DIY Ultra Portable Raspberry Pi Laptop. Minilaptop z japońskim wzorem
Można kupić minilaptop jak GPD WIN i cieszyć się od razu miniaturowym sprzętem. Ale to nic w porównaniu z przygodą, jaką jest projekt własnego urządzenia tego typu. DIY Ultra Portable Raspberry Pi Laptop został wykonany własnoręcznie w domu.
26.08.2019 | aktual.: 26.08.2019 22:11
Jak wspomina serwis liliputing, laptop został stworzony w oparciu o elementy z drukarki 3D i gotowe komponenty. Nie są to jakieś kosmiczne podzespoły, bo projektu zaprzęgnięto poprzednią edycję maliny, czyli Raspberry Pi 3 Model B. Serce laptopa to koszt w okolicach nieco ponad 150 złotych według cen z polskiego popularnego serwisu.
Raspberry Pi 3 Model B i garść elektroniki
Poza tym ekran 3,5” (nie był dotykowy), bateria 5000 mAh wyjęta z powerbanku, niewielka bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touchpadem (dedykowana głównie pod smart TV, ważne aby nie była na Bluetooth , tylko z odbiornikiem USB, od razu gotowa do działania) i nieco mniejszych części (porty USB, karta microSD) oraz materiał eksploatacyjne do drukarki 3D, klej, kable.
DIY Ultra Portable Raspberry Pi Laptop
Komputer pracuje pod kontrolą specjalnej edycji Linuxa przeznaczonej na malinę, czyli Raspbian, ale nie to go wyróżnia. Dante Roumega nie poprzestał na zrobieniu po prostu zwykłego małego laptopa na Raspberry Pi. Często domowe projekty tego typu nie są mocno estetyczne, lub nawet jeśli nie wyglądają chałupniczo, to i tak odznaczają się prostą jednokolorową obudową. Tutaj mamy japoński kwiatowy wzór na białym tle.
Domowe wykonanie, ciekawy design z japońskim wzorem
Co prawda Dante poprosił o pomoc kogoś ze znajomych z zacięciem plastycznym, więc to nie w pełni jego własnoręczna praca, ale mowa wyłącznie o ostatnich szlifach wizualnych. Reszta jak projektowanie, wykonanie części w drukarce 3D, łącznie elementów i wykorzystanie tylko części podzespołów z zastosowanych urządzeń (tj. klawiatury i powerbanku) oraz konfiguracja oprogramowania jest już pracą wyłącznie jednej osoby.
Autor urządzenia opisał cały proces włączając w to pliki dla drukarki 3D czy zmiany w konfiguracji Raspbiana. Kompendium umieścił w serwisie hackster.io na swoim profilu BuildIt. To nie jedyne własnoręcznie skonstruowane urządzenia przez Dantego Roumegę. Inne można zobaczyć na jego profilu we wspominanym serwisie czy na kanale YouTube.
Cóż, coraz więcej majsterkowiczów idzie na około i zamiast kupić w pełni gotowe rozwiązanie tworzy własne projekty, niekoniecznie tylko minilaptopy podobne do założeń np. GPD Pocket 2 Max czy (z nakierowaniem na gry) Smach Z. Jakiś czas temu pisaliśmy też chociażby o projekcie miniaturowej konsoli przenośnej ThnikTiny wzorowanej swoim designem na serii TnikPad od IBM/Lenovo.