Intel Optane na złączu M.2 – pamięć 3D Xpoint dostępna dla wszystkich

Dokładnie tydzień temu informowaliśmy o nowym dysku SSD Intela, który wydajnością w zasadzie może konkurować z pamięcią operacyjną. Niestety świetne parametry w tym wypadku szły również w parze z zaporową ceną, a i przeznaczenie sprzętu to głównie zastosowania profesjonalne. Dziś jednak mamy do czynienia z zupełnie inną nowością – pamięci 3D Xpoint trafiają właśnie do dysków SSD na złącze M.2 i co najważniejsze, będą dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie, przez co mogą znaleźć się na celowniku graczy i innych wymagających użytkowników.

Intel Optane na złączu M.2 –  pamięć 3D Xpoint dostępna dla wszystkich
Oskar Ziomek

Od razu uprzedzamy: dyski będą dostępne tylko w dwóch wariantach: 16 oraz 32 GB, ale również ich zastosowanie nie jest typowe. Mowa o wykorzystaniu ich jako bufora dla tradycyjnych dysków talerzowych. Intel stworzył w tym celu już ładnych kilka lat temu technologię Smart Response, która teraz zostanie jednak odpowiednio dostosowana, by w pełni wykorzystać atuty nowych pamięci.

Podobnie jak wtedy, wsparcie zostanie ograniczone wyłącznie do sprzętu działającego w oparciu o rozwiązania Intela. Tym razem wymagane będzie posiadanie płyty z chipsetem serii 200 oraz procesora Kaby Lake. Warto także dodać, że dysk Optane jako pamięć cache dla HDD zadziała tylko dla partycji systemowej i na chwilę obecną wyłącznie w połączeniu z 64-bitową wersją Windowsa 10.

Obraz

Mimo to, chętnych nie powinno brakować. Podobnie, jak w przypadku SSD DC P4800X imponujące są opóźnienia, które dla zapisu i odczytu wynoszą odpowiednio 16 i 6 mikrosekund. Sekwencyjny zapis (QD4) to 280 MB/s, zaś odczyt – około 1200 MB/s. Nie powinniśmy się również obawiać o obciążenie: Intel przewidział, aby dysk był w stanie zapisywać dziennie po 100 GB danych (niezależnie od wersji).

Jak sugeruje producent, zastosowanie dysku Optane w roli pamięci cache dla dysku talerzowego poskutkuje dwukrotnie szybszym uruchamianiem systemu, większą wydajnością codziennych zadań (do 28%) oraz nawet o 65% krótszym ładowaniem poziomów w grach.

Na koniec cena, czyli najciekawsza informacja. Mniejszy, 16 GB model będzie wymagał od nas wyłożenia 44 dolarów, zaś 32 GB wersja to wydatek rzędu 77 dolarów. Przy bezpośrednim przeliczeniu, na dziś daje to kwoty około 170 i 300 zł. Biorąc pod uwagę korzyści, ceny nie wydają się wygórowane. Pamiętajmy, że tym sposobem możemy zwiększyć odczuwalną wydajność dowolnego dysku twardego, który oferuje kilkukrotnie większą pojemność, niż typowy dysk SSD w podobnej cenie.

Urządzenia będą dostępne od 24 kwietnia, a docelowo trafią również fabrycznie do nowych komputerów wiodących marek. Dyski Optane na złącze M.2 będą działać jedynie z płytami wykorzystującymi połączenie PCIe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (82)