Szyfrowany pendrive czyli krótki test Kingston DataTraveler Locker+ G3
06.05.2015 00:39
Kingston DataTraveler® Locker+ G3 to seria sprzetowo szyfrowanych pamięci pozwalająca na bezpieczne przechowywanie poufnych danych. Jako, że często zmieniam miejsce pracy a zawsze muszę mieć dostęp do dokumentacji technicznej czy potrzebnych narzędzi zaopatrzyłem się w model o pojemności 8 GB oznaczony jako DTLPG3/8GB.
Jest to elegancki pendrive w solidnej metalowej obudowie, posiada zatyczkę oraz uchwyt pozwalający na przypięcie go do smyczy. Po wtyczce można zorientować się, że urządzenie pracuje w standardzie USB 3.0. Na obudowie znajduje się również dioda LED świecąca delikatnym, niebieskim światłem. Urządzenie współpracuje z systemami operacyjnymi Windows oraz Mac OS X. Jak podaje producent - jego parametry techniczne to 80MB/s dla odczytu oraz 10MB/s dla zapisu przy użyciu portu USB 3.0.
Dostępna pamięć to tylko nieco pona 7 GB. Niewielka część miejsca zarezerwowana jest m.in. dla aplikacji do obsługi urządzenia. Do korzystania niezbędne są dwie kolejne wolne litery napędów.
Pierwsze uruchomienie powoduje włączenie się kreatora pozwalającego ustawić hasło, wskazówkę dotyczącą hasła, wybrać język aplikacji oraz wpisać dane kontaktowe ułatwiajace odnalezienie właściciela pendriva w przypadku zagubienia.
Po tej operacji każda włożenie pendriva do portu USB będzie powodowało pojawienie się okienka z monitem o wpisanie hasła:
10 krotne błędne wpisanie hasła powoduje sformatowanie się urządzenia. Wpisanie prawidłowego hasła spowoduje pojawienie się w systemie partycji z zaszyfrowanymi danymi. W zasobniku systemowym natomiast pojawia się ikonka aplikacji. Jej wyłączenie powoduje ukrycie partycji.
Wydajność
Testy w programie ATTO DISK Benchmark oraz HD Tune pokazały, że wydajność jest zbliżona do tego co deklaruje producent czyli 80 MB dla odczytu oraz 10 MB dla zapisu.
Testy przeprowadzono na komputerzez z interfejsem USB 3.0.
Za urządzenie w chwili obcnej wystarczy zapłacić nieco ponad 40 zł co jest ceną atrakcyjną jeśli wziąć pod uwagę wydajność, jakość wykonania, 5 letnia gwarancja i przede wszystkim sprzętowe szyfrowanie. Dodatkowo istnieje opcja wykonywania kopii zapasowych w chmurze (Google Drive, OneDrive (Microsoft), Amazon S3, Dropbox, Box) Jedyną wadą, którą mogę wytknąć urządzeniu jest jego stosunkowo mocne nagrzewanie się przy dłuższej pracy.