Intype – edytor na który czekałeś
18.02.2012 | aktual.: 19.02.2012 00:34
Intype to darmowy, niewielki, ale potężny edytor o wielu możliwościach. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że to lepszy Notepad++, ale nie chcę wywoływać kolejnej wojny edytorowej. Sam na co dzień używam wielu edytorów, no może poza Emacsem, bo jak to mówi znany dowcip: Emacs to świetny system operacyjny, szkoda tylko że nie ma dla niego dobrego edytora. ;-)
OK, a teraz poważnie. Moim skromnym zdaniem nie ma lepszego edytora dla programistów – bez względu na używany język programowania niż Komodo IDE. Ale do szybkich zmian w kodzie używam/-łem Vima bądź Notepada++. Ostatnio odkryłem Intype i właśnie jego zalety chciałbym Wam tutaj pokrótce opisać.
Słowem wstępu
Można powiedzieć, że Intype jest Windowsowym odpowiednikiem znakomitego edytora TextMate dla Mac OS. No, ale chyba nikt normalny nie będzie kupować Mac‑a specjalnie dla jednego edytora, prawda?! To co zaczerpnięto właśnie z TextMate, a co wyróżnia Intype pośród innych edytorów, to możliwość korzystania ze snippetów ([1] ), ale o tym szerzej za chwilę.
Zalety
Standardowe funkcje, które dostępne są również w innych edytorach:
- Kolorowanie składni dostępne dla ponad 20 języków, w tym: HTML, JavaScript, CSS, PHP, Ruby, Groovy, Rails, Python, Perl, Java i wielu innych.
- Otwieranie plików w kartach (tabs).
- Wyrażenia regularne podczas szukania oraz zastępowania.
- Bookmarki.
- Kodowanie: ANSI, UTF-8, UTF-16.
- Końce linii: Unix (LF), Windows (CR+LF), Mac (CR).
- Portable, czyli bez instalacji!
Funkcje ponadprzeciętne:
-> Code Snippets
Snippety, czyli wstawki kodu, to coś dzięki czemu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i co jest bardzo, ale to bardzo wygodne. W Intype wbudowano już całą masę snippetów, ale można też dodawać swoje własne ([2] ).
Wszystkie dostępne snippety znajdują się w menu "Bundles":
Dla danego języka, w którym akurat piszemy, snippety uzyskujemy naciskająć Ctrl+Spacja. Można też napisać słowo kluczowe i nacisnąć klawisz Tab. Dla przykładu, w HTML-u po napisaniu słowa "style" (bez znacznika otwierającego "<"), następnie naciskamy Tab, a Intype wygeneruje nam gotowy kod wraz z odpowiednim tagiem zamykającym. Albo, stworzenie tabelki to dosłownie trzy kroki: 1. Piszemy "table" + Tab 2. Piszemy "tr" + Tab 3. Piszemy "td" + Tab
I voila – mamy gotową tabelkę! Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak to dokładnie działa.
-> Zarządzenie projektem
Naciskamy Ctrl+F9 i do tak powstałego okienka wrzucamy katalog. Mamy wszystkie pliki "pod ręką" w formie drzewa.
-> Edycja kolumnowa
Niedoścignionym wzorem w tym przypadku jest edytor UltraEdit ([3] ), ale Intype też daje radę. Naciskamy Alt+Up lub Alt+Down.
-> Przenoszenie całych linii
Naciskamy Shift+Ctrl+Up lub Shift+Ctrl+Down i tym sposobem przenosimy całą linię w górę lub w dół.
-> Wsparcie dla reStructuredText
Pisanie dokumentacji reST w tym edytorze to czysta przyjemność. Poza tym niewiele jest edytorów ze wsparciem dla reStructuredText, a tutaj mamy to już wbudowane. Szkoda tylko, że nie ma kolorowania składni dla reST-a, ale może to wina gramatyki.
-> Minimalistyczny interfejs
Poznaj skróty klawiaturowe, naciśnij F11 i ciesz się minimalistycznym wyglądem, pozwalającym skupić się tylko i wyłącznie na kodzie.
Wady
- Brak zwijania kodu (folding).
- Tylko system Windows.
- Wersja Alpha.
Odnośniki
[0] Intype – strona główna / Intype – download [1] Snippet (en.wikipedia.org) [2] Intype snippets syntax (Intype Wiki) [3] Column mode in UltraEdit (www.ultraedit.com)
Uwaga!
Korzystanie z Intype może spowodować uzależnienie. Przed pobraniem skonsultuj się z farmaceutą lub swoim terapeutą. ;‑)
Enjoy!