Denuvo chroniło grę Total War: Warhammer 2 tylko przez kilka godzin
Twórcy DRM prowadzą walkę z piratami, wciąż ponosząc porażki, a kolejnymi próbami pokonania złodziei, szkodzą przede wszystkim osobom sięgającym po oryginalne kopie. Dotyczy to także branży gier, w której pojawiło się zabezpieczenie Denuvo mające skończyć z piractwem. Cel nie został oczywiście zrealizowany, oryginalne kopie gier działają gorzej, a kolejna produkcja została właśnie złamana.
29.09.2017 14:39
Tym razem crackerzy nie potrzebowali 5 dni, jak w przypadku Resident Evil 7. Zrobili to nawet znacznie szybciej niż ich koledzy, którzy złamali Syberię w 3 dni. Zabezpieczenia Total War: Warhammer 2 nie wytrzymały nawet doby. Denuvo, które miało w założeniach nie zostać nigdy złamane, padło tym razem po zaledwie kilku godzinach.
Warto jednak pamiętać, że początkowo nowe DRM skutecznie opierało się próbom ataku, ale gdy pierwsza gra została złamana, a crackerzy poznali mechanizmy stojące za Denuvo, pokonanie zabezpieczeń kolejnych tytułów stało się kwestią czasu. Denuvo wytrzymujące coraz krócej, zaczęto uważać za zbędne zabezpieczenie, szkodzące głównie graczom niż piratom. Okazywało się bowiem, że gry pozbawione tego DRM mają mniejsze wymagania. Tak, to piraci więc cieszyli się większą płynnością gier.
Złamanie Total War: Warhammer 2 w zaledwie kilka godzin to porażka Denuvo, z którym najwyższy czas się pożegnać. Stosowanie narzędzia, które nie spełniają postawionych mu zadań, nie ma przecież żadnego sensu. Rekord kilku godzin należy do grupy STEAMPUNKS, znanej już w Internecie ze swoich umiejętności w łamaniu zabezpieczeń gier.
Twórcy Denuvo powinni ulepszyć zabezpieczenie, tak by zapewniało producentom gier odporność na próby złamania, przynajmniej przez kilka tygodni od premiery, a przy tym nie szkodziło osobom sięgającym po oryginalne wersje. Jeśli jednak walka z piratami ma wyglądać tak jak teraz, to czas pomyśleć o wycofaniu tego DRM. Co ciekawe, dyrektor marketingu Denuvo Software Solutions w jednym z wywiadów stwierdził, że jakiekolwiek zabezpieczenia są lepsze niż ich całkowity brak.