Google skleja swoje systemy, wiele aplikacji Androida może już działać jednocześnie

Androidowe aplikacje działają tylko wtedy, gdy są aktywne.Oczywiście, pewne ich funkcje, takie jak powiadomienia czyodtwarzanie mediów, mogą działać w tle, jednak całościowoaplikacja zostaje zatrzymana, gdy znajdzie się w tle. Na smartfonachma to sens, większość ich użytkowników korzysta tylko z jednejaktywnej aplikacji jednocześnie. Gdy jednak androidowe aplikacjeuruchomione zostają na chromebooku, sytuacja wygląda zgołainaczej. Nie chcemy, by desktopowe aplikacje nagle nam zasypiały.Dlatego mechanizm Parallel Task, który Google właśnie wprowadza dotestowych wersji Chrome OS-a jest tak ważną sprawą – aplikacjemobilne zaczynają się zachowywać tak, jak tego mogą oczekiwaćosoby przyzwyczajone do Windowsa czy macOS-a.

Google skleja swoje systemy, wiele aplikacji Androida może już działać jednocześnie

Aplikacje webowe nie spełniły pokładanych w nich nadziei.Chrome OS w coraz większym stopniu staje się środowiskiem douruchamiania przeglądarki Chrome – oraz androidowych aplikacji,instalowanych prosto ze sklepu Play. Praktycznie wszystkie modelechromebooków dostępne obecnie wAmazon.de oferują tę funkcję, aktywną od ChromeOS-a 53.

Integracja mobilnych aplikacji z pulpitem Chrome OS-a pozostawiajednak do tej pory sporo do życzenia. Od środka mamy do czynienia zlinuksowym kontenerem LXC, uruchamiającym niezależną instancjęAndroida, oddzieloną od systemu-gospodarza mechanizmem Linuxnamespaces – i działa to bardzo dobrze, z pełną wydajnością.Jednak od strony interfejsu użytkownika jest tak sobie, ma sięwrażenie że Google połączyło po prostu oba systemy taśmąklejącą. Wiele aplikacji ma problemy z poprawnym wyświetlaniem, ana urządzeniach hybrydowych z dotykowym ekranem trudno przewidzieć,czy dotyk będzie czy nie będzie działał. A już kompletnie dlaużytkownika jest niejasne, dlaczego jego aplikacja przestaładziałać, po tym gdy kliknął inne okienko.

Cykl życia aplikacji w Androidzie
Cykl życia aplikacji w Androidzie

A przestaje działać, ponieważ menedżer aktywności pauzujeaplikację, wywołując metodę onPause(),gdy tylko straci ona fokus. Na ekranie smartfonu to naturalne isłuszne: aktywność przestaje być potrzebna, więc nie powinnazużywać drogocennych cykli mobilnego procesora. Jeśli innaaplikacja o wyższym priorytecie potrzebuje więcej pamięci, toproces zapauzowanej aplikacji zostaje ubity. Jeśli do tego niedoszło, a użytkownik wróci do zapauzowanej aplikacji, zostaje onawznowiona w dokładnie takim stanie, w jakim ją pozostawiono.

Na pulpicie tak jednak nie pracujemy, często uruchamiamy wieleaplikacji jednocześnie, oczekując że będą pracowały w swoimoknie gdy pozostawimy je samym sobie. Aby uzyskać taki właśnieefekt na pulpicie Chrome OS-a, w testowanej obecnie wersji 64 betaGoogle zmieniło działanie menedżera aktywności. W tym celu należyw ustawieniach Chrome OS-a przejść do sklepu Google Play i tamwybrać funkcję Zarządzaj ustawieniami Androida (Manage AndroidPreferences).

Tam w opcjach programistycznych pojawił się nowy przełącznik –Parallel Tasks – pozwalający na zachowanie aktywności aplikacjiandroidowych nawet gdy ich okienka utracą fokus. Jeśli opcji tychnie macie, należy kliknąć pole Informacje o urządzeniu (AboutDevice) i tam kilkukrotnie kliknąć numer wersji kompilacji.

Efekt jest bardzo udany: wreszcie androidowe aplikacje zachowująsię normalnie, nie pauzując, nie tracąc danych, nie znikając bezich ręcznego zamknięcia. Na poniższym wideo możecie zobaczyć,jak to wygląda w praktyce na Acerze Chromebooku 15.

Android Apps Running Parallel On A Chromebook

Chromebooki na naszym rynku wciąż pozostają ciekawostką. Żadenpoważny dystrybutor nie ma ich w swojej ofercie, najlepszymrozwiązaniem dla zainteresowanych pozostaje zamawianie ich zAmazonu. Biorąc jednak pod uwagę szczególną pozycję Androida wPolsce i postępy, jakie Google robi w dziedzinie połączenia obusystemów, czy to nie czas, by wprowadzić pozwalające nauruchomienie androidowych aplikacji chromebooki do oficjalnejsprzedaży?

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)