Facebook wciąż traci. Coraz więcej osób usuwa aplikację ze smartfonów

Masowa emigracja młodych ludzi z Facebooka wciąż trwa, ale nie tylko im platforma społecznościowa wydaje się nieodpowiednia. Za nimi podążają też starsi użytkownicy.

Facebook wciąż traci. Coraz więcej osób usuwa aplikację ze smartfonów

Liczby potwierdzające ten stan rzeczy przedstawiła firma Pew Research Center, która zbadała amerykańskich użytkowników w różnym wieku w pierwszych tygodniach czerwca tego roku. Wśród 18-latków w ciągu ubiegłego roku aż 42% zrobiło sobie przerwę od Facebooka, która trwała kilka tygodni albo dłużej. Jeden na czterech ankietowanych usunął aplikację mobilną Facebooka ze swojego smartfonu.

Podobny trend widać w innych grupach wiekowych. Aplikację usunęło 44% ankietowanych w wieku między 18 i 29 lat, 20% osób między 50 i 64 rokiem życia oraz 12% osób w wieku powyżej 65 lat. Znamienne jest też, że w ciągu ostatniego roku połowa użytkowników zmieniła swoje ustawienia prywatności. To dobry znak i dowód na to, że ułatwienia wprowadzone na Facebooku mają sens, a użytkownicy w końcu się tematem zainteresowali.

Obraz

Wspomniane badanie było przeprowadzone w czasie, kiedy wciąż żywy był skandal wokół firmy Cambridge Analytica i tego, jak bardzo Facebook nie szanuje prywatności użytkowników. Przez kilka miesięcy media informowały o wyciekach danych, dezinformacji, manipulacjach przy wyborach i wątpliwej jakości moderacji. Na pewno te wydarzenia przyczyniły się do porzucania Facebooka i zostawiły niesmak, a końca wciąż nie widać. Dziś Sheryl Sandberg, COO Facebooka, zeznaje przed Kongresem w sprawie wykorzystania Facebooka przez autokratyczne rządy przeciwko obywatelom i Stanom Zjednoczonym.

Choć Facebook jest dziś także narzędziem politycznym, nie widać zależności między poglądami i usunięciem aplikacji w ciągu minionego roku.

W Polsce także widzimy ten trend, choć proporcje mogą się nieco różnić. W lipcu mogliśmy przyjrzeć się wynikom badania polskich użytkowników Facebooka. Podczas gdy osoby koło czterdziestki i starsze w końcu przekonały się do Facebooka i zakładają tam konta, młodzież ucieka. W ciągu roku Facebook w Polsce stracił aż 18 proc. użytkowników w grupie 13-17 lat (około 300 tys. osób). Nie ma jednak powodu by przypuszczać, że wśród starszych Polaków także nie nastanie moda na „przerwy”, kasowanie aplikacji albo usuwanie kont. Ostatnio znów wrócił temat nieuczciwej moderacji na Facebooku i innych platformach społecznościowych, co może przekonać kolejne osoby, że nie warto tracić na nie zdrowia.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (102)