Monitor Samsung SyncMaster T27B750 - Pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenia z otrzymanego ultrabooka mieliście już okazje czytaj w tym wpisie: Ultrabook S‑NP530U3C-A04 - Pierwsze wrażenie. W takim razie przyszła pora na drugie z urządzenie jakim jest monitor SyncMaster T27B750, któego pełna nazwa to: S‑LT27B750EW-1. Co ciekawe przez pomyłkę pojawił się on wcześniej u djfoxera, tak więc zanim monitor wylądował na moim biurku zwiedził niemały kawałek polski. Wracając do głównego wątku już w drugiej połowie listopada wiedziałem jaki sprzęt oprócz wcześniej opisywanego ultrabooka będzie do mojej dyspozycji przez pół roku.
Czy to jeszcze monitor?
Przed odebraniem paczki z monitorem prześledziłem nieco specyfikację oraz design tego urządzenia. Po pierwsze wygląd bardzo mi się spodobał – co prawda zdjęcia nie odzwierciedlają faktycznego wyglądu, ale na żywo robi on jeszcze większe wrażenie. Po drugie miałem okazję korzystać już z większych monitorów, których przekątna wynosiła 22‑24 cale, w domu mam 19” co uważam za idealny rozmiar (nie musicie się ze mną zgadzać). Dlatego też miałem pewne obawy czy na takim kolosie da się wygodnie pracować – nie mówię tutaj o oglądaniu filmów, gdyż ta wielkość jest w miarę OK. Dlaczego w nagłówku zdałem pytanie czy to jeszcze monitor? Być może dlatego, iż pamiętam czasy gdzie telewizory miały przekątną niewiele ponad 21 cali. Co może być zaskoczeniem dla młodego pokolenia, które żyje w czasach tabletów.
Design
Po otwarciu pudełka (hmm a raczej pudła) naszym oczom ukazuje się naprawdę duży kawałek sprzętu. Kawał materiału, który został świetnie zaprojektowany, i jak już wcześniej wspomniałem mi oraz osobom, które ten monitor widziały bardzo się podobał. Co ciekawe kilka osób stwierdziło, że większość telewizorów ma gorszy wygląd niż omawiany monitor – trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić ;).
Tworzywa, z których zostało wykonane urządzenie stoją na wysokim poziomie. Stopa oraz tył urządzenia wykonany jest z białego tworzywa. Tył jest biały, natomiast biała podstawa pokryta jest dodatkowo przeźroczystym plastikiem. Takie połączenie materiałów sprawia że całość wygląda nie tylko na solidną konstrukcję ale również bardzo elegancką. Front monitora (głównie ramka wyświetlacza) pokryta jest czarnym lakierowanym tworzywem (które jak można się spodziewać bardzo dobrze eksponuje kurz oraz odciski palców). Bezpośrednio pod ekranem znajduje się kilka dotykowych przycisków: włączenie/wyłączenie, zmiana kanału, zmiana głośności, menu oraz źródło sygnału. Pod ekranem znajdują się również głośniki, w które został wyposażony monitor.
Użytkownik sprzętu ma możliwość zmiany kąta nachylenia monitora w pewnym zakresie, jednocześnie są to wszystkie możliwe do zmiany położenia urządzenia, które mogą nastąpić z jego konstrukcji. Nie można podnieść/obniżyć wysokości.
Wymiary
Monitor oraz podstawa tworzą jednolitą całość dlatego też wymiary nie będą podzielone na wymiary bez podstawy/wymiary z podstawą. Wysokość całej konstrukcji to 474mm, szerokość 636mm, głębokość wynosi 204mm, natomiast maksymalna głębokość (grubość) samego monitora to 31mm, w najcieńszym miejscu wynosi ona około 1cm. Będąc już przy wymiarach warto zaznaczyć, że przekątna ekranu wynosi 27 cali co w przeliczeniu da wynik 68 cm – jak na monitor to naprawdę sporo. Ekran jest panoramiczny o proporcjach 16 na 9.
