Android Studio 3.0 z Instant Apps w projektach i Kotlinem

Programujący na Androida dostali nie lada prezent – Androida 8.1 Oreo beta i zupełnie nową wersję środowiska programistycznego Android Studio 3.0.

Android Studio 3.0 z Instant Apps w projektach i Kotlinem

26.10.2017 00:57

Android Studio 3.0 zostało zapowiedziane podczas tegorocznej konferencji Google I/O. Najważniejszą zmianą, jaką przynosi, jest obsługa języka Kotlin. Według Google'a ma on być jednocześnie ekspresyjny i spójny, przy zachowaniu interoperacyjności z innymi językami i środowiskami używanymi na Androidzie. Korzystanie z Kotlina jest zupełnie opcjonalne, ale jest on już oficjalnie gotowy do stosowania w aplikacjach dostępnych w Google Play. W IDE zaś można liczyć na autouzupełnianie, formatowanie składni oraz automatyczną konwersję plików z Javy do Kotlina. Można też skorzystać z kreatora przy tworzeniu projektu.

Obraz

Obsługa Javy nie została potraktowana po macoszemu. Android Studio 3.0 przynosi poprawioną obsługę Javy 8 przez zmigrowane narzędzia, korzystające z javac. „Pod maską” znajdziemy IntelliJ 2017.1, a więc refaktoring języka Java 8, podpowiedzi parametrów, kolorowanie semantyczne czy łatwą obsługę breakpointów, które można po prostu przeciągać. By przyspieszyć proces aktualizacji Android Studio 3.0 nie korzysta już z Android SDK Managera. Jego miejsce zajmuje repozytorium Maven.

Obraz

Nie zabrakło ułatwień w dziedzinie Instant Apps, które trafiają już do Google Play. Przy tworzeniu projektu można skorzystać między innymi z kreatora, który doda Instant App do projektu. Dzięki temu nie trzeba będzie dublować wielu czynności, a więc oszczędzać cenny czas. Warto też wspomnieć o kreatorach i szablonach projektów dla platformy Android Things oraz obecności Google Play w obrazach systemu Android Oreo dla emulatora, co daje szersze możliwości testowania aplikacji z usługami Google'a. Ponadto emulator obsługuje już OpenGL ES 3.0 na obrazach z Oreo.

Obraz
Obraz

Nie sposób przejść obojętnie obok nowych narzędzi do debugowania i profilowania aplikacji. Android Studio 3.0 pozwala na debugowanie dostarczonego APK, co przyda się piszącym aplikacje w C++ i innym IDE, ale chcących skorzystać z Android Studio do testowania. Do profilowania dostarczone zostały zupełnie nowe narzędzia, pozwalające w czasie rzeczywistym kontrolować aktywność procesora, pamięci i sieci, gdy aplikacja działa w emulatorze lub na fizycznym urządzeniu. Na wykresach są oczywiście oznaczone istotne zdarzenia.

Android Studio 3.0 znajdziecie w naszej bazie programów dla Windowsa i macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)