Firefox z izolowanymi kontenerami, choć na razie tylko w Test Pilot
Nowość pojawiła się w Test Pilot – programie testów nowych funkcji Firefoksa. Ma to swoje zalety i wady. Z jednej strony każdy może testować opisywane przez nas wcześniej kontenery, które zapowiadają się na jedną z najciekawszych funkcji Firefoksa. Z drugiej jednak, umieszczenie jej w programie Test Pilot nie zwiastuje szybkiej implementacji w stabilnym wydaniu.
Po raz pierwszy kontenery zaprezentowano w czerwcu w kanale Nigthly. Pomysłowa funkcja pozwala na izolowanie pamięci podręcznej i ciasteczek, dzięki czemu użytkownik może korzystać z wielu kont np. w serwisach społecznościowych w jednej przeglądarce. Mozilla przygotowała nawet kontenery tematyczne: odizolowane mogły być konta prywatne służbowe, ponadto można je wykorzystywać jako dodatkowe zabezpieczenie podczas robienia zakupów i korzystania usług bankowych.
Przełączanie się pomiędzy kontenerami możliwe jest między innymi z poziomu menu Plik. Największą zaletą tego mechanizmu jest możliwość uruchamiania kontenerów w kolejnych kartach. W rezultacie w jednym oknie przeglądarki można swobodnie, na oddzielnych kartach, zalogować się np. do służbowego i prywatnego konta pocztowego w jednej usłudze, czy różnych kont w jednym serwisie społecznościowym. Odpowiednie oznaczenie, które ułatwia orientacje, znajduje się po prawej stronie pola adresu.
Rozszerzenie Containers mogą już testować uczestnicy programu Test Pilot. Od czasu premiery w kanale Nigthly, doczekało się ono pewnych usprawnień. Tworzyć można na przykład własne kontenery, którym przyporządkować można nazwę, kolor oraz ikonę. Informacje o karcie uruchomionej w kontenerze zobaczymy nie tylko w polu adresu, ale także w formie kolorowej etykiety na pasku kart.
Odtąd wszystko zależy od użytkowników. Jeżeli bowiem kontenery nie zyskają popularności, to nie ma co liczyć na ich pojawienie się w stabilnym Firefoksie. Ponadto, niezależnie od ewentualnego entuzjazmu społeczności, Mozilla jak dotąd nie może poszczycić się sprawnymi pracami nad implementacją funkcji z Test Pilot.