Jak usunąć Linuksa?
Na wielu forach często pojawiają się pytania na temat usuwania Linuksa z dysku, czy też problemów związanych z tą operacją. Z jakiegoś powodu takie osoby nie chcą pozostać przy tym systemie i szukają rozwiązania swojego problemu, w związku z tym postanowiłem krótko opisać w jaki sposób usunąć dowolną dystrybucję z dysku bez szkody dla innych systemów.
Dlaczego w ogóle nie można bezproblemowo, tak po prostu usunąć Linuksa? Żeby to zrozumieć, postaram się krótko to wyjaśnić. Podczas instalacji dowolnej dystrybucji tego systemu, instalowany jest również program rozruchowy tejże dystrybucji, tzw. bootloader, w większości dystrybucji jest to Grub, który nadpisuje sektor rozruchowy na dysku, oczywiście pod warunkiem, że został on tam zainstalowany. Windowsowy bootloader niechętnie obsługuje systemy inne, niż te, które są własnością Microsoftu (można jednak przeprowadzić pewien zabieg, aby w tym pośredniczył), natomiast Grub bez żadnego problemu i kombinacji obsługuje Windowsa. W momencie usunięcia Linuksa z dysku, usuwany jest katalog /boot, w którym znajduje się plik konfiguracyjny programu rozruchowego, w związku z tym bootloader nie wie jakie systemy są zainstalowane na dysku, na jakich partycjach oraz w jaki sposób powinien je uruchomić, dlatego zaraz po uruchomieniu komputera można zauważyć, że program rozruchowy wyświetla użytkownikowi jakiś niezrozumiały dla niego błąd. Żeby uniknąć tej sytuacji, opiszę jak skutecznie przeprowadzić zabieg usunięcia Linuksa i przwrócenia dostępu do Windowsa. W zależności od sytuacji podzieliłem to na punkty.
Co będzie nam potrzebne
- Płyta z Windowsem – za jej pomocą przywrócimy bootloader Windowsa.
- Płyta z Parted Magic lub Super Grub Disk 2 – przyda się tym osobom, które nie mają płyty z Windowsem, przy pomocy tej płyty będzie można usyskać dostęp do Windowsa lub Linuksa. Obraz ISO Parted Magic zawiera również Super Grub Disk 2 oraz wiele innych przydatnych narzędzi, jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz pobrać Parted Magic (np. limity na łączu), możesz pobrać obraz samego Super Grub Disk 2, który waży znacznie mniej (1,4MB).
- Program EasyBCD – przyda się tym osobom, które nie mają płyty z Windowsem, dzięki niemu będzie można naprawić sektor rozruchowy.
Jeśli masz płytę z Windowsem
Naprawa w tym przypadku będzie polegała na ponownym zainstalowaniu programu rozruchowego w sektorze rozruchowym z płyty instalacyjnej systemu Windows. Jeśli na dysku masz zainstalowany system:
Windows XP
- Uruchom system z płyty z instalacyjnej.
- Zaakceptuj warunki licencji.
- Nie przystępuj do instalacji, wybierz opcję Napraw (należy wcisnąć klawisz R). W ten sposób można zalogować się do konsoli odzyskiwania, w której należy wydać poniższe polecenia:
fixmbr
w celu przywrócenia windowsowego bootloadera;
fixboot
w celu przywrócenia sektora startowego, jeśli został zmieniony.[/list]
Windows Vista/7
- Uruchom system z płyty instalacyjnej.
- Wybierz ustawienia, dotyczące języka.
- Gdy pojawi się okienko z napisem Zainstaluj teraz, wybierz poniżej opcję naprawy systemu.
- Wybierz z listy system operacyjny zainstalowany na dysku, zaznacz opcję użycia narzędzi odzyskiwania i kliknij dalej.
- Uruchom wiersz poleceń;
- wpisz tam poniższe polecenia:
bootrec /fixmbr
w celu przywrócenia programu rozruchowego;
bootrec /fixboot
w celu przywrócenia sektora rozruchowego, jeśli został zmieniony.
Jeśli nie masz płyty z Windowsem, ale masz dostęp do obu systemów
Do przeprowadzenia tego zabiegu potrzebny będzie program EasyBCD, który należy zainstalować w systemie Windows.
- Uruchom system Windows.
- Zainstaluj program EasyBCD i uruchom go.
- Przejdź do zakładki BCD Deployment i zaznacz opcję przywracania programu rozruchowego systemu, który masz zainstalowany na dysku i kliknij przycisk Write MBR.
- W tym momencie możesz już sformatować bądź usunąć partycje z Linuksem.
Jeśli nie masz płyty z Windowsem i nie uruchamia się żaden system
Z pomocą przyjdzie nam płyta z systemem Parted Magic. Pobrany obraz należy albo nagrać na płytę, albo skopiować na pendrajw programem Unetbootin (najlepiej jest to zrobić najnowszą wersją, starsze nie robiły tego poprawnie), np. u znajomego. Obraz płyty Parted Magic zawiera nie tylko system operacyjny, na którym zainstalowany został program do partycjonowania dysku Gparted i kilka innych, ale również inne przydatne narzędzia jak, np. MHDD, czy Super Grub Disk i Super Grub Disk 2, które przydadzą się nam pośrednio właśnie do odzyskania dostępu do Windowsa.
Jeśli nagrałeś już obraz na płytę lub skopiowałeś go na pendrajwa, wykonaj następujące czynności:
- Przeprowadź rozruch z płyty.
- Gdy uruchomi się bootloader, przejdź do menu Extras.
- Uruchom Super Grub Disk 2.
- Wybierz opcję Detect any OS.
- Powinna się wyświetlić lista systemów wykrytych na dysku.
- Jeśli Super Grub Disk wykryje system Windows, uruchom go i jak powyżej, zainstaluj w systemie Windows program EasyBCD i przy jego pomocy naprawisz sektor rozruchowy, po tym zabiegu powineneś mieć dostęp do Windowsa.
Proces usunięcia Linuksa, a raczej pozbycia się linuksowego bootloadera nie jest skomplikowanym zabiegiem, przy użyciu wymienionych tutaj narzędzi można szybko i łatwo przywrócić dostęp do systemu Windows.