Aktualizacja Huawei uniemożliwi rootowanie: to nie są smartfony dla kochających wolność

Rozmowy społeczności XDA Developers z przedstawicielami Huaweiskończyły się katastrofą. Chińska firma nie tylko nie zamierzaprzywrócić możliwości odblokowywania swoich nowych smartfonów.Zdecydowała się też na zneutralizowanie narzędzi pozwalającychna uzyskanie roota poprzez przymusową ich aktualizację. Innymisłowy – jeśli chcecie mieć realną kontrolę smartfonem, tosprzęt Huawei nie jest dla Was.

Aktualizacja Huawei uniemożliwi rootowanie: to nie są smartfony dla kochających wolność

Już w kwietniu tego roku Huawei usunęłoz Sieci narzędzie do generowania kodów odblokowującychbootloadery smartfonów marek Huawei i Honor. Przyciśnięta dościany oburzeniem internautów firma zagrała na czas i uruchomiłaformularz webowy, poprzez który można było sobie zamówić kododblokowujący, dostarczany rzekomo w ciągu 24 godzin.

Jednak w maju Huawei zrezygnowało i z tego. Formularz zostałzdjęty. W imię zapewnienia lepszych doświadczeń użytkownika iuniknięcia problemów związanych z flashowaniem ROM, zakończonoodblokowywanie nowych smartfonów. Stare można było odblokować wciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia.

Dwa miesiące już za nami, obecnie kodów do bootloaderówsmartfonów chińskiej firmy już nie odblokujemy. Jeśli nawet ktośwcześniej sobie smartfon Huawei odblokował, zarazem pozostającprzy oryginalnym firmware, to musi się przygotować, że wkrótcestraci możliwość uruchamiania na nim Magiska.

To bezplikowenarzędzie do rootowania Androida pozwala w niewykrywalny sposóbuzyskać pełną kontrolę nad smartfonem i zainstalować na nimmoduły pozwalające na liczne pożyteczne dodatkowe funkcje. JohnWu, twórca Magiska uzyskał informacje, że nowa aktualizacjaoprogramowania Huawei uniemożliwi uruchomienie tak zrootowanegosmartfonu.

I am informed that a new Huawei OTA will make installing Magisk unable to boot at all. At this point I might just simply ignore this brand even exists.

— John Wu (@topjohnwu) August 23, 2018Niektórzy użytkownicy już twierdzą, że taka decyzja ma czystopolityczne podłoże: popularne chińskie smartfony mają po prostuza zadanie szpiegować użytkowników z Europy i StanówZjednoczonych. W związku z tym konieczne jest zablokowanie wszelkichmodyfikacji, które by szpiegowanie mogły uniemożliwić.

Sądzimy jednak, że jest to zbyt paranoiczna interpretacja.Ostatecznie wymierzona w Huawei operacja szpiegowska NSA podkryptonimem Shotgiantnie przyniosła jakichkolwiek dowodów na to, by chińska firma miałajakieś podejrzane powiązania z Pekinem.

Naszym zdaniem chodzi po prostu o pieniądze. Huawei zdobyło takąpozycję na rynku, że już nie potrzebuje wsparcia zakochanych wOpen Source i wolności oprogramowania fanów Androida. Zapowiadanyhucznie program Honor Open Source, w ramach którego 10 tysięcyurządzeń miało być rozdanych deweloperom i testerom, zakończyłsię raczej skromnie. Podobno przekazano w jego ramach co najwyżej10% tego, co zapowiadano.

A skoro fani nie są już potrzebni, to czy nie lepiej skupić sięna „bezpieczeństwie” i „stabilności” pożądanych przezZwykłych Użytkowników, którzy na swoich smartfonach instalująFacebooka, Instagrama, Snapchata i Pokemon Go? Dla nich root nietylko jest zbyteczny, dla nich root jest wręcz szkodliwy,utrudniając, a nawet uniemożliwiając uruchamianie wieluodbierających wolność użytkownikowi aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)