Intel pomaga ratować pszczoły, stworzył dla nich smartplecaki

Pszczoły zapylają około jednej trzeciej upraw na całym świecie i to dzięki nim możemy cieszyć się wieloma gatunkami owoców i warzyw, a także produktami roślinnymi, jak oleje. Ten stan rzeczy może się niebawem zmienić, gdyż populacja pszczół na świecie spada i wielu koloniom grozi wyginięcie. Naukowcy z różnych dziedzin starają się pomóc tym pożytecznym owadom przetrwać. Firma Intel nie pozostaje obojętna na ich los.

Intel pomaga ratować pszczoły, stworzył dla nich smartplecaki

27.08.2015 | aktual.: 27.08.2015 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od lat prowadzone są badania nad zdrowiem pszczół i naukowcy szukają sposobów na zapewnienie im przetrwania. Intel i kilka innych firm, kojarzonych głównie z komputerami, współpracuje z CSIRO, australijską agencją rządową, specjalizującą się w badaniach naukowych. W oparciu o technologię Intela stworzono system pozwalający na monitorowanie zachowań owadów oraz analizę środowiska, w którym żyją. Sercem systemu jest miniaturowa platforma Intel Edison i czujniki tak małe, że bez problemu mieszczą się na grzbiecie pszczoły. Tak powstały specjalne „plecaczki” dla owadów.

[vimeo=https://vimeo.com/137105649]Miniaturowy komputer, zaprojektowany przez Intela, ma być umieszczony wewnątrz ula, a każda z pszczół zamieszkujących go zostanie wyposażona w „plecak” z zestawem czujników i etykietkę RFID. Komunikacja między platformą Intel Edison a czujnikami będzie odbywać się właśnie dzięki możliwości odczytywania danych przez RFID, gdy owad będzie wylatywał lub wracał do ula. Platforma będzie ponadto zbierać i analizować dane z otoczenia, w tym wilgotność i temperaturę powietrza oraz promieniowanie słoneczne.

Obraz

Informacje gromadzone dzięki platformie Intel Edison, umieszczonej w ulu, wysyłane są do serwisu CSIRO Data Access Portal. Na ich podstawie badacze budują modele i wizualizacje ruchu pszczół w ich środowisku oraz pozwalają śledzić reakcje owadów na stresory, w tym pestycydy i zanieczyszczenia wody. Metodologia ta została już wdrożona przez CSIRO w Hobart w Tasmanii, gdzie mikrokontrolery umieszczono na grzbietach 10 tysięcy pszczół. Obecnie australijska organizacja szuka kolejnych ośrodków, z którymi będzie mogła nawiązać współpracę. Partnerzy otrzymają komputery Intel Edison, w zestawie z mikroczujnikami, w ramach programu Global Initiative for Honey bee Health (GIHH).

Dla przyrodników projekt ten jest istotny ze względu na to, że na całym świecie giną kolonie pszczół i wciąż nie została określona przyczyna.

Ze względu na globalny charakter tego problemu dostrzegliśmy potrzebę opracowania metodyki, która będzie prosta do wdrożenia dla każdego naukowca. W ten sposób możemy porównywać dane z całego świata i wspólnie badać zdrowie pszczół. Ten zjednoczony wysiłek jest fantastycznym przykładem funkcjonalności Internetu rzeczy. – Paulo de Souza, CSIRO

Dla Intela jest to także przykład wpływu prawa Moore'a na otaczający nas świat. Zasada z 1965 roku została tu wykorzystana na rzecz rozwoju nauki i może mieć bezpośredni wpływ na życie pszczół, a pośrednio także na nasze.

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela, stwierdził, że z każdym rokiem liczba tranzystorów w chipie komputerowym będzie się podwajać. Prognoza ta stała się siłą napędową nie tylko dla rozwoju przemysłu, ale również dla badań naukowych. Tym samym wdrażane rozwiązania są nie tylko osiągnieciem z perspektywy technologii, ale również wzrostu wartości ekonomicznej oraz społecznej. – David Mellers z Intel Technology.

Na deser proponujemy obejrzenie krótkiego filmu, przygotowanego przez Ananda Varma, pracującego dla National Geographic. Fotograf zaprezentował materiał, który przedstawia pierwsze tygodnie życia pszczół i pokazuje jednego z największych wrogów tych pożytecznych owadów. Polskie napisy do filmu można włączyć w ustawieniach.

The first 21 days of a bee’s life | Anand Varma

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (50)