FBI ostrzega przed nowym atakiem. Hakerzy przejmują dostęp do alarmów domowych

FBI zwraca uwagę, że wykradzione dane uwierzytelniające, np. loginy i hasła do kont e-mail, mogą być wykorzystywane do przechwytywanie dostępów do alarmów domowych. Federalni jako przykład podają urządzenia typu Ring. Jest kilka scenariuszy, które wykorzystują hakerzy.

fot. Pexels
fot. Pexels
Arkadiusz Stando

04.01.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:42

Przypadek opisywany przez FBI określa się mianem "swattingu". To bardzo przykry i niekiedy kończący się tragedią internetowy żart. Sytuacja wygląda następująco: żartowniś dzwoni na policję i informuje o zagrożeniu czyjegoś życia i niebezpiecznym napastniku. Podaje adres ofiary swojego żartu. Policja musi przyjąć takie zgłoszenie. Po kilkunastu minutach w domu/mieszkaniu zjawia się specjalna jednostka policji zwana też SWAT.

Producenci inteligentnych systemów bezpieczeństwa zauważyli, że ich urządzenia są wykorzystywane do wysyłania tego typu fałszywych zgłoszeń policji. Sprawie przyjrzało się FBI i według ich ustaleń, w każdym z tego typu przypadków do systemu alarmowego włamano się poprzez wykorzystanie loginów i haseł, które trafiły do sieci w wyniku wcześniejszych wycieków danych.

Użytkownicy "smart zabezpieczeń" zarejestrowali swoje urządzenia na taki sam adres e-mail i hasło, których korzystali w innych serwisach. Pamiętajcie, aby nie popełniać tego typu błędów i w razie wycieku danych z jakiegokolwiek portalu zmienić loginy i hasła do wszystkich innych kont, w których mogliście posiadać takie same dane uwierzytelniające.

Nie tylko swatting – "haker" może okazać się zwykłym przestępcą i okraść ofiarę

Żarty żartami, ale dostęp do takich urządzeń jak alarm domowy, kamera czy czujnik ruchu nie brzmi zabawnie. Cyberprzestępca posiadający dostęp do takich urządzeń może z łatwością dokonać kradzieży i nie zostawić po sobie żadnych śladów. A jak widać, część użytkowników inteligentnych urządzeń jest nieświadoma, że hasła należy od czasu do czasu zmieniać.

FBI zwraca także uwagę, aby korzystać z  uwierzytelniania dwuskładnikowego dla swoich kont online oraz na wszystkich urządzeniach dostępnych za pośrednictwem połączenia internetowego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że przestępca uzyska do nich dostęp. Z kolei jeżeli macie problem z zapamiętaniem zróżnicowanych haseł, warto skorzystać z menedżerów haseł.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)