Xiaomi Redmi Note 3 to 5,5 cala dla każdego
11.03.2016 | aktual.: 12.03.2016 16:15
Xiaomi poza swoimi flagowymi modelami Mi, także posiada pokaźną flotę tańszych telefonów zwaną Redmi. Nie tak dawno przedstawiałem 5’’ Xiaomi Redmi 3, który w mojej kieszeni zamienił już wysłużonego Redmi 2. Teraz chciałbym Wam przybliżyć kolejny model. Będzie to Xiaomi Redmi Note 3, który miałem możliwość testowania dzięki życzliwości mojego przyjaciela. Aktualnie ta słuchawka dostępna jest w trzech kolorach szarym/srebrnym/złotym, z różną wielkością pamięci ram 3/2 GB i pamięcią flash 16/32 GB. Te detale mają uzasadnienie w swojej cenie, dla zainteresowanych odsyłam do sklepu Gearbest.com, gdzie owy egzemplarz został zakupiony. Xiaomi Redmi Note 3 na rynku pojawił się w listopadzie ubiegłego roku, więc swobodnie można o nim powiedzieć, że jest Świeżakiem. Telefon dostał metalową obudowę, większy akumulator, podwójną lamę błyskową LED oraz czytnik linii papilarnych – porównując go z poprzednią wersją Note 2.
Smartfon został zapakowany w biały kartonik z charakterystycznymi nadrukami dla Xiaomi, w którym dodatkowo znajdziemy ładowarkę 2A, kabel micro-USB, kilka ulotek i metalową „wykałaczkę” do otworzenia szufladki na SIMy.
Obudowa
Xiaomi Redmi Note 3 jest zgodny z charakterystycznym wyglądem trzeciej wersji linii Redmi. Obudowa wykonana jest w większości z metalu i matowego plastiku. Telefon posiada 5,5’’ ekran 1080p, zaś jego wymiary to 150 x 75 x 8,7mm i waży 164g, więc jest cięższy o 4g od swojego poprzednika, a zawdzięcza to metalowym pleckom.
Zgodnie z wytycznymi wszelkich trendów telefon z przodu poza ekranem posiada aparat 5 MP i kilka czujników. Pod nim znajdują się charakterystyczne dla Xiaomi guziki pojemnościowe, które w tym modelu są podświetlane.
Wracając jeszcze do ekranu warto wspomnieć, że producent nigdzie nie deklaruje wyposażenia telefony w szkło odpornego na zarysowania. Więc dla bezpieczeństwa lepiej wyposażyć się w naklejane szkło hartowane, które jest wszechobecnie dostępne. Na tyle Nota 3 znajdziemy 13 MP aparat działający w zespole z dwoma diodami LED. Czujnik biometryczny został umieszczony tuż poniżej tego zestawu. Znajduje się on na wygodnej wysokości, dzięki czemu swobodnie odblokujemy słuchawkę za pomocą palca wskazującego.
Rozwiązanie to jest już sprawdzone przez masę innych producentów i naprawdę zdaje egzamin. W dolnej części tylnej obudowy został umieszczony główny głośnik. Plastikowe elementy, o których wspomniałem, zostały użyte, w górnej i dolnej części obudowy. Takie zastosowanie jest nieuniknione, ponieważ w całości metalowa obudowa tłumiłaby sygnał. Na górnym pasku producent zdecydował się umieścić gniazdo mini-Jack, dodatkowy mikrofon do eliminacji zakłóceń i diodę IR. Zaś na dolnym znajdziemy mikrofon do rozmów i port micro-USB.
Klasycznie z prawej strony znalazły się guziki do sterowania głośnością i zablokowania/wyłączenia telefonu, a z drugiej szufladka na dwie karty SIM.
Ekran
Xiaomi Redmi Note 3 wyposażony jest w 5,5‑calowy ekran IPS o rozdzielczości FullHD (1080x1920), który posiada 401 ppi. Odwzorowanie kolorów jak dla mnie jest na zadowalającym poziomie, tak samo z zachowaniem czytelności pod różnymi kątami. Gorzej jest w słońcu, ponieważ ekran jest refleksyjny i ciężko jest go obsługiwać w takich warunkach. Jedyną możliwością w tym czasie jest zwiększenie podświetlenia na maksymalną wartość.
Jak pisałem we wstępie, szkoda, że producent nie informuje czy ekran jest pokryty szkłem odpornym na zarysowania.
Bateria
Akumulator o pojemności 4000mAh naprawdę daje radę. W tym miejscu należą się gratulacje dla firmy, że podjęła taką, a nie inną decyzję. Podczas normalnego użytkowania bateria swobodnie wystarczała na ~3 dni pracy - b.dobry wynik!
Zasięg GSM, rozmowy telefoniczne – łączność
Żeby nie zapomnieć czym i do czego został stworzony Xiaomi Redmi Note 3 warto nadmienić, że słuchawka nie ma żadnych problemów z zasięgiem. Nawet w trudno dostępnych miejscach „złapiemy” jedną, czy dwie „kreski”. Jakość rozmów jest perfekcyjna. Rozmówcę słychać jakby stał tuż obok ;) Note 3 obsługuje LTE dla każdego gniazda SIM, jednak nie w tym samym czasie. Jeśli przypiszemy, do któregoś gniazda opcję internetu to kolejne przełączy się w tryb GSM.
Reszta funkcji, za których pomocą możemy nawiązać kontakt ze światem to dwuzakresowy moduł Wi‑Fi 802.11 a/b/g/n/ac, i Bluetooth 4.1. Zaś jeśli zgubimy drogę do domu, to poratuje nas GPS, który działa bardzo dobrze. Jestem pełen podziwu, ponieważ, nigdy jeszcze nie spotkałem telefonu „napędzanego” procesorem Mediatek, w którym GPS nie był najsłabszym ogniwem. Tu jest inaczej. Widać, że Helio X10 (wykorzystany procesor) daję radę!
