Google Assistant po polsku jeszcze w tym roku? Studzimy entuzjazm
Urządzenia dostarczające zaawansowanych asystentów skrupulatnie omijają Polskę – głównie z powodu braku polskiej wersji językowej nie przyjęła się nad Wisłą Siri czy Alexa, niedostępna jest Cortana. Nie inaczej było z Asystentem Google – początkowo pojawił się on na niedostępnych w oficjalnej dystrybucji w Polsce smatfonach Pixel, później także na głośnikach Home. Kolejną przeszkodą było to, co podczas korzystania z asystentów doskwierać może najbardziej – brak możliwości porozmawiania w rodzimym języku.
Wygląda jednak na to, że Google wybije się przed szereg i jako pierwsze przygotuje polską wersję językową swojej usługi, Asystenta Google. Takie informacje oficjalnie przekazało Google podczas konferencji Google Digital News Initiative. Slajd opublikowała na Twitterze Beata Biel z TVN24, niezależnie potwierdził informację także Vadim Makarenko pracujący dla BIQData. Warto jednak zwrócić uwagę, że w osadzonym niżej tweecie mowa o dostępności w Polsce, zaś polskie serwisy tematyczne i blogi wzięły te informacje jako pewnik tłumaczenia usługi na polski. Czy słusznie?
Google Assistant planowany na Polskę w tym roku. pic.twitter.com/gaKG9lD5LP
— Beata Biel (@beatabiel) 15 lutego 2018Na slajdzie zaprezentowano mapę Europy, na której zaznaczone zostały kraje, gdzie Asystent już jest dostępny lub będzie jeszcze w tym roku. Widnieje tutaj także Polska. Niestety, należy ostudzić entuzjazm. Google nie przekazało bowiem, żadnych dodatkowych informacji np. zakresu usług, jakie integrował będzie Asystent Google. Największe wątpliwości budzi jednak użyte w prezentacji słowo locale, które oznaczać może jedynie dostępność Asystenta Google, nie zaś dostępność w języku polskim.
Sugerują to wykresy prezentujące, jak rośnie Asystent, widoczne po lewej stronie mapy. Tam, niezależnie od locals, widoczne jest także oddzielnie countries (kraje) oraz... languages (języki). Nie ma wątpliwości, że korporacyjne standardy Google nie dopuszczają rozbieżności, w których lokalizacje na moment oznaczałoby języki i na odwrót. W naszej ocenie, Asystent Google może powtórzyć historię z debiutu Netfliksa – zdjęte zostaną geoblokady, usługa będzie dostępna w Polsce, jednak polski użytkownik nadal nie będzie mógł korzystać z usługi w rodzimym języku. Obyśmy się mylili...