Ciemny Eksplorator plików w Windows 10 gotowy do wydania – trafi do systemu tej jesieni

Długo wyczekiwany ciemny motyw Eksploratora plików w Windowsie 10, który od dłuższego czasu rodzi się w bólach, został w końcu dopracowany na tyle, by można było ogłosić jego gotowość do wydania. Microsoft udostępnił nową kompilację systemu dla Insiderów (mowa o Buildzie oznaczonym numerem 17733) i ogłosił, że dostępny w nim ciemny Ekslorator jest już ukończony na tyle, że własnie w takiej formie będzie dostępny w kompilacji Redstone 5 – kolejnej dużej aktualizacji Windowsa 10, której premiera w stabilnej wersji spodziewana jest jeszcze tej jesieni.

Ciemny Eksplorator plików w Windows 10 gotowy do wydania – trafi do systemu tej jesieni
Oskar Ziomek

Ciemny motyw Eksploratora to, obok obsługi na kartach, jedna z dłużej wyczekiwanych zmian w systemie w ostatnim czasie. Interfejs Eksploratora nie został w końcu wyraźnie odświeżony już od dawna i wiele elementów jego obsługi pamięta czasy dużo starszych wersji Windowsa. Zmiana w zakresie kolorystyki wydaje się więc stosunkowo niewielka, a jednak powinna umożliwić lepsze dopasowanie często wykorzystywanego Eksploratora do pozostałych elementów interfejsu Windowsa 10. W wielu miejscach panują tu ciemne kolory (pasek zadań, Centrum Akcji), a z jasnego interfejsu można zrezygnować także w przypadku widoku ustawień czy aplikacji UWP.

Ciemny motyw Eksploratora plików trafi do stabilnego Windowsa 10 jesienią.
Ciemny motyw Eksploratora plików trafi do stabilnego Windowsa 10 jesienią.

Warto zwrócić uwagę, że zmiany dotyczą wyłącznie kolorystyki. Układ Eksploratora i jego możliwości pozostają bez zmian. W gruncie rzeczy może być więc zastanawiające, dlaczego implementacja tego rozwiązania trwała tak długo. Nadal aktualny pozostaje natomiast temat ogólnej stylistyki przeglądarki plików w Windowsie. Niedawno zwrócono uwagę, iż nie ma ona żadnego związku z wzornictwem Fluent, które dzielnie implementowane jest przez Microsoft w kolejnych aplikacjach systemowych. Stosunkowo niedawno rozszerzono je nawet o Acrylic – specyficzne podświetlenie krawędzi dynamicznie zmieniające się wraz z poruszającym się kursorem myszy po różnych elementach interfejsu.

W sieci nie brakuje tymczasem graficznych projektów, które pokazują, że Eksplorator można by wymyślić na nowo, przynajmniej pod kątem interfejsu. Rodzi to oczywiście wiele wątpliwości związanych z funkcjonalnością, jednak od strony wizualnej całość z pewnością lepiej łączyłaby się z resztą zabiegów estetycznych znanych z Windowsa 10. Jeden z takich projektów opisywaliśmy w ubiegłym miesiącu. Wiele osób uznało go za wizualnie dużo ciekawszy od propozycji oferowanej przez Microsoft.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (76)