Cash trapping coraz powszechniejszy, uważajcie podczas korzystania z bankomatów
Dobrze znaną metodą okradania użytkowników kart płatniczych przy wypłaceniu pieniędzy z bankomatów jest skimming, w którym złodzieje wykorzystując zamaskowany skaner próbują przejąć dane dotyczące kart ofiar, a potem korzystając z nich sami wypłacić gotówkę. Na popularności zyskuje dziś jednak inna metoda – cash trapping, przed którą ustrzec się jest trudniej.
11.10.2016 | aktual.: 13.10.2016 12:37
Cash trapping nie jest nowością, metoda wykorzystywana jest przez przestępców w Europie od dłuższego czasu. Jednak ten sposób zdobywania gotówki staje się coraz powszechniejszy także i u nas. W celu wykradzenia pieniędzy, przestępca montuje nakładkę powodującą, że banknoty nie wydostają się na zewnątrz bankomatu. Nakładka umieszczana jest w miejscu, w którym odbieramy wypłacone pieniądze. Często posiada ona taśmę obustronnie klejącą, która służy do przechwycenia i zatrzymana pieniędzy.
Jeśli zdecydowaliśmy dokonać wypłaty, to wygląda to jakby bankomat był uszkodzony. Klient często więc odchodzi przekonany wyłącznie o uszkodzonym bankomacie, nie jest świadomy, że stał się ofiarą ataku. Jednak gotówka została zatrzymana po drodze, a bank obciążył konto, bo był przekonany o pozytywnym przebiegu transakcji.
Przestępca może potem dość łatwo przejąć pieniądze, które utknęły w bankomacie. Niestety, jak wspomnieliśmy na początku – wykrycie cash trappingu jest trudniejsze. W przypadku skimmingu można dostrzec zastosowane dodatkowe nakładki, które służą do zdobycia informacji o karcie. Natomiast w przypadku cash trappingu nakładka zainstalowana jest w miejscu wydostawania się banknotów. |
Признаки cash trapping
Przeciętny klient jej nie dostrzeże, całość sprawia wrażenie jakby nie zaszły żadne zmiany. Co gorsza, jeśli już padniemy ofiarą takiego ataku, to jego udowodnienie może być trudne. W końcu według danych banku, pobraliśmy gotówkę, a cała transakcja przebiegła pozytywnie.
Większe bezpieczeństwo klientom mogą zapewnić firmy odpowiedzialne za bankomaty. Istnieją już bowiem mechanizmy, które utrudniają tego typu atak. Wymaga to jednak interwencji serwisu i sprzętowej aktualizacji. W związku z tym, najczęściej w celu zapewnienia bezpieczeństwa stosuje się tylko monitoring wizyjny. Oczywiście my sami musimy uważać i jeśli slot, przez który wydawane są banknoty wzbudza podejrzenia, powinniśmy zrezygnować z danego bankomatu.