownika:
Mandriva: - ciągle jeszcze problemy z bluetoothem, - podłączanie partycji windowsa bez pytania, - ze sterownikami kart graficznych jest kłopot, jeżeli nie zainstaluje się ich na świeżo po instalacji, - nie sprawdza partycji btrfs przy starcie systemu, jeżeli ktoś zechce sobie ten system plików wybrać.
Ubuntu:
- na poziomie, o którym mówimy, trudno je znaleźć.
Suse
- za bardzo udziwniony sposób instalacji programów.
Ktoś zapytał kiedyś, dlaczego linux nie ma jednej dystrybucji, ale podzielając ideę wolnego oprogramowania rozumiemy, że jest to pytanie retoryczne.
Wniosek - wybrałem i używam Mandrivę 2010.1, która ma naprawdę wiele zalet i jeszcze jeden plus - pozwala testować najnowsze wersje developerskie kde prost z ftp w łatwy sposób! Ciekawe, jak potoczy się jej rozwój po powstaniu konkurencji nazwanej MAGEIA.
Odnośnik do mojego najnowszego filmiku z prezentacją -kde 4.6 beta1 (na mandrivie)
Zapraszam!!!