Ekran
Rozdzielczość ekranu to1920x1080px czyli mamy kontakt z monitorem Full HD. Współczynnik kontrastu 1000:1 (statyczny), 5000000:1(dynamiczny). Jasność ekranu oscyluje w okolicy 300cd/m2. Ilość wyświetlanych kolorów wg specyfikacji producenta przekracza 16mln. Matryca monitora została wykonana w technologii TN – tutaj bez rewelacji (w stosunku do IPS), chociaż kąty widzenia są dobre, nawet po przekroczeniu 150 stopni obraz nie jest zniekształcony (kąt widzenia poziomy: 170 stopni, kąt widzenia pionowy: 160 stopni). Monitor wyposażono w matrycę TFT o podświetleniu LED. Sam ekran jest matowy co sprawia, że wygodnie się z niego korzysta, nawet, gdy do pomieszczenia pada dużo światła przez okno. Szybkość reakcji matrycy to 5ms (BTW). Czy dużo? Ciężko stwierdzić – o ile dobrze pamiętam to djLeo poruszał ten temat na HotZlocie.
Złącza
Ilość złącz w tym monitorze jest oszałamiająca. Fakt faktem, że część użytkowników nie będzie korzystała z wszystkich, ale lepiej jest ich mieć więcej niż mniej, a później bawić się dodatkowe przejściówki czy adaptery. Chociaż tutaj IMO nie obyło się bez wpadki. Prawy bok urządzenia to 2 porty USB, z czego jeden posiada dodatkowe zasilanie, np. na wypadek podłączenia dysku twardego via USB. Nad portami Universal Serial Bus znajduje się gniazdo CI (Common Interface) – czym jest taki moduł/gniazdo? Zainteresowanych odsyłam na wikipedie moduł CI.
Tył obudowy to prawdziwy kosmos – portów, złącz jest tutaj od groma. Do dyspozycji mamy:
- wejście VGA
- 2x HDMI
- mini-jack – wyście słuchawkowe
- mini-jack – wejście audio
- gniazdo USB – trapezowate – jak np. w drukarkach (nie mam pojęcia do czego służy)
- port LAN – aby podłączyć Internet do monitora
- złącza Component Video –wejście
- SCART
- optyczne wyjście audio
- wejście antenowe analogowe/cyfrowe
- gniazdo zasilania.
Niestety nie ma portu DVI, o w przypadku niektórych kart graficznych (niewyposażonych np. w wyjście HDMI) wymaga korzystania z przejściówki na VGA . No niestety tego mi tutaj brakuje. Sam korzystając ze starej karty graficznej nie miał bym możliwości podłączenia jej do tego monitora, gdyż była wyposażona jedynie w dwa wyjścia DVI. Tutaj mały minus.
Dodatkowa zawartość pudełka
Oprócz samego monitora pudełko zawiera szereg innych rzeczy. Zaczynając od najważniejszych:
- pilot oraz baterie
- kabel VGA-VGA
- kabel mikro-jack – mikro-jack
- kabel HDMI-MHL – do podłączenia np. komórki Samsunga
- ściereczka do monitora
- rdzeni ferrytowy
- małe ustrojstwo do opanowania plątaniny kabli
- płyta CD z instrukcją obsługi
- 3 różne opisy gwarancyjne
- biblia jak korzystać z tego monitora
- instrukcja korzystania z Intel WiDi
- kilka innych mniej istotnych ulotek
Samsung wyposażył monitor w kartę Wifi co sprawia, że z Internetem możemy łączyć się bezprzewodowo, bez konieczności ciągnięcia „kilometrów” skrętki.
Oczywiście jakby mogło być inaczej Samsung dostarczył przewód HDMI-MHL, ale zwykłego HDMI-HDMI już niestety nie spotkamy w opakowaniu. OK, rozumie, że taki kabel nie jest drogi i można go kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie z RTV/AGD, ale jednak lepsze bym miał wrażenie gdyby takowy znalazł się standardowo w pudełku.
A może t telewizor?
Monitor został wyposażony w tuner TV, zarówno analogowy jak i cyfrowy. Więc jeżeli mamy mały pokój, to niekoniecznie musimy kupować dwa urządzenia, gdyż monitor Samsunga zastąpi nam telewizor.
Podsumowanie
Jeżeli rozważasz zakup nowego monitora, oraz w przyszłości chcesz kupić również nieduży telewizor, to warto zastanowić się nad tym modelem, z tego względu, że w ramach jednego urządzenia mamy dwa, a tak naprawdę można powiedzieć, że trzy. Bo po podłączeniu myszki i klawiatury oraz przy dostępie do sieci możemy korzystać jak z prostego komputera służącego do przeglądania Internetu. Cena która oscyluje na poziomie 1800zł jest moim zdaniem uzasadniona, gdyż dostajemy dobrze skonstruowany monitor, telewizor i prawie komputer.