Apple w końcu może przejąć Shazama. Komisja Europejska nie widzi zagrożenia monopolem

Pod koniec ubiegłego roku Apple podjął odpowiednie działania i oficjalnie ogłosił światu, że kupuje aplikację Shazam, popularną metodę na rozpoznawanie nieznanych utworów granych na przykład w radiu. I choć wszystko wskazywało na to, że transakcja jest już dopięta na ostatni guzik i umowy zostały podpisane, to jednak w ostatniej chwili cały proces został wstrzymany. Do gry wkroczyła Komisja Europejska, która postanowiła dokładniej zbadać sprawę i wyrazić swoją opinię, czy aby na pewno tego typu przejęcie nie zagrozi rynkowi muzycznemu, a przynajmniej temu związanemu z usługami strumieniowania piosenek. Odpowiedź pojawia się dopiero teraz.

Właścielem Shazama wkrótce może się stać Apple (depositphotos)
Właścielem Shazama wkrótce może się stać Apple (depositphotos)
Oskar Ziomek

Jak informuje Reuters, Komisja Europejska ostatecznie poinformowała, że po zbadaniu sprawy nie widzi zagrożenia w opisywanym przejęciu i nie ma nic przeciwko, by transakcja mogła wreszcie dojść do skutku. Obawy dotyczyły późniejszych losów konkurencyjnych aplikacji, takich jak Deezer czy Spotify, co docelowo mogłoby prowadzić do monopolu Apple ze swoją aplikacją iTunes czy usługą Apple Music. Samo kupno aplikacji to jedno, ale jak wiadomo transakcja wiąże się także z przejęciem danych, które dotychczas Shazam gromadził o użytkownikach i samej muzyce. Ostatecznie jednak zagrożenia nie dostrzeżono, a dzięki termu Apple może dokończyć swoje plany i przejąć brytyjską aplikację do rozpoznawania muzyki.

Stanowisko Komisji Europejskiej przekazała sama Margrethe Vestager: Po dogłębnej analizie danych użytkowników i muzyki Shazama stwierdziliśmy, że ich przejęcie przez Apple nie zmniejszyłoby konkurencji na rynku strumieniowej transmisji muzyki cyfrowej. Dane mają kluczowe znaczenie dla gospodarki cyfrowej. Musimy zatem dokładnie analizować transakcje, które prowadzą do nabycia ważnych zestawów danych, w tym danych potencjalnie wrażliwych pod względem handlowym – poinformowała w oświadczeniu.

Na tę chwilę nie wiadomo, jakie konsekwencje dla użytkowników Androida będzie niosło przejęcie Shazama przez Apple. Według jednej z teorii aplikacja może docelowo zniknąć ze Sklepu Play i zostać zintegrowana z usługą Apple Music, która jednak jest dostępna również dla użytkowników Androida. Jak na razie nie ma również oficjalnej informacji o tym, na jaką kwotę opiewa transakcja, choć według niepotwierdzonych informacji jeszcze z ubiegłego roku, kupno Shazama może kosztować Apple około 400 milionów dolarów.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)