Jak chronić dokumenty LibreOffice za pomocą hasła?

Darmowy pakiet biurowy LibreOffice możemy być wykorzystywany przez każdego, także w celach komercyjnych. Mogą zatem zdarzyć się sytuacje, w których stworzone przez nas pliki będziemy chcieli chronić przed niepowołanym dostępem. LibreOffice umożliwia silne szyfrowanie dokumentów – wykorzystuje algorytm AES z 256-bitowym kluczem, wyprowadzonym z hasła za pomocą funkcji PBKDF2. Z tego poradnika dowiecie się, jak chronić swoje pliki za pomocą hasła. Pamiętajcie tylko, by hasło było odpowiednio mocne – co uniemożliwi atak siłowy.

Jak chronić dokumenty LibreOffice za pomocą hasła?
Przemysław Kreft

01.02.2017 | aktual.: 22.05.2018 12:04

Szyfrowanie plików w LibreOffice nie jest trudne. Na początku z menu Plik wybieramy opcję Zapisz jako.

Obraz

Ustalamy nazwę i lokalizację dla tworzonego pliku. Zaznaczamy pole Zapisz z hasłem i klikamy przycisk Zapisz.

Obraz

Otwarte zostaje okno, w którym ustalamy i dwukrotnie wpisujemy hasło do zabezpieczenia naszego pliku. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

Obraz

Zamykamy plik. Od tej pory przy próbie otwarcia wyświetlone zostanie okno, w które będzie trzeba wpisać utworzone przez nas hasło.

Obraz

W każdej chwili możemy zmienić ustalone hasło. Otwieramy zaszyfrowany plik i z menu Plik wybieramy opcję Właściwości. W otwartym oknie przechodzimy na kartę Ogólne i klikamy przycisk Zmień hasło. W otwartym oknie dwukrotnie wpisujemy nowe hasło i zatwierdzamy kliknięciem przycisku OK.

Obraz

LibreOffice oferuje również możliwość ustalenia różnych haseł dla samego otwarcia i dla edycji pliku. Podczas ustalania hasła wystarczy rozwinąć pole Opcje, zaznaczyć pole Otwórz plik tylko do odczytu i wpisać drugie hasło. W takim przypadku po otwarciu pliku za pomocą głównego hasła, otworzy się on w trybie tylko do odczytu – modyfikacja pliku będzie wymagała podania drugiego hasła.

Obraz

Pakiet LibreOffice możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (32)