Android O – pierwsze informacje o następcy Nougata
Jutro minie okrągły rok od premiery pierwszej testowej wersji Android Nougat. W kraju, w którym roczny interwał wymiany urządzeniem pozostaje myśleniem życzeniowym, przyzwyczailiśmy się, że wielu użytkowników może o jego zaletach i funkcjach najwyżej poczytać. Karawana idzie dalej – dziś dysponujemy pierwszymi informacjami o następcy Nougata, Androidzie O.
O funkcjach, jakie pojawią się w Androidzie O donosi serwis Venture Beat powołując się na anonimowe źródła. Nie ma oczywiście gwarancji ich wiarygodności, jak również tego, że Google wprowadzi te nowości już w kolejnym dużym wydaniu Androida. Przekonamy się o tym już w maju, podczas tegorocznej konferencji Google I/O.
Według źródeł Venture Beat, w Androidzie O Google postawi na dalszą integrację systemu z asystentem i inteligentnymi podpowiedziami. Liczne funkcje będą stanowiły rozwinięcie wyszukiwania kontekstowego w oparciu o treść widoczną w danym momencie na ekranie. Google chce systematycznie zwiększać możliwości algorytmów rozpoznających wyświetlane treści.
Dzięki temu system natywnie ma rozpoznawać w wiadomościach na przykład adresy i umożliwiać otworzenie ich w Mapach Google, podobnie jak ma to dziś miejsce z numerami telefonu. Będzie to miało wpływ także na funkcje, która dziś stanowi jeden z największych mankamentów Androida, czyli kopiowanie i wklejanie treści.
Przykładowym scenariuszem jest sytuacja, kiedy użytkownik zostaje w komunikatorze czy SMS-ie zapytany o miejsce spotkania. Odbiorca wiadomości sprawdza lokalizację np. w wyszukiwarce, a następnie – po powrocie do okna rozmowy i rozpoczęciu odpowiedzi – otrzyma automatycznie sugestię wklejenia wyszukanego wcześniej miejsca. Nie jest jednak jasne, czy funkcja ta pojawi się w samym Androidzie, czy też w klawiaturze Gboard.
W Androdzie O mają się także pojawić nowe metody obsługi za pomocą gestów. Wykorzystany zostanie mechanizm, który dziś dostępny jest na przykład w Z Launcherze Nokii. Po narysowaniu litery na ekranie, użytkownik zobaczy propozycje aplikacji czy akcji, których nazwa rozpoczyna się od wprowadzonego znaku.