Soft
Każdy, kto kiedyś słyszał, o Xiaomi dobrze wie, że w ich produktach nie znajdziemy zwykłego Androida. Chiński producent instaluje swoją wersję systemu wraz z własną nakładką zwaną MIUI. Redmi Note 3 tuż po wyjęciu z pudełka posiada jego najnowszą siódmą wersję – zbudowaną na bazie Androida 5.1. Zmiany wprowadzane przez Xiaomi są bardzo głębokie i zastępują większość usług Google.
Dla przykładu w Chinach nie uraczymy aplikacji Google w żadnym telefonie z sygnowanym logiem Mi. Jednak europejczycy, także brani są pod uwagę i egzemplarz, który zwędrował w moje ręce, posiada preinstalowane googlwskie minimum, aby skorzystać z dobrodziejstw sklepu Google Play. Oczywiście nie mogłem sobie odpuścić przyjemności przeskanowania telefonu antywirusem i antymalwarem. O dziwo rezultat był negatywny (czyli nie znaleziono, żadnego syfu) – kolejny plus. Jeśli zamówimy wersję Nota 3 z 16 GB pamięci, to musimy odjąć około 6 GB dla samego systemu, w takim wypadku pozostaje nam ~11 GB, a to może już być za mało. Dlatego też producent daje nam wybór 2 wariantów pojemnościowych telefony 16 GB/32 GB.
Wracając do systemu, ten oryginalny od Xiaomi działa stabilnie, więc nie można powiedzieć na niego złego słowa. Dodatkowo posiada język polski – zupełnie inaczej niż Xiaomi Redmi 3, którego opisywałem miesiąc temu.
Ważną informacją dla domowych dłubaczy jest to, że Xiaomi zaczęło blokować bootloadery w swoich telefonach. Nie jest to ich wymysł, a chęć bycia kompatybilnym z Google CTS (Compatibility Test Suite). Już teraz firma zapewnia odpowiednie narzędzia do oficjalnego odblokowania, choć procedura jak na razie nie należy do prostych i czasami wynikają jakieś problemy. Na pewno więcej informacji na ten temat doczytacie na specjalistycznych stronach i forach.
Benchmarkowanie
Xiaomi Redmi Note 3 napędzany jest przez procesor MediaTek MT6795, bardziej znany jako Helio X10.
Jest to układ składający się z ośmiu rdzeni Cortex-A54 działających z częstotliwością do 2,0 GHz. Zaś za grafikę odpowiada PowerVR G6200 (Rogue) GPU, działające w towarzystwie 2 GB/3 GB pamięci RAM. GPU zacnie radzi sobie z wyświetlaniem obrazu (interfejsu) w rozdzielczości Full HD. Na dowód tego kilka zrzutów ekranów z popularnych benchmarków:
Na załączonych obrazkach widać, że Helio X10 jest dobrym kandydatem dla niedrogiego urządzenia, które poza swoją atrakcyjną ceną posiada niezwykłą moc obliczeniową.
Dioda IR
Tak jak w Xiaomi Redmi 3 w górnej części słuchawki znalazła się dioda IR, która dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu może posłużyć jako pilot zdalnego sterowania dla sprzętu RTV. Producent zapewnia własną aplikację MiRemote, jednak niedostępną od razu po wyciągnięciu z pudełka. Musimy ją sami doinstalować korzystając z plików apki dostępnych na forum en.miui.com.
Skaner linii papilarnych
Dzięki zamontowanemu czujnikowi biometrycznemu możemy w ułamek sekundy odblokowywać nasze urządzenie. Skaner zawsze jest włączony i działa nawet, kiedy ekran jest uśpiony.
Aparat
Ostatnio coraz częściej spotykam się z ludźmi, dla których kamerki w telefonie są ważniejsze niż sama funkcja dzwonienia. Dla mnie jest to oryginalne podejście, choć coraz bardziej powszechne. Myślę, że dla moich znajomych 13 MP aparat (z podwójną diodą LED) umieszczony z tyłu Xiaomi Redmi Note 3 mógłby się sprawdzić, ponieważ pstryka naprawdę ładne zdjęcia, a dodatkowo wykorzystuje detekcję fazową dla szybszego i dokładniejszego ustawienia ostrości.
Na dużym ekranie, niektóre zdjęcia posiadają średnią ilość szczegółów, ale za to poziom szumów jest na niskim poziomie. Balans bieli, odwzorowanie kolorów są na zadowalającym poziomie. Zawsze musimy pamiętać, że jest to telefon z aparatem nie na odwrót i to co prezentuje Note 3 powinno swobodnie wystarczyć.
Ostatnie słowa
Dla mnie Xiaomi Redmi Note 3 to bardzo udany model. Nie posiadający dużej ilości wad, a za to szereg zalet. Choć sam bym go nie wybrał, ponieważ jest dla mnie za duży, ale daję rękę sobie uciąć, że znajdzie rzeszę fanów.
Plusy
- obudowa wykonana na najwyższym poziomie i z dobrych materiałów
- przyzwoity wyświetlacz
- Android 5.1 z nakładką MIUI 7
- bardzo dobra żywotność baterii
- GPS działa :)
- zero malware
- polski język w preinstalowanym Romie
- silny procesor Helio X10
- zdjęcia aparatu są po prostu dobre
Minusy
- brak slotu na kartę SD
- brak informacji na temat odporności ekranu na zarysowania